Umowa z rektorami ukraińskimi
19 maja w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego podpisano porozumienie o współpracy między KRASP i Związkiem Rektorów Uczelni Ukrainy (Union of Rectors of Higher Educational Institutions of Ukraine). URHEIU zrzesza 125 rektorów uczelni ukraińskich. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich reprezentowana była przez członków Prezydium, na czele z jej przewodniczącym, rektorem UŚ, prof. Wiesławem Banysiem. Związek Rektorów Uczelni Ukrainy reprezentowany był przez członków Prezydium, na czele z przewodniczącym, rektorem Narodowego Uniwersytetu Kijowskiego im. T. Szewczenki, prof. Leonidem V. Huberskim.
Głównym celem porozumienia jest m.in. doprowadzenie do zwiększenia mobilności akademickiej, wymiany studenckiej i naukowej, realizowanie wspólnych projektów badawczych oraz lepsze wykorzystanie osiągnięć uczonych obu krajów dla rozwoju nauki w Polsce i na Ukrainie. Jednym z już realizowanych projektów jest analiza porównawcza systemów szkolnictwa wyższego w naszych krajach, zainicjowana przez Fundację Rektorów Polskich. Planowane jest aktywniejsze włączenie się przedstawicieli KRASP i URHEIU w realizację projektu European University Association ATENA, którego celem jest wspieranie rozwijania i modernizacji systemów szkolnictwa wyższego w krajach Europy Wschodniej, w tym na Ukrainie.
Umowę podpisano na pięć lat i będzie ona automatycznie przedłużana na kolejne lata.
W spotkaniu udział wzięła również minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska oraz prof. Jerzy Woźnicki, przewodniczący RGNiSW, prezes Fundacji Rektorów Polskich. – Chciałabym, by wkrótce polskie Narodowe Centrum Nauki, agencja finansująca badania podstawowe, ogłosiło polsko-ukraiński program badawczy. Podobny program uruchomiliśmy z Niemcami i znakomicie się sprawdza – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska.
– Współpraca KRASP z konferencjami rektorów, a więc i z uczelniami wielu krajów, także odległych, jak np. Brazylia, jest bardzo intensywna – mówi prof. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP. – Pamiętamy też o tym, że kooperacja z naszymi najbliższymi sąsiadami jest absolutnie ważna, zwłaszcza wtedy, kiedy są z obu stron i możliwości wzajemnego wspomagania się i wzbogacania się doświadczeniami sąsiedzkimi. Dodał także, że dzięki podpisywanemu porozumieniu obie organizacje otwierają szeroko drzwi do realizowania wspólnych projektów badawczych, także z udziałem naszych partnerów z innych krajów, jeszcze większej intensyfikacji wymiany studentów i uczonych, dzielenia się doświadczeniami w zakresie reform strukturalnych i modernizacyjnych systemów szkolnictwa wyższego oraz nauki, promowania dobrych praktyk w zakresie efektywnego zarządzania tymi systemami i uczelniami, co powinno doprowadzić do polepszenia jakości, a także znaczenia systemów edukacyjnych i badawczych w naszych krajach i na arenie międzynarodowej.
Jednym z priorytetów zrzeszającej 107 rektorów konferencji akademickich uczelni publicznych i niepublicznych, jest umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego i nauki w naszym kraju. W szkolnictwie wyższym umiędzynarodowienie postępuje dużo szybciej niż w nauce. W październiku ub.r. KRASP podpisał z Conselho Nacional de Desenvolvimento Científico e Tecnológico (CNPq) porozumienie w ramach brazylijskiego programu „Nauka bez granic”, dotyczące wymiany studentów i doktorantów, a także ramową umowę o współpracy ze swoim odpowiednikiem w Brazylii – Conselho de Reitores das Universidades Brasileiras, która zrzesza 152 rektorów uczelni brazylijskich. 25 kwietnia br. Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), będąca członkiem KRASP, podpisała w Kijowie porozumienie o współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi uczelniami technicznymi.