Skąd się wzięło 110 lat historii Politechniki Gdańskiej
Tłumaczy prof. Henryk Krawczyk, rektor uczelni
Na historię politechniki miała wpływ historia Gdańska. Gdy z inicjatywy rajców gdańskich zakładano politechnikę, Polski nie było na mapie świata, dlatego to władze pruskie podjęły decyzję o utworzeniu Królewsko-Pruskiej Wyższej Szkoły Technicznej (Königliche Preussische Technische Hochschule). Warto zauważyć, że już wówczas polscy studenci nazywali tę uczelnię Politechniką Gdańską. Gdy Gdańsk był wolnym miastem, politechnika należała do miasta. Wtedy nastąpił wspaniały rozwój tej uczelni. Polacy mieli w Gdańsku takie same prawa, jak Niemcy. Na politechnice studiowało przed wojną 29 narodowości – podobnie jest teraz.
Gdy po II wojnie światowej tworzono Politechnikę Gdańską, nawiązano do tradycji przedwojennej uczelni technicznej. Utrzymano ten sam profil uczelni. Wiele osób, które skończyło politechnikę w okresie przedwojennym, po wojnie pracowało w niej jako wykładowcy, kontynuując rozwój tych samych kierunków badań i działalność katedr. Byli wśród nich m.in. Alfons Hoffmann, Bronisław Bukowski czy Aleksander Potyrała. Przed wojną istniało polskie studenckie koło techniki okrętowej Korab. Koło studenckie o tej samej nazwie istnieje także dzisiaj.
Politechnika Gdańska wciąż działa na tym samym kampusie i w tych samych budynkach, które zaprojektował dla niej Albert Carsten. Siedziba władz uczelni mieści się w tym samym gmachu głównym, co siedziba przedwojennej uczelni. Odrestaurowaliśmy cały historyczny kampus, w tym historyczną wieżyczkę na głównym budynku. Kampus został rozbudowany w tym samym miejscu, które przeznaczono na rozwój uczelni przed wojną.