Wydarzenia
Doktorat h.c. – prof. J. Poesen
LUBLIN 24 kwietnia doktorat honorowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej otrzymał prof. Jean Poesen z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia). Jest on wybitnym specjalistą w dziedzinie geografii fizycznej, geomorfologii, erozji i degradacji gleb oraz sedymentologii. Uczestniczył w ponad 100 projektach badawczych; opublikował ponad 700 prac naukowych. Obecnie uczestniczy w realizacji projektu NCN na temat ewolucji zagłębień bezodpływowych na Lubelszczyźnie. Z naukowcami z UMCS współpracuje od 2000 r. M.in. dzięki tej kooperacji badacze z lubelskiej uczelni byli organizatorami V międzynarodowego sympozjum wąwozowego.
Legia Honorowa dla prof. Banysia
KATOWICE 7 maja prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczący KRASP, otrzymał insygnia Kawalera Legii Honorowej. Odznaczenie nadane przez Republikę Francuską wręczył Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce. Order został ustanowiony w 1802 roku przez Napoleona Bonapartego. Francja odznacza Legią Honorową osoby, które wyróżniają się wybitnymi zasługami na rzecz Francji oraz szerzą wartości, które ten kraj reprezentuje.
Legia Akademicka
LUBLIN Legia Akademicka KUL istnieje już 10 lat. W dniach 7-9 maja wraz z Instytutem Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL zorganizowała Dni Bezpieczeństwa, które obejmują szkolenia, Zawody Cool Armia 2014 oraz konferencję naukową „Bezpieczeństwo Polski AD 2014”. Legia Akademicka KUL jest stowarzyszeniem studenckim nastawionym na krzewienie postaw patriotycznych i proobronnych w lubelskim środowisku akademickim. Działalność Legii polega przede wszystkim na organizacji szkoleń z zakresu różnych specjalności wojskowych, realizowanych w jednostkach wojskowych oraz wojskowych ośrodków szkolenia na terenie całego kraju. To jedyne tego typu stowarzyszenie studenckie w Polsce.
Medal Banacha
WARSZAWA/POZNAŃ Prof. Tomasz Łuczak z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza został laureatem Medalu im. Stefana Banacha. Prof. Łuczak zajmuje się zastosowaniami metod kombinatorycznych, probabilistycznych i algebraicznych w matematyce, informatyce, fizyce i biologii. Należy do najwybitniejszych polskich matematyków. Doktorat uzyskał w wieku 24 lat, habilitację – 27, a profesurę – 31 lat. Gdy miał 34 lata, uhonorowano go Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W wieku 35 lat został członkiem Polskiej Akademii Nauk. Wypromował 8 doktorów matematyki.
Rozum większy niż siła
KRAKÓW 10 maja Jose Manuel Barroso otrzymał złoty medal „Plus Ratio Quam Vis” („Więcej znaczy rozum niż siła”), przyznany przez Uniwersytet Jagielloński. Przewodniczącego Komisji Europejskiej uhonorowano w ten sposób za dokonania na rzecz wspólnej Europy. Barroso stwierdził, że motto UJ – Plus ratio quam vis – może być także dewizą Unii Europejskiej, która zbudowana jest na wartościach takich jak pokój, szacunek dla ludzkiej godności, sprawiedliwość i solidarność. W minionych latach złoty medal „Plus Ratio Quam Vis”, otrzymali m.in. Jan Paweł II i były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing.
„Elektryczne” dyplomy
POZNAŃ W konkursie Oddział Poznańskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej na wyróżniającą się pracę dyplomową studentów uczelni technicznych w dziedzinie elektrotechniki, informatyki i automatyki pierwszą nagrodę za aktualność tematyki, walory i praktyczną realizację projektu – pracy zespołowej zdobył projekt latarki podwodnej wykonanej przez inż. Pawła Czaińskiego oraz inż. Krzysztofa Szymczaka z Politechniki Poznańskiej. Drugą – za sposób ujęcia zadania i praktyczne zastosowania pracy – przyznano inż. Jakubowi Kwitowskiemu z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie za pracę „System CMS jako narzędzie zarządzania informacjami w serwisie www”. Trzecie miejsce – za sposób rozwiązania zadania i możliwości praktycznego zastosowania wyników pracy – zajął mgr inż. Patryk Jarosz z PP za pracę „Parametry jakościowe energii elektrycznej wytwarzanej w farmach wiatrowych”. Wyróżniono prace: inż. Piotra Szychułdy i mgr. inż. Macieja Jazgara (obaj z PP).
