110 lat
6 października 1904 roku odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego na uczelni, która dziś nosi miano Politechniki Gdańskiej. Funkcjonowało wówczas 6 „oddziałów”: Architektury, Budownictwa, Budowy Maszyn i Elektrotechniki, Budowy Okrętów i Maszyn Okrętowych, Chemii oraz Nauk Ogólnych. Studia w roku akademickim 1904/1905 rozpoczęło 599 studentów. Obecnie na 9 wydziałach PG kształci się ponad 25,5 tys. studentów. W ciągu 110 lat dyplomy uczelni otrzymało 110 tys. absolwentów. W gronie wychowanków PG są prezesi dużych firm, osoby sprawujące wysokie funkcje publiczne, przedsiębiorcy, twórcy znanych marek, renomowani architekci. Z ogólnopolskiego badania wynagrodzeń wynika, że absolwenci PG osiągnęli w 2013 roku trzecie co do wysokości zarobki wśród absolwentów polskich uczelni.
Na początku funkcjonowania kadrę naukowo-dydaktyczną politechniki stanowiło: 28 profesorów etatowych, 1 profesor honorowy, 12 docentów, 4 lektorów oraz 40 asystentów. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, kadra naukowa liczyła 112 osób. Byli to profesorowie z politechnik: Lwowskiej i Warszawskiej, wykładowcy z Uniwersytetu Wileńskiego, a także wielu wybitnych profesorów – przedwojennych absolwentów PG.
– Dawni profesorowie to świadkowie historii Politechniki Gdańskiej, którzy w różnym czasie swoją twórczą pasją i zaangażowaniem potrafili zwiększać prestiż naszej uczelni – mówi rektor PG prof. Henryk Krawczyk.
Obecnie na uczelni zatrudnionych jest ponad 1200 pracowników naukowych, w tym 125 profesorów tytularnych, 205 doktorów habilitowanych i 634 doktorów. Jednostki PG posiadają 19 uprawnień do doktoryzowania i 13 do habilitowania.
Naukowcy działający z pasją
Pracownicy PG prowadzą ciekawe badania i realizują wartościowe projekty. Ich dorobek i aktywność naukowo-badawcza znalazły odzwierciedlenie w znacznej liczbie nagród i wyróżnień. CyberOko służące do diagnozy i terapii osób w śpiączce zostało uznane za Polski Wynalazek Roku 2013. Autorzy tego interfejsu, opracowanego pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego, otrzymali także Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowo-techniczne w 2013 roku. Obecnie trwają prace przedwdrożeniowe.
Złoty medal na XVII Moskiewskim Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES 2014 zdobyli badacze z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Jury doceniło opracowany przez dr. inż. Roberta Bogdanowicza oraz inż. Mateusza Gardasa „Sposób otrzymywania suspensji diamentowych”. To prosta i tania metoda oczyszczania i rozdrabniania proszków diamentowych, które mogą być stosowane m.in. jako zarodniki do wytwarzania diamentu na potrzeby elektroniki, markery fluorescencyjne w pomiarach biomedycznych czy też centra zdalnego dostarczania leków. Nowym trendem rynkowym jest użycie proszków nanodiamentowych w produktach kosmetycznych oraz w środkach czyszczących.
Rok wcześniej na tych samych targach jury wyróżniło złotym medalem innowacyjny biopolimerowy materiał do zastosowań medyczno-kosmetycznych, opracowany przez zespół Grzegorza Gorczycy z Wydziału Chemicznego. Materiał może służyć np. jako opatrunek na trudno gojące się rany zainfekowane gronkowcem złocistym. Rozwiązanie narodzono też srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji IENA 2013 w Norymberdze.
Na PG opracowywane są nowej generacji leki (od lat w sprzedaży jest lek na osteoporozę Ostemax 70 Comfort), produkty prozdrowotne (np. innowacyjna receptura galaretek o właściwościach ochronnych w dolegliwościach sercowo-naczyniowych), a także urządzenia elektroniczne korygujące wady wymowy, słuchu czy monitorujące stan zdrowia etc.
