Studenci o kompetencjach
Kompetencje miękkie i perspektywy rozwoju szkolnictwa wyższego były głównymi tematami XX Krajowej Konferencji Parlamentu Studentów RP, która odbyła się w dniach 28-30 marca w Kościelisku (powiat tatrzański). Prawie 400 samorządowców studenckich z całej Polski dyskutowało na temat kształtowania postaw i kompetencji społecznych przez uczelnie.
Specjalnymi gośćmi wydarzenia byli minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Wiesław Banyś.
– Narzekaliście na uregulowania dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów. Chcemy zwiększyć pulę studentów uprawnionych do nieodpłatnych dodatkowych studiów z 10 do 20 proc. Chcielibyśmy też, by studenci od początku wiedzieli, czy za te dodatkowe studia będą płacić, czy nie. Nie powinni być zaskakiwani. Mam nadzieję, że posłowie przyjmą tę poprawkę – mówiła w trakcie debaty rozpoczynającej konferencję prof. Kolarska-Bobińska. Jak stwierdziła, kolejnym pomysłem skierowanym do studentów będzie włączenie do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym dodatkowych regulacji dotyczących wzoru umowy student-uczelnia. Ma to wykluczyć ewentualne nadużycia w zakresie nieprzewidzianych w niej opłat.
W wypowiedziach wielu uczestników obrad pojawiał się niepokój o kształt rozwiązań proponowanych przez ministerstwo. Dotyczyło do choćby sztandarowego pomysłu obecnych władz resortu związanego z tzw. pakietem dla humanistyki. Uczestnicy konferencji wielokrotnie podkreślali, że uczelnie nie stają na wysokości zadania, jeśli chodzi o nauczanie kompetencji potrzebnych na rynku pracy, w tym kompetencji społecznych. – Pracujemy nad nową formułą kierunków zamawianych. Chcemy zamawiać już nie tylko konkretne kierunki wspierające rozwój gospodarki, ale też właśnie kompetencje społeczne, kompetencje miękkie i komunikacyjne – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska.
W programie XX Krajowej Konferencji PSRP znalazła się także seria szkoleń dla samorządowców studenckich, które miały wyposażyć uczestników w wiedzę i kompetencje z zakresu pracy samorządowca. Wśród oferty pojawiły się m.in. szkolenia poświęcone nowoczesnym technikom komunikacyjnym, technologiom informacyjnym, rozwojowi osobistemu i zagadnieniom związanym ze szkolnictwem wyższym. W trakcie konferencji zadebiutował także projekt Rozwiń Swój Samorząd, polegający na prezentacji projektów organizowanych przez różne samorządy studenckie w Polsce.
– Głównym celem konferencji była debata na tematy związane z kształtem polskiego szkolnictwa wyższego. Bardzo cieszy obecność minister nauki i szkolnictwa wyższego, bo jest to zapowiedź uwzględniania głosu studentów w procesie reformowania tej ważnej dla naszego kraju dziedziny – mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.