Nagroda NCN 2014 Bujnicki, Horodecki, Miłkowski
9 października po raz drugi wręczono Nagrodę Narodowego Centrum Nauki. Uhonorowano nią profesorów Janusza Bujnickiego, Michała Horodeckiego oraz Marcina Miłkowskiego. Tym razem Centrum znalazło prywatnych fundatorów. Dzięki temu każdy z laureatów otrzymał 50 tys. zł.
Prof. Andrzej Jajszczyk, dyrektor NCN, mówił podczas uroczystości: – Nauka przerabia pieniądze na wiedzę, natomiast innowacje przerabiają wiedzę na pieniądze. Podjął ten wątek Piotr Voelkel, właściciel firmy VOX i fundator nagrody w dziedzinie humanistyki: – Ja przerabiam wiedzę na pieniądze – mówił. Opowiadał też o swojej fascynacji naukami humanistycznymi, co zmieniło sposób myślenia o projektowaniu mebli w jego przedsiębiorstwie.
Z trofeami w dłoniach od lewej: J. Bujnicki, M. Miłkowski, M. Horodecki.Prof. Michał Karoński, szef Rady NCN, zauważył, że po ogłoszeniu tegorocznych laureatów Nagród Nobla na stronie Europejskiej Rady Badań Naukowych natychmiast pojawiała się informacja, że wcześniej byli oni laureatami grantów ERC. – Chciałbym, żeby kiedyś także na stronie NCN można było ogłosić, że laureaci Nagrody Nobla byli wcześniej beneficjentami grantów NCN – kontynuował prof. Karoński. Na sali był prof. Maciej Żylicz, prezes FNP. Jestem pewien, że z satysfakcją myślał, że oto laureaci stypendiów i subwencji FNP teraz odbierają Nagrodę NCN. Wszyscy tegoroczni laureaci Nagrody Narodowego Centrum Nauki byli bowiem wcześniej baneficjentami programów Fundacji.
Nagrodę w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce otrzymał prof. Marcin Miłkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN za zaproponowanie oryginalnej wersji obliczeniowej teorii umysłu i jej obronę w monografii Explaining the computational mind, wydanej przez MIT Press. – Od 14 lat pasjonuje mnie pytanie, jak nauka jest w stanie zrozumieć, jak działa umysł. W mojej książce chciałem zrozumieć, jak naprawdę funkcjonują naukowcy posługujący się obliczeniową teorią umysłu. Wyszedłem od opisu praktyki naukowej – mówił prof. Miłkowski. Fundatorem nagrody w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce jest firma Meble Vox Sp. z o.o.
W obszarze nauk o życiu nagrodzono prof. Janusza Bujnickiego z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prof. Bujnicki został wyróżniony za opracowanie nowatorskich metod bioinformatycznych do badań kompleksów białek z RNA oraz ustalenie struktury i mechanizmu działania ludzkich enzymów odpowiedzialnych za biosyntezę RNA. – Cząsteczki RNA są ważne zarówno z punktu widzenia medycyny, jak i biotechnologii. Zrozumienie ich struktury może pomóc w sporządzeniu nowych leków i nowych narzędzi biotechnologicznych. Moim marzeniem jako naukowca jest dokonać wielkiego odkrycia albo wynaleźć coś bardzo ważnego, co może stać się użyteczne dla wszystkich ludzi na świecie – mówił prof. Bujnicki. Fundatorem nagrody w obszarze nauk o życiu jest przedsiębiorstwo farmaceutyczne Adamed Sp. z o.o.
Prof. Michał Horodecki z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał Nagrodę NCN w obszarze nauk ścisłych i technicznych za odkrycie stanów kwantowych o splątaniu związanym oraz zbadanie nieaddytywności pojemności kanałów kwantowych. – W mojej pracy najbardziej cieszy to, że to są podstawy mechaniki kwantowej, tak naprawdę podstawy fizyki. Pracując w obszarze kryptografii komputerowej możemy zajmować się tym, co naukowcy lubią najbardziej, czyli zrozumieniem przyrody – podkreślił prof. Horodecki. Fundatorem nagrody w obszarze nauk ścisłych i technicznych jest przedsiębiorstwo energetyczne EDF Polska S.A.
Nagroda NCN przyznawana jest za znaczące osiągnięcia naukowe dokonane w ramach badań podstawowych prowadzonych w polskiej jednostce naukowej, udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskiej jednostce naukowej. Jej laureatami mogą zostać młodzi naukowcy, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać byli członkowie Rady NCN, dotychczasowi przewodniczący zespołów ekspertów NCN, dotychczasowi członkowie zespołów ekspertów NCN powołanych do oceny wniosków w konkursie MAESTRO, dotychczasowi laureaci Nagrody NCN oraz inni wybitni naukowcy wskazani przez dyrektora i Radę NCN.
(P)