Na początku 2014 roku zakończyła się realizacja projektu DOMESTIC – domowy asystent osób starszych i chorych, w ramach którego powstało aż 9 przyjaznych i bardzo praktycznych urządzeń. Jednym z nich jest specjalistyczna narzuta na fotel lub krzesło, która rejestruje m.in. pomiar EKG. Informacje trafiają do opiekuna, lekarza albo rodziny np. za pomocą smsa, maila lub specjalnej aplikacji. W ten sam sposób o niebezpieczeństwie informuje e-wanna wyposażona w interfejsy radiowe. Domowy asystent osób starszych i chorych to efektywny system opieki, który obejmuje m.in. terapię mowy, rozpoznawanie kolorów oraz zdarzenia wokół osoby starszej lub chorej.
W Trójmieście niemal na każdym kroku widać działanie pracowników i absolwentów Politechniki Gdańskiej. Architekci z naszej uczelni: Wojciech Targowski i Antoni Taraszkiewicz są współautorami projektu budynku Europejskiego Centrum Solidarności.
Większą część zespołu projektowego pracującego przy budowie PGE Arena, gdańskiego stadionu na Euro 2012, tworzyli wychowankowie PG, a na jego czele stał Ryszard Trykosko, absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.
W Gdańsku Letnicy, nieopodal stadionu PGE Arena, powstaje przystanek tramwajowy zaprojektowany przez studentów Wydziału Architektury PG. Wiaty kształtem i kolorem nawiązują do stadionu.
Nieoceniony jest też wkład pracy naukowców i absolwentów PG przy budowie Kolei Metropolitalnej czy przy budowie tunelu drogowego pod Martwą Wisłą.
– Wkrótce rozpoczną się prace związane z dostarczaniem Internetu na Bałtyku, poprzez wykreowanie dynamicznej sieci telekomunikacyjnej pomiędzy statkami przebywającymi na jego obszarze. Na PG pracuje się nad nowymi materiałami odpornymi na ścieranie czy też nowymi technologiami wydobycia surowców naturalnych. Przygotowujemy projekty z różnymi uczelniami i firmami w ramach konsorcjów związanych z gazem skroplonym czy łupkowym, inteligentnymi miastami czy regulacją Wisły. Uczestniczymy w programie „Kolej XXI wieku” i w przedsięwzięciach Polskiego Instytutu Technologii, a także konsorcjum inżynierii kosmicznej i satelitarnej – wyliczał prof. Henryk Krawczyk podczas wystąpienia z okazji inauguracji roku akademickiego 2014/2015.
Komercjalizacja badań
Politechnika Gdańska jako pierwsza uczelnia w Polsce utworzyła spółkę celową – EXCENTO, która pozwala naukowcom na sprawne wdrażanie wyników badań. Z udziałem spółki EXCENTO powołano już kilka spółek wykorzystujących technologie opracowane na uczelni.
NovaPUR sp. z o.o. zajmie się produkcją ekologicznych pianek poliuretanowych, które będą wykorzystywane m.in. w przemyśle lotniczym, samochodowym, odzieżowym czy też w budownictwie. Firma ChillID zamierza wprowadzić na rynek etykiety informujące o świeżości produktów spożywczych. Argevide sp. z o.o. wdrażać będzie efekty projektu NOR-STA (nowatorski zestaw usług internetowych ułatwiających uzyskiwanie zgodności ze standardami i normami). Za pośrednictwem spółki celowej Excento uczelnia planuje uruchamiać trzy spółki spin-off rocznie.
Tylko na przestrzeni ostatnich 3 lat uczelnia zawarła 700 umów z przedsiębiorcami. Jednym z przykładów jest umowa PG z European Dental Implant Institute Vivadental. Sygnatariusze będą prowadzić wspólne prace badawcze w zakresie doskonalenia metod zabiegowych w implantologii z naciskiem na zastosowanie biomateriałów, komórek macierzystych i czynników wzrostu. Docelowo umowa przewiduje również wypracowanie nowych, trwałych i estetycznych produktów, przy możliwie niskich kosztach wytworzenia. Poddanie prototypów badaniom laboratoryjnym i klinicznym ma w przyszłości doprowadzić do wdrożenia w praktyce medycznej i uruchomienia produkcji na skalę przemysłową. Pozwoli to na upowszechnienie implantologii stomatologicznej i zwiększenie dostępności tej nowoczesnej i estetycznej metody zastępowania utraconych zębów.
Ewa Kuczkowska