Doktoraty h.c. – R. Huber, W. Kieżun
KRAKÓW 10 maja , podczas jubileuszowego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, tytuły doktora honoris causa tej uczelni otrzymali profesorowie Robert Huber i Witold Kieżun (na fot. z prawej). Prof. Huber jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1988 r. Został uhonorowany przez UJ za osiągnięcia naukowe, m.in. wyjaśnienie na poziomie atomowym funkcjonowania aparatu fotosyntezy odpowiedzialnego za podtrzymanie życia na Ziemi oraz za wieloletnią pomoc udzielaną polskiej nauce i polskim badaczom. Prof. Huber przyczynił się do rozwoju współpracy między UJ a Towarzystwem Maxa Plancka. Prof. Kieżun jest wybitnym specjalistą z dziedziny ekonomii i zarządzania, związanym z Akademią Leona Koźmińskiego. Społeczność UJ uhonorowała go za wybitny dorobek naukowy w zakresie nauk o organizacji i zarządzaniu, a w szczególności za twórczą kontynuację polskiej myśli prakseologicznej, propagowanie dobrego imienia Polski i polskiej nauki w świecie oraz postawę patriotyczną, której dowiódł jako uczestnik Powstania Warszawskiego.
Mieszkanie młodego architekta
KIELCE Izabela Bieniaszewska i Michał Sajdak, studenci Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej, zwyciężyli w XIV edycji architektonicznego konkursu studenckiego, ogłoszonego przez miesięcznik „Architektura-Murator” pod hasłem „Mieszkanie młodego architekta:. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu funkcjonalnego, estetycznego i komfortowego mieszkania dla młodego architekta w konkretnej lokalizacji – na najwyższym piętrze punktowca z lat 60. na warszawskim Powiślu. Zwycięski projekt wybrano spośród 147 nadesłanych na konkurs propozycji. W plebiscycie internautów wygrały Marta Furmańska i Julianna Pietrzak, studentki II roku Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.
50 lat WEiI
LUBLIN Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma 50 lat. Powstał w roku akademickim 1964/1965 jako Wydział Elektryczny ze specjalnością elektrotechnika przemysłowa. Pierwszym dziekanem był doc. Romuald Krzywicki, a prodziekanem doc. Leonid Kacejko. Dziś w strukturze organizacyjnej wydziału funkcjonują 3 instytuty i 6 katedr. WEiI zatrudnia 173 osoby, w tym 114 nauczycieli akademickich, 32 pracowników inżynieryjno-technicznych i 27 administracyjnych. Posiada prawa doktoryzowania i habilitowania w dyscyplinie elektrotechnika. W ocenie parametrycznej jednostek naukowo-badawczych został zakwalifikowany do kategorii A. Wydział prowadzi kształcenie na 2 kierunkach: elektrotechnika i informatyka. Ponadto, wspólnie z Wydziałem Mechanicznym realizuje studia na kierunkach mechatronika i inżynieria biomedyczna. Ogółem na wydziale kształci się ponad 1100 studentów. Przez 50 lat wydział wydał ponad 8,8 tys. dyplomów inżyniera i magistra inżyniera. Wypromowano tam 110 doktorów nauk technicznych, a 16 badaczy uzyskało stopnie naukowe doktora habilitowanego w dyscyplinie elektrotechnika.
Doktorat h.c. – prof. W. Banyś
KRAKÓW 12 maja tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie otrzymał prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Prowadzi badania w zakresie językoznawstwa ogólnego i romańskiego. W szczególności interesują go: gramatyka semantyczna, logiczne podstawy językoznawstwa, językoznawstwo kognitywne, kognitywna leksykografia komputacyjna oraz językoznawstwo stosowane, w szczególności: językoznawstwo komputerowe, tłumaczenie automatyczne, elektroniczne bazy danych słownictwa specjalistycznego, automatyczne indeksowanie i streszczanie tekstów. Jest autorem 3 monografii, ponad 70 artykułów naukowych.
