Wydarzenia
Doktorat h.c. – prof. L.K. Malendowicz
POZNAŃ Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu nadał tytuł doktora honoris causa prof. Ludwikowi K. Malendowiczowi. Jest on wybitnym endokrynologiem z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Specjalizuje się w biologii komórki, endokrynologii doświadczalnej, histologii i morfometrii. Prowadzi badania nad strukturą i czynnościami kory nadnercza i tarczycy oraz wpływem neuropeptydów na gruczoły dokrewne i regulację metabolizmu. Jest jednym z najczęściej cytowanych polskich naukowców w dziedzinie biomedycyny. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Prof. Malendowicz współpracuje z Katedrą Fizjologii i Biochemii Zwierząt Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UP, przyczyniając się do rozwoju kadry naukowej tej jednostki. Prof. Malendowicz jest wybitnym filatelistą, autorem wielu publikacji z tej dziedziny. Przez wiele lat był prezesem Polskiego Związku Filatelistów, a obecnie jest honorowym prezesem tej organizacji.
Jak zabezpieczać metale?
NYSA Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie rozpoczęło realizację projektu „Badania skuteczności materiałów i metod w zabezpieczeniu antykorozyjnym oraz oczyszczaniu elementów metalowych występujących w obiektach na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu”. Jest on częścią tzw. Globalnego Planu Konserwacji dla zachowania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Od kilku lat, dzięki pomocy Fundacji Ronalda Laudera, Miejsce Pamięci jest pod stałą opieką ekipy dyplomowanych konserwatorów różnych specjalności, dysponujących bardzo nowoczesnymi pracowniami i laboratoriami. Pozostałości obozu zostały rozpoznane pod kątem zachowania, zidentyfikowane zostały główne zagrożenia i priorytety. Największe potrzeby związane są z konserwacją zachowanego do dnia dzisiejszego w formie rezerwatu, terenu i obiektów byłego Auschwitz II–Birkenau. Do lutego 2015 roku nyska uczelnia ma przekazać muzeum dokumentację końcową z przeprowadzonych badań naukowych. Prace przeprowadzone zostaną w pięciu etapach, w ramach których każdorazowo opracowywane będą raporty cząstkowe z jego realizacji. Partnerami CBEKZ PWSZ w Nysie, którzy współpracować będą w projekcie, są też: Zakład Badań Spawalności i Konstrukcji Spawanych Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Mechaniki Górotworu PAN w Krakowie. W praktyce CBEKZ PWSZ w Nysie przeprowadzi badania środków zabezpieczających przed korozją obiekty metalowe przechowywane w warunkach zewnętrznych w oparciu o obserwacje i wnioski zakończonej niedawno przez Muzeum konserwacji napisu „Arbeit macht frei”.
Za współpracę
BYDGOSZCZ Prof. Zygmunt Babiński, dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, otrzymał „Poczetnyj diplom” Państwowego Uniwersytetu im. M.W. Łomonosowa w Moskwie podczas obchodów 150-lecia utworzenia geografii i 75-lecia Wydziału Geograficznego moskiewskiego uniwersytetu. Polskiego uczonego uhonorowano za zasługi w rozwoju polsko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie nauk geograficznych, zwłaszcza w zakresie badania procesów korytowych rzek. Współpraca ta rozpoczęła się w 1987 roku podczas kursu UNESCO w Moskwie i Leningradzie (Sankt Petersburgu) i trwa nieprzerwanie do dziś. Polega ona m.in. na publikowaniu wspólnych prac naukowych w Polsce i Rosji, organizacji trójstronnych polsko-ukraińsko-rosyjskich konferencji (co dwa lata), udziale w corocznych sympozjach w ramach Międzyuczelnianego Związku Naukowo-Koordynacyjnego w Problemie Erozji, Procesów Korytowych i Ujść Rzecznych.
Pierwsza taka stacja w Polsce
KRAKÓW/KATOWICE W latach trzydziestych XX wieku Polska Akademia Umiejętności wydała Historię Śląska od najdawniejszych czasów do roku 1400 . W marcu 1933 r. utworzono w PAU Komitet dla Wydawnictw Śląskich, na którego czele stanął ks. Konstanty Michalski. Komitet organizował liczne badania na Śląsku, także terenowe. I wyniki zostały opublikowane. Prof. Stanisław Kutrzeba, sekretarz generalny PAU, w sprawozdaniu za rok 1934/1935 stwierdził, że w planowych badaniach regionalnych Śląsk wysunął się na czoło w skali całej Polski. Tradycja badań śląskich w Polskiej Akademii Umiejętności będzie kontynuowana dzięki utworzonej pod koniec 2013 r. Stacji Naukowej PAU w Katowicach. Jej siedziba mieści się w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Uczeni związani ze Stacją Naukową PAU w Katowicach podejmą się najpierw opracowania historii Śląska. Podobne stacje PAU istnieją obecnie w Montrealu oraz Nowym Jorku.
