Ze szklaną kulą
Zakończyła się trwająca trzy lata budowa czterech pierwszych budynków nowego kampusu UwB. Podczas wakacji do nowych obiektów przeniosą się Wydział Matematyki i Informatyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym, instytuty Chemii i Biologii, oraz Wydział Fizyki. Na prowadzonych przez te jednostki kierunkach kształci się blisko 1300 osób. W nowych budynkach są też Uniwersyteckie Centrum Kultury z salą koncertową i kawiarnią oraz Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. A. Myrchy.
Budynki skupione są wokół Placu Syntezy Nauk ze szklaną kulą, symbolizującą Wielki Wybuch. Autorem instalacji jest Tomasz Urbanowicz. Dziedziniec Instytutu Chemii zdobi metalowy model struktury DNA ssaków. W holu Wydziału Fizyki znajduje się wahadło Foucaulta, zmieniające swoją pozycję wraz z obrotem Ziemi. Wokół Instytutu Biologii biegną ścieżki dydaktyczno-naukowe. Na Wydziale Matematyki i Informatyki jest nowoczesny komputer o dużej mocy obliczeniowej.
Kampus tworzą budynki inteligentne. Zasilaniem, ogrzewaniem i klimatyzacją sterują komputery. W każdej sali wykładowej można indywidualnie nastawić odpowiednią temperaturę, w komorach fitotronowych temperatura może, w razie potrzeby, zostać obniżona nawet do – 40º! Do dyspozycji pracowników i studentów będzie bezprzewodowy Internet. W nowych obiektach jest 7 sal audytoryjnych: po dwie w Instytucie Biologii, Instytucie Chemii oraz na Wydziale Matematyki i Informatyki (tu też znajduje się największa aula na 260 osób), jedna na Wydziale Fizyki. Kampus jest monitorowany przez ponad 200 kamer.
Efekt harmonii nowoczesności z naturą uzyskano dzięki użyciu stali, szarego betonu architektonicznego, szkła i roślinności, która pokryje ściany i dachy. Wokół budynków posadzono ponad 8 tys. krzewów i ponad 200 drzew (najwięcej brzóz – 140).
Powierzchnia całkowita nowych obiektów wynosi prawie 38,5 tys. m2, powierzchnia netto – ok. 31 tys. m2, a kubatura blisko 174 tys. m3. W wybudowanych obiektach jest ok. 840 pomieszczeń (sale wykładowe, pokoje pracowników, laboratoria, sanitariaty itd.).
Projektantem nowego kampusu jest prof. Marek Budzyński z Politechniki Warszawskiej. Koszt budowy oraz wyposażenia nowych obiektów kampusu UwB w nowoczesny sprzęt (m.in. laboratoryjny i dydaktyczny) to blisko 250 mln zł. Prawie 230 mln – to środki z 2 unijnych programów: PO Infrastruktura i Środowisko oraz PO Rozwój Polski Wschodniej.
Teren kampusu liczy 30 ha, zaś nowe obiekty wraz z otaczającą je infrastrukturą zajmują 7 ha. Na pozostałym terenie znajdą w przyszłości siedzibę inne jednostki UwB. – Chcielibyśmy, aby docelowo przeniosła się tam większość wydziałów UwB. W pierwszej kolejności Humanistyczno-Socjologiczny oraz Filologiczny, bo ich obecne siedziby są w najgorszym stanie. Na pewno nie przeniesie się jedynie Wydział Pedagogiki i Psychologii, ponieważ znajduje się blisko kampusu i ma nowo wybudowaną infrastrukturę – od roku działa aula dydaktyczno-widowiskowa. Czy i kiedy przeniosą się także Wydział Ekonomii i Zarządzania oraz Wydział Prawa jeszcze nie jest przesądzone. Decyzje w tych sprawach będą uzależnione przede wszystkim od możliwości pozyskania środków na budowę kolejnych obiektów na kampusie – mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa UwB. W pobliżu kampusu mieszczą się też akademiki UwB. Studenci mają z nich bliżej na nowy kampus, niż do starych obiektów uniwersyteckich.