×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Centrum Zimbardo

 

14 kwietnia światowej sławy psycholog prof. Philip Zimbardo otworzył ośrodek społeczny swojego imienia na katowickim Nikiszowcu. Idea jego powstania narodziła się w grudniu 2012 roku, gdy prof. Zimbardo na zaproszenie Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego zawitał do Katowic, a w trakcie wizyty na Nikiszowcu zainteresował się sytuacją tamtejszej młodzieży. Bez dłuższego zastanowienia postanowił wesprzeć starania lokalnych społeczników o utworzenie miejsca spotkań dla młodych ludzi, w którym każdy znalazłby dla siebie miejsce – mógłby rozwijać swoje zdolności, uczyć się nowych umiejętności, spotykać się z rówieśnikami, a także poznawać ciekawych ludzi.

 

Organizacja placówki, którą zaangażowani mieszkańcy natychmiast ochrzcili mianem Centrum Zimbardo, ruszyła pełną parą. Obok Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych oraz Uniwersytetu Śląskiego, w prace włączyła się m.in. IKEA, która stała się głównym partnerem projektu. Najtrudniejsze okazało się znalezienie odpowiedniego lokum, ale zdeterminowani organizatorzy i z tym sobie poradzili. W efekcie Centrum Zimbardo znalazło siedzibę w samym sercu Nikiszowca. Umożliwia to komfortowe uczestnictwo w organizowanych w nim wydarzeniach dla mieszkańców dzielnicy oraz wszystkich innych chętnych.

Prof. Zimbardo promuje w swoich badaniach model codziennego bohaterstwa, zgodnie z którym dzięki odpowiedniej inspiracji zwykli ludzie mogą dokonywać zupełnie niezwykłych czynów. Wedle tej idei rozwijany jest Projekt Bohaterskiej Wyobraźni, mający zaszczepić ją przede wszystkim wśród polskich uczniów i nauczycieli. Podobne placówki jak na Nikiszowcu mają zaś powstać w innych miejscach w Polsce.

Osoby, którym twierdzenie, że heroizm zaczyna się w głowie i przede wszystkim należy przekonać samego siebie, że jest się zdolnym do zrobienia czegoś wyjątkowego, wydaje się naiwne, powinny pamiętać o synu ubogich sycylijskich emigrantów, który zaczynał w getcie Nowego Yorku. Nazywa się Philip Zimbardo.