10 lat GSW Milenium
GNIEZNO Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium skończyła 10 lat. W obecnym roku akademickim na kierunkach zarządzanie, pedagogika oraz turystyka i rekreacja kształci się tam ok. 1 tys. studentów. Przez dziesięć lat uczelnię ukończyło ponad 2,5 tys. absolwentów studiów licencjackich i magisterskich. Natomiast wydział zamiejscowy uczelni w Wągrowcu ukończyło ponad 300 absolwentów. Uczelnia prowadzi też studia podyplomowe, które w latach 2003–2013 ukończyło ponad 11 tys. osób. Od roku 2010 uczelnia prowadzi również zespół szkół, obejmujący przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum. Założycielem i pierwszym rektorem uczelni jest dr Lechosław Gawrecki, prof. ndzw. GSW Milenium, który wraz z 10-leciem uczelni świętował własny jubileusz 50-lecia pracy dydaktycznej.
Mini kiwi
WARSZAWA Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wyhodowali i wprowadzili do uprawy nowe odmiany aktinidii ostrolistnej (Actinidia arguta). Do niedawna sadzona była ona głównie jako roślina ozdobna z racji pięknie przebarwiających się jesienią liści. Od pewnego czasu zaczyna być coraz szerzej uprawiana na plantacjach towarowych w wielu krajach Europy. Owoce aktinidii, przypominające miniaturowe kiwi, mają atrakcyjny smak i zawierają liczne związki o działaniu zdrowotnym, jak witamina C, luteina, polifenole oraz enzym proteolityczny – aktinidin. Wykazują istotne działanie regulujące prace układu pokarmowego i działają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Rośliny są niemal wolne od chorób czy szkodników i doskonale nadają się do uprawy ekologicznej, co dodatkowo zwiększa ich wartość. Badania, prowadzone w Katedrze Ochrony Środowiska Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW przez dr. hab. Piotra Latochę, zaowocowały rozpoznaniem możliwości uprawy tej rośliny w Polsce oraz wyhodowaniem własnych odmian o bardzo atrakcyjnych owocach. Najlepsze z nich – Bingo, Domino i Lucy – w niedługim czasie pojawią się na rynku ogrodniczym. Uprawa aktinidii może być opłacalna nawet dla mniejszych plantatorów, gdyż przy obecnych cenach hurtowych tych owoców w Europie, potencjalny przychód z 1 ha w pełni owocującej plantacji może sięgać nawet 200-250 tys. zł.
Uprawnienia umacniają
OPOLE W końcu 2013 roku Wydział Chemii Uniwersytetu Opolskiego otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk chemicznych w dyscyplinie chemia, natomiast Wydział Prawa i Administracji UO otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo. Na przestrzeni lat 2008-2013 jednostki Uniwersytetu Opolskiego otrzymały uprawnienia do doktoryzowania w dyscyplinach naukowych: fizyka (2008), chemia (2009), nauki o polityce (2010), matematyka (2012). W 2012 roku Wydział Przyrodniczo-Techniczny otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w zakresie biologii. Obecnie UO posiada 13 uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i 7 do nadawania stopnia doktora habilitowanego.