Nagroda Viadriny
FRANKFURT N/ODRĄ 12 maja prof. Irena Lipowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymała Nagrodę Viadriny, przyznawaną za zasługi na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Prof. Lipowicz, która obecnie pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, była w latach 2004-2006 przedstawicielką ministra spraw zagranicznych RP ds. stosunków polsko-niemieckich. Wspólnie z prof. Gesine Schwan została współprzewodniczącą Forum Polsko-Niemieckiego, w którym uczestniczą osobistości życia politycznego, gospodarczego i społecznego z obu krajów. W 2008 roku prof. Lipowicz została dyrektorem zarządzającym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która wspiera finansowo polsko-niemieckie projekty o charakterze edukacyjnym, naukowym i artystycznym.
UJ upamiętnił fundatora
KRAKÓW 12 maja , dokładnie w 650. rocznicę wystawienia dokumentu fundacyjnego dla Studium Generale w Krakowie, przy wejściu do Collegium Novum UJ, czyli obecnej siedziby władz Uniwersytetu Jagiellońskiego, odsłonięto tablicę poświęconą pamięci króla Kazimierza Wielkiego – fundatora krakowskiej Alma Mater. Zrobili to wspólnie rektor UJ, prof. Wojciech Nowak oraz byli rektorzy – prof. Franciszek Ziejka i prof. Karol Musioł. Tablica przedstawia medalion z wyobrażeniem głowy króla wg podobizny z nagrobka monarchy w Katedrze Wawelskiej oraz daty: 1364 i 2014. Poniżej umieszczono napis: „Casimiro Regi Poloniae Fundatori Universitatis Universitas Studii Generalis Cracoviensis”, a pod nim dwie tarcze herbowe z godłem państwa i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomysłodawcą wmurowania tablicy był prof. Ziejka. Projekt wykonał prof. Jerzy Nowakowski z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tablica została wmurowana po lewej stronie wejścia do Collegium Novum, symetrycznie do znajdującej się po prawej stronie tablicy poświęconej królowej Jadwidze – odnowicielce uniwersytetu w 1400 r.
Doktorat h.c. – prof. J. Mroczka
LUBLIN 13 maja prof. Janusz Mroczka otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej. Prof. Mroczka jest kierownikiem Katedry Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej, zajmuje się metrologią, fotoniką i elektroniką. – Zasługi prof. Janusza Mroczki na rzecz Politechniki Lubelskiej koncentrują się zarówno
w obszarze rozwoju kadry naukowej, jak i badań naukowych – informuje prof. Piotr Kacejko, rektor PL. – Profesor przyczynił się w znacznym stopniu do rozwoju naszej kadry naukowej. Recenzował prace doktorskie, rozprawy habilitacyjne, opracowywał opinie w postępowaniach o nadanie tytułu profesora. Sprawował też opiekę naukową nad pracownikami uczelni podczas ich staży naukowych na Politechnice Wrocławskiej.
Prof. Mroczka jest członkiem korespondentem PAN.
Profesor honorowy – A. Weroński
LUBLIN 13 maja prof. Andrzej Weroński otrzymał tytuł honorowego profesora Politechniki Lubelskiej. Od 37 lat związany jest z tą uczelnią. Był rektorem PL (1982-1984) i dziekanem Wydziału Mechanicznego (1996-1999). Jest specjalistą w zakresie inżynierii materiałowej oraz budowy i eksploatacji maszyn. – Prof. Andrzej Weroński ceniony jest przede wszystkim za wyjątkową aktywność naukową i dydaktyczną – mówi prof. Zbigniew Pater, dziekan Wydziału Mechanicznego. – Doprowadził do uzyskania przez Wydział Mechaniczny uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych. Jego dziełem jest także utworzenie 2 kierunków kształcenia: inżynierii materiałowej i inżynierii biomedycznej.
Doktorat h.c. – prof. K. Penderecki
KRAKÓW 14 maja prof. Krzysztof Penderecki otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wybitnego kompozytora uhonorowano najwyższą godnością akademicką w uznaniu ogromu jego dokonań twórczych, światowego znaczenia jego dzieł oraz zawartego w nich profetycznego przesłania w obronie absolutnych wartości etyczno-intelektualnych jako odniesień dla fundamentów współczesnej kultury. K. Penderecki jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów, dyrygentów i pedagogów przełomu XX i XXI wieku na świecie. Jest on doktorem honoris causa 28 uczelni, w tym 6 polskich: 3 Akademii Muzycznych – w Warszawie, Krakowie i Gdańsku oraz 3 Uniwersytetów – Warszawskiego, Jagiellońskiego i im. A, Mickiewicza w Poznaniu. 35 akademii artystycznych i naukowych oraz stowarzyszeń obdarowało go honorowym członkostwem. Prof. Penderecki był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie.
