Wolontariat koleżeński
Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu i Uniwersytet Warszawski (inicjator przedsięwzięcia) rozpoczęły wspólnie prace przy projekcie „Wolontariat Koleżeński Mary i Max”, finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innowacje Społeczne.
Jego celem jest umożliwienie osobom z autyzmem i zespołem Aspergera z Wielkopolski i Mazowsza nawiązanie nowych, satysfakcjonujących relacji z rówieśnikami. Wynikiem projektu będzie opracowanie programu wsparcia społecznego, skierowanego do młodzieży i dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Według założeń, wdrożenie wolontariatu koleżeńskiego przyczyni się do zmniejszenia wykluczenia społecznego osób z ASD, przede wszystkim w zakresie ich uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.
Pracownicy naukowi, którzy realizują część badawczą projektu, na podstawie informacji uzyskanych z formularza internetowego oraz indywidualnych rozmów dobierają uczestników i wolontariuszy w pary, biorąc pod uwagę ich miejsce zamieszkania, wspólne zainteresowania, a także wiek i płeć. Projekt polega na regularnych spotkaniach tak dobranych osób przez około 8 miesięcy. Początkowo odbywają się one w domu uczestnika, a w późniejszym okresie mogą obejmować wspólne wyjścia, np. do kina, na basen czy koncert. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i bezpieczeństwo uczestników projektu.
– Osoby z autyzmem oraz z zaburzeniami ASD często sygnalizują, że nie mają przyjaciół, bo nie potrafią nawiązać i podtrzymać tego typu relacji, choć objęte są specjalistyczną opieką – opowiada dr Anna Nadolska z Katedry Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych AWF w Poznaniu. – W swoich środowiskach zgłaszają się z prośbą o pomoc, która mogłaby być realizowana właśnie w formie wolontariatu koleżeńskiego. Myślę, że taki projekt będzie w stanie sprostać ich oczekiwaniom – dodaje.
Badania prowadzone w ramach projektu mają zweryfikować te wyniki na polskim gruncie i przygotować do wdrożenia program, który odpowiada na potrzeby osób z ASD.
Realizatorem projektu jest Konsorcjum na rzecz Rozwoju Wolontariatu Koleżeńskiego, które tworzą: Stowarzyszenie Innowacji Społecznych „Ukryty Potencjał” (koordynator całego projektu), Uniwersytet Warszawski i Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu (wykonawcy fazy badawczej projektu) oraz firma Titanis Sp. z o.o., która m.in. tworzy interaktywne programy komputerowe, pozwalające na samodzielną rehabilitację w domu.