FOT Collegium Maius UO
Doktorat h.c. – prof. Y. Vander Heyden
GDAŃSK Prof. Yvan Vander Heyden otrzymał tytuł doktora honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Belgijski uczony kieruje zespołem badawczym w zakresie chemometrii i nauk separacyjnych na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim. Dorobek publikacyjny prof. Heydena obejmuje 17 rozdziałów książkowych oraz 330 artykułów pełnotekstowych, co przekłada się na sumaryczny współczynnik oddziaływania około 750, indeks h = 38 i ponad 4700 cytowań. Profesor jest autorem lub współautorem 155 referatów oraz około 300 plakatów przedstawianych na sympozjach międzynarodowych. Wypromował 30 doktorów. W jego laboratorium przebywało 38 studentów i pracowników naukowych z Polski, głównie z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
MobiUwB
BIAŁYSTOK „MobiUwB” – pod taką nazwą kryje się aplikacja mobilna stworzona przez studentów informatyki Uniwersytetu w Białymstoku. Pozwala ona na dostęp do zawartości stron internetowych uczelni z poziomu urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety, telewizory z funkcją Smart TV itp. Aplikacja posiada wiele ciekawych funkcji, np. gdy pojawi się informacja o odwołanych zajęciach, studenci otrzymują stosowaną wiadomość na komórkę. Na razie „MobiUwB” obejmuje informacje ze strony Instytutu Informatyki. Aplikacja została jednak przygotowana w taki sposób, by można ją było łatwo zastosować także w innych jednostkach Uniwersytetu w Białymstoku, dostosowując treści do potrzeb wydziałów czy instytutów. Prace nad wdrożeniem rozwiązania na całej uczelni już trwają. Studenci pracowali nad stworzeniem aplikacji pod kierunkiem opiekuna koła naukowego, dr. inż. Dominika Tomaszuka.
Krzyżacy w sieci
TORUŃ 19 średniowiecznych rękopisów zdigitalizowano w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu w ramach programu „Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego” dotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponad sześćsetletnie manuskrypty pochodzą z dawnej Państwowej i Uniwersyteckiej Biblioteki w Królewcu. Są wśród nich obiekty o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej: m.in. kodeksy z dawnych bibliotek krzyżackich – kopie listów papieża Grzegorza VII (cztery pergaminowe karty) z końca XI wieku, „kieszonkowy” kodeks z tekstem Statutów zakonu krzyżackiego w języku niemieckim i francuskim powstały na początku XIV w. z inicjatywy wielkiego mistrza Karola z Trewiru, zdobiony oryginalną dekoracją filigranową, Kronika ziemi pruskiej (Di Kronike von Pruzinlant ) Mikołaja von Jeroschin z 2. połowy XIV w. Obok rękopisów o „krzyżackiej” proweniencji zdigitalizowano także inne królewieckie kodeksy, np. żywot błogosławionej Doroty z Mątowów (Leben der seligenvrouwen Dorothee ) Jana z Kwidzynia z ok. 1400 r., Sermones quadragesimales (Kazania wielkopostne ) z biblioteki skasowanego w 1823 r. opactwa cystersów w Pelplinie (najcenniejsze kodeksy pelplińskie przewieziono do Królewca); włoski modlitewnik z końca XV w. z piękną miniaturą przedstawiającą Zwiastowanie; Prawo starochełmińskie (Der alte Kulm ) i Ewangelię Nikodema . W ramach projektu pod nazwą „Digitalizacja najcenniejszych średniowiecznych rękopisów Biblioteki Głównej UMK” w Pracowni Konserwacji Biblioteki Uniwersyteckiej dokonano zabiegów uelastycznienia skóry oprawy, wzmocnienia grzbietów ksiąg, prostowania pofalowanych, pergaminowych kart, a następnie rękopisy zostały sfotografowane w Pracowni Digitalizacji – na specjalnie do tego celu wykonanej konstrukcji, która zapewniała księgom dużego formatu bezpieczny dla nich kąt otwarcia i wreszcie rękopisy opublikowano na stronach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Centrum Informatyczne Świerk
ŚWIERK Zasoby największego polskiego superkomputera tworzonego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk są wykorzystywane do przetwarzania danych z doświadczeń prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN). Udostępniane przez CIŚ zasoby oraz usługi posłużyły do utworzenia nowego ośrodka przetwarzania rozproszonego, który został przyłączony do gridu „Worldwide LHC Computing Grid” (WLCG). Ponad 600 naukowców z 63 zespołów z całego świata, w tym z NCBJ, pracujących przy eksperymencie „Large Hadron Collider beauty” może z niego korzystać od grudnia ub. roku. Wydzielona infrastruktura tworzy ośrodek typu Tier-2D, charakteryzujący się przede wszystkim udostępnianiem szybkiej i niezawodnej pamięci masowej na dane eksperymentalne. Obecna pojemność włączonej do gridu przestrzeni dyskowej to 100 TB, docelowy poziom 300 TB zostanie osiągnięty w ciągu najbliższego półrocza. Oprócz samej pamięci CIŚ oddało do dyspozycji naukowców także rdzenie obliczeniowe (na razie 320, w przyszłości ok. 1000) do przetwarzania zgromadzonych danych, specjalistyczne oprogramowanie naukowe oraz odpowiednią infrastrukturę sieciową – dwa niezależne łącza światłowodowe o przepustowości 1 Gbit/s każde.