Nowe KNOW-y
WARSZAWA 14 maja Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozstrzygnęło 2. konkurs na utworzenie Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących. Do już istniejących 6 KNOW-ów w naukach medycznych i ścisłych dołączyły kolejne 4 konsorcja, prowadzące badania w zakresie nauk biologicznych, o Ziemi i rolniczych. Każde z konsorcjów ma szansę otrzymać dodatkowo 50 mln zł w ciągu 5 lat. Jagiellońskie Konsorcjum Naukowo-Biznesowe dla Badań Biomolekularnych i Komórkowych (Cell-Mol-Tech) tworzą: Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ i Jagiellońskie Centrum Innowacji. Naukowcy prowadzą ponad 120 projektów, m.in. nad przyczynami paradontozy, mechanizmami zakażeń gronkowcowych oraz procesem oddychania komórkowego. Poznańskie Konsorcjum RNA od 2011 r. tworzą Instytut Chemii Bioorganicznej PAN i Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Naukowcy prowadzą badania nad chorobami dziedzicznymi i nowotworowymi, w których cząstki RNA odgrywają kluczową rolę, chorobami wywoływanymi przez infekcje wywoływane wirusami RNA oraz tworzeniem narzędzi bioinformatycznych, które pozwolą zrozumieć relacje między strukturą i funkcją RNA. Centrum Studiów Polarnych tworzą: Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytut Geofizyki PAN i Instytut Oceanologii PAN. Wszystkie te jednostki są operatorami polarnych platform badawczych, sieci obserwatoriów i monitoringu, pozwalających na prowadzenie badań nad zjawiskami zachodzącymi na obszarach polarnych. Wrocławskie Centrum Biotechnologii tworzą: wydziały Biotechnologii i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN, wydziały Biologii i Hodowli Zwierząt, Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz OBR Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Naukowcy zgrupowani w WCB prowadzą prace nad żywnością funkcjonalną, naturalnymi biosubstancjami do prewencji i terapii chorób cywilizacyjnych, w zakresie biotechnologii czerwonej (medycznej) i żółtej (żywienie i pasze). Już opracowali technologie pozyskania biosubstancji z jaj kurzych, które znalazły zastosowanie w terapii nowotworowej, chorobach neurodegeneracyjnych i nadciśnieniu tętniczym.
Medal dla mediewisty
TORUŃ 15 maja prof. Andrzej Radzimiński, mediewista z UMK, otrzymał medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego za wybitne zasługi w pracy badawczej i dydaktycznej, a także za wkład w rozwój macierzystej uczelni i regionu. Uczony zajmuje się historią Kościoła w Polsce średniowiecznej, zwłaszcza w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach, historią społeczną (w tym dziejami kobiet w średniowieczu). Jest kierownikiem Zakładu Historii Krajów Bałtyckich w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK. W latach 2008-2012 r. pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Stałość i zmienność
SZCZECIN Na Uniwersytecie Szczecińskim odbyło się w dniach 15-18 maja III Międzynarodowe Sympozjum Lingwistyczne „Stałość i zmienność w językach i kulturach świata”. Obrady ogniskowały się wokół zagadnień językoznawczych, literaturoznawczych i kulturoznawczych. Konferencja towarzyszyła jubileuszowi 30-lecia pracy naukowej prof. Ewy Komorowskiej (na fot.), dziekan Wydziału Filologicznego USz. Uczona zajmuje się pragmalingwistyką rozumianą jako komunikowanie się językowo-kulturowe. Interesuje ją komunikacja na pograniczu kultur, szczególnie międzykulturowa: kontakty języków słowiańskich z germańskimi. Jest autorką książki na temat równoległej nauki dwóch języków obcych pochodzących z różnych grup językowych. Interesują ją także wzajemne związki między językami, myśleniem, zachowaniem się człowieka i rzeczywistością. Prof. Komorowska jest prezesem Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego.
