Nauka nowocześnie
Wyjątkowym wydarzeniem XIV Festiwalu Nauki w Krakowie były zorganizowane przez biblioteki uczelni i instytutów wystawy, na których zaprezentowano wydarzenia historyczne obrazujące rozwój myśli ludzkiej oraz przełomowe odkrycia naukowców związanych z Krakowem i Małopolską. – Tę inicjatywę, w którą zaangażowali się wszyscy partnerzy, należy uznać za szczególnie cenną, gdyż często nie zastanawiamy się nawet w jak ciekawych czasach żyjemy. Odkrycia, wynalazki – dziś dla nas oczywiste – zrewolucjonizowały świat i wyznaczyły nowe granice poznania. Wiele z nich przyczyniło się do niwelacji skutków klęsk głodu i chorób, a część uczyniła nasze życie o wiele łatwiejszym i ciekawszym, co wcale nie umniejsza ich wielkości – wskazuje dr hab. inż. Stanisław Małek, prof. UR, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Nauki w Krakowie.
Tegoroczną edycję cechowało także wykorzystanie nowinek technicznych do prezentacji nauki. Jedną z nich była interaktywna mapa, która umożliwiała pobieranie na przenośne urządzenia informacji o wydarzeniach festiwalowych. Telewizja Festiwalowa uwieczniła najważniejsze chwile z tegorocznego spotkania z nauką. Są one dostępne na stronie www.festiwalnauki.ur.krakow.pl. Znajduje się tam również cykl filmowy pod wspólnym tytułem Nauka jest OK , ukazujący to, nad czym obecnie pracują naukowcy w laboratoriach ośrodków współorganizujących festiwal. Akademia Górniczo-Hutnicza zaprezentowała „Model przebudowy kości pod wpływem obciążeń zewnętrznych, pod kątem interakcji z implantami”. Akademia Muzyczna w Krakowie przedstawiła, w jaki sposób łączyć tradycję wykonania z nowoczesnymi formami muzycznymi i zapotrzebowaniem rynku pracy. Instytut Fizyki Jądrowej PAN pokazał zasadę działania cyklotronu Proteus, wykorzystywanego w onkologii. Collegium Medicum UJ zaprosiło do Ośrodka Genomiki Medycznej OMICRON, specjalizujący się w chorobach cywilizacyjnych. Uniwersytet Rolniczy zapoznał widzów z historią i tajnikami produkcji chleba.
W ramach festiwalu ogłoszono konkurs na film, prezentujący odkrycie dokonane w Krakowie, mające przełomowy wpływ na naukę. W kategorii „Dzieci” zwyciężył obraz Krystyny Gasińskiej Napoleon Cybulski – odkrywca adrenaliny . W kategorii „Młodzież” wygrała Aleksandra Dziula z filmem Jak skroplić sukces , zaś w kategorii „Dorośli” zwyciężył Rafał Blecharz i jego projekt Odkrycie Jana Brożka .
W Biegu po wiedzę na Krakowskich Błoniach w duchu sportowej rywalizacji zmierzyło się blisko 600 osób. Uczestnicy biegu otrzymali „medal” w postaci płyty CD, na której umieszczone zostały prezentacje oferty naukowo-dydaktycznej wszystkich partnerów Festiwalu Nauki.
XIV Festiwal Nauki w Krakowie w liczbach:
Koordynator:
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Partnerzy:
13 uczelni, 3 instytuty naukowe
Odwiedzający: około 250 tys. osób
Hasło: Z nauką przez wieki
Oferta: ponad 1100 atrakcji popularyzujących naukę
Strona internetowa:
www.festiwalnauki.ur.krakow.pl