10 lat Chóru ATH
BIELSKO BIAŁA Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej świętuje 10-lecie istnienia. Został założony w 2003 r. przez dr. Jana Borowskiego i jego żonę Beatę. Zespół liczy 35 osób, a w jego repertuarze znajdują się nie tylko utwory chóralne – klasyczne czy religijne – ale też muzyka gospel i współczesne standardy muzyki rozrywkowej. Jak wyjaśnia dr Borowski, przygotowanie nowego chórzysty do publicznego występu z całym zespołem zajmuje przynajmniej rok. – Trzeba pamiętać, że członków zespołu rekrutujemy spośród naszych studentów. To nie są zawodowcy, którym można dać nuty i od razu wymagać śpiewania. Zadanie ustawiania głosów i naukę ich emisji u młodych chórzystów wzięli na siebie soliści Opery Śląskiej w Bytomiu, Barbara Bałda i Bogdan Desoń. W ciągu 10 lat istnienia Chór ATH zdobył prawie pół setki nagród, w tym osiem grand prix polskich i zagranicznych festiwali. Podczas jubileuszowego koncertu w nowej auli uczelni na 350 miejsc chór wykonał utwory S. Rachmaninowa, E. Whitakera, M. Lauridsena, P. Łukaszewskiego, T. Sarsaniego, J. Ruttera, E. Esenvaldsa oraz opracowania muzyki rozrywkowej. Zespół pod batutą dr. Jana Borowskiego wystąpił z Joanną Korpielą-Jatkowską, sopran, i Ewą Bąk, fortepian. Koncert poprowadził Andrzej Mróz „Czarny”.
Najstarszy absolwent
KIELCE Studia na Politechnice Świętokrzyskiej (wówczas Kielecko-Radomska Wyższa Szkoła Inżynierska) rozpoczął w 1973 roku. Pięć lat później uzyskał tytuł inżyniera. Następnie podjął pracę w Kopalni Bogdanka. Przepracował 20 lat pod ziemią jako nadsztygar do spraw elektrycznych i energetycznych. Warunek posiadania tytułu magistra, wymagany do uzyskania prawa do wykonywania świadectw energetycznych, zdeterminował go do powrotu na uczelnię w 2010 roku. Dyplom magistra na kierunku elektrotechnika odebrał 13 grudnia 2013 r. na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki PŚ. Ryszard Koźmian ma 80 lat. Jest najstarszym absolwentem, który obronił pracę magisterską na kieleckiej uczelni technicznej i prawdopodobnie najstarszym w Polsce.
Opisały rynek pracy
GDAŃSK 18 grudnia w Pomorskim Ośrodku Kompetencji wręczono nagrody w trzecim konkursie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku na najlepszą pracę magisterską z zakresu problematyki rynku pracy. I nagrodę zdobyła Bogna Kociumbas, absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego za pracę „Zawód: kulturoznawca? Analiza zawodowych losów absolwentów studiów kulturoznawczych Uniwersytetu Gdańskiego w kontekście obranej ścieżki kształcenia i realiów rynku pracy”. II i III nagrodę także zdobyły absolwentki UG. Dorotę Karc nagrodzono za pracę „Losy zawodowe absolwentów socjologii i zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego w ponowoczesnym społeczeństwie”, a Kamilę Salamonik za pracę „Poczucie sprawiedliwości proceduralnej a zaangażowanie organizacyjne”.