Mistrz nieustający
JELENIA GÓRA Akademickim Mistrzem Polski w kolarstwie górskim został po raz czwarty z rzędu Marek Konwa (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach), a mistrzynią Sabina Zamroźniak (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie). Zawody rozegrano w dniach 16-18 maja w Jeleniej Górze. Czasówkę wygrała S. Zamroźniak, druga była Marta Turoboś (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach), a trzecia – Stefania Staszel (Uniwersytet Warszawski). Wśród mężczyzn tryumfował Marek Konwa przed Piotrem Kurczabem (Politechnika Wrocławska) i Grzegorzem Hajdą (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie). Wyścig główny wygrała S. Zamroźniak, drugie miejsce zajęła M. Turoboś, która straciła do zwyciężczyni blisko 3 minuty. Na trzecim miejscu przyjechała Dagmara Drabik (AWF w Katowicach). W wyścigu głównym mężczyzn wygrał M. Konwa przed P. Kurczabem i Marcinem Kawalcem. W klasyfikacji drużynowej kobiet najlepsza była Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, na miejscu drugim uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Wśród mężczyzn najlepszą była ekipa Politechniki Wrocławskiej, która obroniła tytuł sprzed roku. Drugie miejsce zdobyli zawodnicy Politechniki Poznańskiej, zaś trzecie – Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach. AMP były kwalifikacjami do Akademickich Mistrzostw Świata, które odbędą się w Jeleniej Górze w dniach 9-13 lipca tego roku.
Debiut na Silesiusa
TORUŃ/WROCŁAW Dwudziestoletnia Martyna Buliżańska, studentka filologii polskiej na UMK, otrzymała prestiżową Wrocławską Nagrodę Poetycką – SILESIUS 2014 w Kategorii „Debiut” za tomik wierszy „moja jest ta ziemia”. Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS jest przyznawana od 2008 roku. To wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Nazwa Nagrody pochodzi od barokowego poety - Angelusa Silesiusa. Nagrody wręczono we Wrocławiu w dniu 17 maja. Martyna Buliżańska odebrała statuetkę Silesiusa oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł. Pozostali laureaci SILESIUSA 2014 to: Darek Foks za całokształt twórczości oraz Mariusz Grzebalski w kategorii książka roku za tom „W innych okolicznościach”. (AP)
Copernicus 2014
WARSZAWA Prof. Marek Żukowski (na fot.) z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Harald Weinfurter z Uniwersytetu w Monachium zostali laureatami 5. edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej Copernicus, przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Deutsche Forschungsgemeinschaft. Laureatów uhonorowano za prowadzone wspólnie badania naukowe w zakresie fizyki kwantowej. Jury doceniło komplementarność obu fizyków jako partnerów naukowych, dzięki której prowadzone we współpracy badania obejmują zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i eksperymentalne. Wysokość nagrody to 100 tys. euro, po 50 tys. euro dla każdego z laureatów.
Nagroda COPERNICUS przyznawana jest od 2006 roku co dwa lata dwóm współpracującym ze sobą naukowcom, polskiemu i niemieckiemu, którzy realizują wspólny projekt badawczy. Wyróżnia się nią uczonych o szczególnych zasługach dla współpracy niemiecko-polskiej, łączących w sposób komplementarny różne doświadczenia, wiedzę i zasoby w celu wspólnego rozwiązywania problemów naukowych.
Doktorat h.c. – prof. K.Z. Kwieciński
KATOWICE 20 maja nadano tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego prof. Kazimierzowi Zbigniewowi Kwiecińskiemu. Jest on wybitnym humanistą, twórcą polskiej szkoły socjologii edukacji, mistrzem inspirującym wiele pokoleń badaczy rzeczywistości społecznej, organizatorem życia naukowego w kraju, który zapoczątkował poszukiwania nowego wymiaru namysłu nad pedagogiką. Prof. Kwieciński jest współzałożycielem i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, a także członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.
Nowa Rada NPRH
WARSZAWA 21 maja prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego, wręczyła nominacje członkom Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki drugiej kadencji. W skład rady weszli: prof. Grażyna Borkowska, Instytut Badań Literackich PAN; prof. Ewa Domańska, UAM; prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, UAM; prof. Grażyna Jurkowlaniec, UW; dr Emanuel Kulczycki, UAM; prof. Karol Modzelewski, członek rzeczywisty PAN; prof. Ryszard Nycz, UJ; prof. Jarosław Mikołaj Płuciennik, Uniwersytet Łódzki; prof. Ewa Stefania Rewers, UAM; dr hab. Jan Sowa, UJ; prof. Jerzy Strzelczyk, emerytowany pracownik UAM; prof. Elżbieta Maria Witkowska-Zaremba, Instytut Sztuki PAN. Kadencja rady trwa 3 lata.
