Wirtualne miejsce przestępstwa
Odtwarzanie tego, co z dużą dozą prawdopodobieństwa miało miejsce, jest ważne w kryminalistyce. Świadkowie lub sprawcy mogą się mylić, mogą kłamać, a dowody są bezstronne. Ich analiza wymaga specjalistycznego sprzętu i doświadczenia.
Jedną z ważnych czynności prowadzonych na miejscu przestępstwa jest analiza śladów krwi. – Nie ma schematu postępowania sprawcy na miejscu zdarzenia – wyjaśnia Kamil Januszkiewicz z pracowni biologii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. – Natomiast ślady mają swoją charakterystykę. Jej odkrycie może pomóc w ustaleniu najbardziej prawdopodobnego przebiegu zdarzeń.
Specjaliści sporządzają szkic sytuacyjny, na którym zaznacza się pozostawione ślady. Do szkicu dołączone są fotografie. Taką dokumentację otrzymuje ekspert, który rzadko bywa na miejscu zdarzenia.
– Zdjęcia dają nam tylko pewien pogląd na sytuację. Na podstawie dokumentacji też nie jesteśmy w stanie odtworzyć dokładnie miejsca przestępstwa, np. odległości między przedmiotami – tłumaczy K. Januszkiewicz. – Widząc charakterystyczny ślad wielu punktów krwawych możemy wyznaczyć kąt ich padania, a o za tym idzie – miejsce, w którym w chwili uderzenia znajdował się zraniony fragment ciała poszkodowanego. To może np. obalić tłumaczenia sprawcy, że działał w samoobronie albo potwierdzić jego zeznania.
Krwawe ślady mówią wiele o tym, co się wydarzyło. Czasem wskazówkę stanowi ich brak w określonym miejscu. Może oznaczać, że coś ważnego zostało zabrane z miejsca zdarzenia.