Prehistoryczne wielkie koty
WROCŁAW Naukowcy z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego przebadali znaleziska paleontologiczne z Jaskini Biśnik. Badania pozwoliły na zidentyfikowanie ponad 100 gatunków ssaków, w tym potwierdziły obecność trzech wielkich kotów z rodzaju Panthera: jaguara, lamparta i lwa plejstoceńskiego. W przypadku dwóch pierwszych gatunków są to pierwsze i jak do tej pory jedyne stwierdzenia tych zwierząt na obszarze Polski. Wymarły jaguar (Panthera gombaszoegensis) był masywnym, 150-200 kilogramowym kotem wielkości afrykańskiej lwicy, który na kontynencie europejskim był obecny od ok. 2 mln lat. Drugi ze znalezionych kotów to lampart (Panthera pardus), przykład wszechstronnego i łatwo adaptującego się oportunisty: wystarczająco mały, by przeżyć polując na niewielkie ofiary, jak ptaki, małpy czy gryzonie, a jednocześnie na tyle duży, by skutecznie bronić swojej zdobyczy i zabić zwierzę ważące blisko 900 kg. Ostatni z „wielkiej trójki” to plejstoceński lew (Panthera spelaea), prawdziwy olbrzym o masie ciała samców 350-500 kg i rozmiarach krowy. Jego pojawienie się w Europie ok. 700 tys. lat temu miało obok wielu innych czynników, takich jak np. zmiany klimatyczne, niebagatelne znaczenie w ostatecznym wyginięciu jaguara w Europie i Azji. Trwające ponad 20 lat wykopaliska w Jaskini Biśnik, prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Cyrka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu dostarczyły niezwykle bogatego materiału archeologicznego i paleontologicznego, dokumentującego historię człowieka na tle przemian przyrodniczych w ostatnich 350-300 tys. lat.
Prof. Gruszczak w RIEAS
KRAKÓW Politolog, specjalista w dziedzinie stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Artur Gruszczak, prof. UJ, został członkiem Międzynarodowej Rady Doradczej (Board of International Advisors) Research Institute for European and American Studies (RIEAS) z siedzibą w Atenach. Celem RIEAS jest promowanie badań nad stosunkami międzynarodowymi w wymiarze transatlantyckim, w szczególności takich obszarów, jak integracja europejska, studia wywiadowcze, bezpieczeństwo międzynarodowe, bezpieczeństwo regionalne na Bałkanach i w regionie śródziemnomorskim, analiza polityki zagranicznej oraz badanie rynków krajowych i międzynarodowych. Prof. Gruszczak zajmuje się m.in.: bezpieczeństwem wewnętrznym UE, współpracą policji i walką z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, ochroną granic, rolą siły w stosunkach międzynarodowych i celami współczesnych sił zbrojnych, współpracą wywiadowczą w UE i w wymiarze transatlantyckim. Obecnie realizuje grant NCN „Europejska wspólnota wywiadowcza in statu nascendi”.
Prof. Fisiak uhonorowany przez LSA
POZNAŃ/MINNEAPOLIS Podczas 88. Walnego Zgromadzenia Linguistic Society of America, które odbyło się w dniach 2-5 stycznia , prof. Jacek Fisiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza został honorowym członkiem tego stowarzyszenia. Prof. Fisiak jest twórcą poznańskiej anglistyki. Kierował Instytutem Filologii Angielskiej UAM w latach 1965-2005. Wypromował 50 doktorów. Był rektorem UAM w latach 1985-88. Pełnił funkcję ministra edukacji w rządzie Mieczysława Rakowskiego.
Stypendium CCAMLR
GDAŃSK Dr Anna Panasiuk-Chodnicka z Uniwersytetu Gdańskiego jako pierwszy naukowiec z Polski została stypendystką Komisji ds. Zachowania Żywych Zasobów Morskich Antarktyki (CCAMLR). Stypendium dla młodych badaczy jest przyznawane raz w roku. Stypendystka z UG będzie m.in. brała udział w opracowaniu metody badań monitorowania środowiska morskiej Antarktyki, które umożliwią integrację wyników badań prowadzonych przez międzynarodowe zespoły badawcze. W trakcie dwuletniego stypendium (CCAMLR Scientific Scholarships Scheme) dr Panasiuk-Chodnicka będzie uczestniczyć w spotkaniach grup roboczych CCAMLR, realizować dwa projekty naukowe oraz prezentować wkład Polski w badania i monitoring środowiska Antarktyki. Badaczka uczestniczyła dotychczas w dwóch półrocznych wyprawach antarktycznych na Polską Stację Antarktyczną im. H. Arctowskiego, dwumiesięcznej wyprawie w rejon Oceanu Południowego na rosyjskim statku badawczym r/v „Akademik Ioffe” oraz dwóch ekspedycjach w rejon Spitsbergenu na statku r/v Oceania.