Laboratorium Reo-przepływów
KIELCE Politechnika Świętokrzyska podpisała umowę na sfinansowanie ze środków unijnych wyposażenia Laboratorium Reo-przepływów, które powstanie do końca bieżącego roku w Katedrze Inżynierii Produkcji Wydziału Zarządzania i Modelowania Komputerowego PŚ. Będą w nim prowadzone badania nad własnościami przepływowymi, reologicznymi cieczy i hydromieszanin. Nowoczesna aparatura umożliwi wykonywanie badań eksperymentalnych, niezbędnych przy projektowaniu instalacji przepływowych. Za kwotę 343 tys. zł zostaną zakupione m.in. stanowisko doświadczalne do wyznaczania charakterystyki pomp i elementów instalacji przepływowej oraz stanowisko doświadczalne do wyznaczania strat tarcia w przewodach liniowych. To 25. laboratorium, które uczelnia wyposaży w sprzęt naukowy dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013. Do chwili obecnej, dzięki wsparciu tego programu, zaplecze naukowo-badawcze uczelni wzbogaciło się o urządzenia za blisko 12 mln zł.
Całe koszary wzięte
KRAKÓW 23 maja na Politechnice Krakowskiej otwarto Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia”. To dawny obiekt wojskowy, zakupiony przez politechnikę od Agencji Mienia Wojskowego. Teraz już cały kompleks byłych koszar na ul. Warszawskiej w centrum Krakowa służy studentom PK. Budynek z 1918 roku (pozyskany przez uczelnię w 2010 roku) wojsko wykorzystywało m.in. jako działownię, potem pralnię i łaźnię garnizonową. Obiekt należy do układu urbanistycznego Kleparza (wpisanego w 1984 r. do rejestru zabytków pod numerem A-648) i podlega ochronie konserwatorskiej. Fragment oryginalnych murów budynku pełni rolę tzw. świadka historii. Politechnika zachowała historyczną nazwę obiektu, podobnie jak w przypadku innych charakterystycznych zabudowań kampusu przy Warszawskiej („Areszt”, „Kotłownia”). „Działownia” to obecnie kompleks dydaktyczno-badawczy dla 800 osób o powierzchni użytkowej 2150 m2 i kubaturze ponad 13 tys. m3. Mieszczą się tam cztery nowocześnie wyposażone sale audytoryjne (w każdej można prowadzić wykłady dla ponad 100 osób), dwie sale ćwiczeń, a także aula na ok. 320 osób. Tak pojemnej sali nie było dotąd w kompleksie PK przy ul. Warszawskiej. Przebudowa „Działowni” kosztowała 14 mln 266 tys. zł, z czego 10,2 mln zł przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a 4 mln pochodziły ze środków PK.
Doktorat h.c. – prof. B. Śliwerski
LUBLIN 23 maja prof. Bogusław Śliwerski otrzymał godność doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Prof. Śliwerski to wybitny pedagog, ekspert polityki oświatowej, badacz problemów edukacyjnych, związany z Wydziałem Pedagogicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Wydziałem Nauk Pedagogicznych Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Jest profesorem honorowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Jest przewodniczącym Sekcji I Nauk Humanistycznych i Społecznych Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Wypromował 11 doktorów. Kierował 9 projektami badawczymi (KBN, MNiSW i NCN) oraz uczestniczył w 13 międzynarodowych (Czechy, Norwegia, Słowacja) i krajowych zespołach badawczych. Od lat 90. Współpracuje z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii UMCS.
Nagroda Artura Rojszczaka
WARSZAWA 24 maja , podczas konferencji Klubu Stypendystów FNP, rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Członkowie klubu najwięcej punktów przyznali dr. Przemysławowi Swatkowi z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Doceniono go m.in. za wolontariat – indywidualne zajęcia dla niepełnosprawnych uczniów i studentów. O aktywności pozanaukowej dr. Swatka opowiada Tomasz Klimczuk, opiekun nagrody: – Zwróciliśmy uwagę na skromność pana Swatka, kiedy mówił o swoich działaniach pozanaukowych. I bynajmniej nie chodzi tu tylko o działania popularyzatorskie, takie jak Cyrk Fizyczny Dolnośląskiego Festiwalu Nauki czy Giełdy Kół Naukowych. Pan Swatek wyjeżdża w „teren”, tam gdzie festiwal nauki jest nieznany i oprócz pokazywania doświadczeń fizycznych przygotowuje młodzież do matury i innych egzaminów. Laureat pracuje także z niepełnosprawnymi, często porzuconymi przez rodziców dziećmi w zakładzie opiekuńczo-leczniczym w Jaszkotlu.
