Wiecha na Collegium Historicum
2 kwietnia zawieszono wiechę na Collegium Historicum - nowym obiekcie dla Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jego budowę rozpoczęto w ub. roku na terenie kampusu na Morasku. Budynek będzie miał powierzchnię ponad 14 tys. m2. Znajdą się w nim pomieszczenia dydaktyczne, w których równocześnie będzie mogło przebywać ponad 2 tys. studentów. Największa sala pomieści 320 osób. Będą też sale na ponad 100 osób oraz mniejsze. W budynku znajdzie się miejsce dla biblioteki wydziałowej i 400-tysięcznych zbiorów, w tym 320 tys. miejsc w magazynie i 75 tys. w pomieszczeniach z wolnym dostępem do zbiorów. W obiekcie będą również pokoje dla pracowników i administracji. Budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku. W 2015 obiekt zostanie wyposażony w meble i sprzęt, a jesienią 2015 r. do Collegium Historicum przeniosą się studenci. W ten sposób wydział zostanie scalony, dotychczas bowiem użytkował pomieszczenia adaptowane do jego potrzeb. Koszt budowy obiektu to 75 mln zł, a wyposażenia – 6 mln. Większość tej kwoty pochodzi z budżetu państwa.
Na Wydziale Historycznym kształci się 2,5 tys. studentów. Na Morasko przeniosą się instytuty: Etnologii i Antropologii Kulturowej, Historii, Prahistorii, Wschodni oraz Katedra Muzykologii. Instytut Historii Sztuki pozostanie w śródmieściu.
Kształcenie historyczne rozpoczęto w Poznaniu w 1919 r. na Wydziale Filozoficznym. Wydział Historyczny powstał w 1975 roku. Obecnie posiada on uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego w zakresie historii, historii sztuki, etnologii i archeologii.
Obecnie na terenie Kampusu Morasko znajdują się budynki wydziałów: Historycznego (w budowie); Nauk Politycznych i Dziennikarstwa; Biologii; Chemii; Matematyki i Informatyki; Fizyki; Nauk Geograficznych i Geologicznych (2 budynki) oraz Hala Sportowa, Pływalnia Uniwersytecka, Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii, Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne i budynek Archiwum UAM. Obecnie na Morasku zatrudnione są 1794 osoby, co stanowi 32% wszystkich pracowników UAM. Według stanu na 30 września 2013 r. ogólna liczba studentów na Morasku wynosi 12569, co stanowi 31% ogólnej liczby studentów UAM i 34% ogólnej liczby studentów UAM w Poznaniu.