O innowacjach i turystyce
RZESZÓW W dniach 27-28 maja na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się V Forum Innowacji oraz Forum Turystyczne Państw Karpackich. Turystyka na całym świecie zapewnia 255 mln miejsc pracy oraz generuje 9 proc. PKB rocznie. W Unii Europejskiej stanowi trzeci pod względem znaczenia obszar działalności gospodarczej, ustępując miejsca jedynie handlowi, dystrybucji oraz budownictwu. W Polsce w przedsiębiorstwach turystycznych pracuje ok. 300 tys. osób. Podczas obrad mówiono o źródłach i barierach innowacyjności w turystyce, w tym o wykorzystaniu nowych technologii w turystyce. Debatom towarzyszyło Miasteczko Innowacji, w którym furorę zrobiła kapsuła 5D, promująca woj. świętokrzyskie, laboratorium energii PGE oraz prezentacja pracowników Politechniki Warszawskiej na temat przemiany energii wodnej, wiatrowej, węglowej i jądrowej w prąd elektryczny.
22. START
WARSZAWA 31 maja na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wręczyła 136 laureatom stypendia START. Większość otrzymała stypendium w wysokości 28 tys. zł, które może przeznaczyć na dowolny cel. Specjalne stypendia dla najwyżej ocenionych kandydatów w wysokości 36 tys. zł otrzymali: dr Agata Cygan z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, mgr Tomasz Kamiński z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, dr inż. Joanna Olesiak-Bańska z Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej i dr inż. Weronika Wituszyńska z Wydziału Ogrodnictwa SGGW. Wyższe stypendia fundowane są ze środków uzyskanych przez FNP z wpłat 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym roku po raz pierwszy przyznano Stypendium im. Barbary Skargi, przeznaczone dla badacza, którego dorobek naukowy i plany badawcze oceniono bardzo wysoko oraz którego prace wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic między różnymi dziedzinami wiedzy, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Laureatem stypendium w wys. 36 tys. zł został dr inż. Piotr Hańczyc z Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej.
Tegoroczni stypendyści zostali wybrani spośród 1250 kandydatów, a współczynnik sukcesu w konkursie wyniósł 10,9 proc. (fotorelacja na 3. stronie okładki).
Doktoraty h.c. – M. Jamiolkowski, W. Wolski
WARSZAWA Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego nadała tytuły doktora honoris causa profesorom Michele Jamiolkowskiemu i Wojciechowi Wolskiemu. M. Jamiolkowski jest wybitnym specjalistą w dziedzinie mechaniki grunków i geotechniki. Współpracuje z Wydziałem Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW, m.in. konsultując kierunki rozwoju badań, wspierając rozwój kadry naukowej, aranżując zagraniczne staże naukowych badaczy. W. Wolski jest wybitnym specjalistą w dziedzinie geotechniki i hydrotechniki. Był inicjatorem i współorganizatorem powołanych na Wydziale Melioracji Wodnych w 1978 r. studiów doktoranckich. Kierował ponad 100 pracami magisterskimi, był promotorem 15 rozpraw doktorskich, a kilku jgo wychowanków uzyskało stopnie doktora habilitowanego i tytuły naukowe profesora. Dorobek publikacyjny Prof. Wolskiego obejmuje ponad 200 artykułów naukowych. Jest też współautorem 12 książek i monografii.
Współpraca: Jelenia Góra – Grzegorz Miedziński, Katowice – Jacek Szymik-Kozaczko, Kielce – Kamil Dziewit, Kraków – Marcin Kania, Małgorzata Syrda-Śliwa, Lublin – Iwona Czajkowska-Deneka, Lidia Jaskuła, Magdalena Kozak-Siemińska, Poznań – Jolanta Lenartowicz, Rzeszów – Grzegorz Kolasiński, Szczecin – Leszek Wątróbski, Toruń – Anna Płaczek, Warszawa – Krzysztof Szwejk, Zielona Góra – Ewa Sapeńko.