PATI
BIAŁYSTOK Białostoccy studenci mają własną internetową telewizję. Na jej utworzenie zdobyli 30 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego Województwa Podlaskiego. Za te pieniądze kupione zostały m.in. kamery i komputery z oprogramowaniem do montażu. Podlaska Akademicka Telewizja Internetowa zainaugurowała swoją działalność 13 stycznia . Od tamtej pory na jej kanale na YouTube ukazało się 17 filmów. To m.in. relacje z wydarzeń akademickich, prezentacje studenckich inicjatyw i wywiady. Zespół PATI tworzą studenci różnych kierunków z kilku białostockich uczelni. Niektórzy mieli już okazję spróbować swoich sił w filmowaniu czy montowaniu, inni uczą się filmowego warsztatu od podstaw. Wspierają ich w tym osoby z doświadczeniem w produkcji filmowej i telewizyjnej. Podlaska Akademicka Telewizja Internetowa to pomysł Parlamentu Studentów Uniwersytetu w Białymstoku. Główny cel PATI to promocja akademickości regionu podlaskiego. Jej siedziba mieści się w budynku UwB. Uczelnia wspiera też studencką telewizję kadrowo.
Współpraca z Nokią
KRAKÓW Politechnika Krakowska oraz Nokia Solutions and Networks, światowy lider technologii mobilnych, podpisały 13 stycznia umowę o współpracy. Chcą wspólnie realizować innowacyjne projekty i wspierać dostęp studentów do najnowszych technologii telekomunikacyjnych. Umowa przewiduje, że PK i NSN będą organizować praktyki i staże dla studentów uczelni w krakowskim oddziale Nokia Solutions and Networks. Zamierzają także razem kreować tematy prac dyplomowych, realizowanych przez studentów PK we współpracy ze specjalistami firmy. Umowa obejmuje również organizację zajęć dydaktycznych i szkoleń z udziałem ekspertów Nokia Solutions and Networks. Firma będzie wspomagać działalność kół naukowych na PK i wspierać organizację targów pracy. Absolwenci PK mogą korzystać z ofert zatrudnienia w centrach badawczo-rozwojowych NSN w Krakowie i Wrocławiu. Umowa przewiduje również partnerstwo przy realizacji innowacyjnych projektów, także finansowanych ze źródeł zewnętrznych.
Kuźnie prezesów
WARSZAWA 13 stycznia dziennik „Rzeczpospolita” opublikował ranking Kuźnia prezesów . O wykształcenie zapytano szefów 493 największych polskich przedsiębiorstw. Okazało się, że najwięcej z nich – 8,92 proc. ankietowanych – jest absolwentami Politechniki Warszawskiej. Na drugim miejscu znajduje się Akademia Górniczo-Hutnicza, z której wywodzi się 8,11 proc. prezesów firm. Kolejne miejsca zajmują: Politechnika Śląska w Gliwicach, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, uniwersytety ekonomiczne w Krakowie i Poznaniu, Politechnika Poznańska, a dalej ex aequo: Politechniki Gdańska i Łódzka oraz Uniwersytet Gdański. Łącznie w tych 12 uczelniach wykształcenie zdobyło 57,41 proc. szefów największych polskich firm.
Najciszej
KRAKÓW 14 stycznia w Laboratorium Akustyki Technicznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej zaprezentowano zmodernizowaną komorę bezechową, jedno z najcichszych miejsc w Polsce. Komora bezechowa AGH należy do najlepiej wyposażonych i największych tego typu miejsc w Europie. W ostatnim czasie za 1,5 mln zł przeprowadzono jej gruntowny remont. Wymienione zostały m.in. kasety wibroizolujące znajdujące się pod komorą, kliny dźwiękochłonne wewnątrz komory, siatka podłogowa, oświetlenie i manipulator pomiarowy. Dzięki zastosowaniu nowych materiałów masa klinów dźwiękochłonnych zmniejszyła się z 60 do około 20 ton. Komora bezechowa to żelbetonowa „kostka” o krawędzi ok. 10 m i objętości ok. 1000 m3. Jej masa to ok. 600 ton. Konstrukcja jest posadowiona na specjalnych wibroizolacyjnych sprężynach, które ograniczają przenoszenie drgań z pobliskiej drogi. Ze względu na umieszczenie klinów dźwiękochłonnych także na podłodze, badacze przebywający w komorze poruszają się po siatce rozciągniętej pół metra nad nią. Poziom ciśnienia akustycznego tła zmierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 decybela, w nocy spada nawet poniżej 0 dB(A). Dla porównania – hałas w biurze to ok. 60 dB(A), na ulicy ok. 90 dB(A), zaś w dobrze wyciszonej sypialni ok. 20 decybeli. W Laboratorium Akustyki Technicznej, w której oprócz komory bezechowej znajduje się także komora pogłosowa, naukowcy zajmują się m.in. badaniem, projektowaniem oraz nadzorem realizacji zaawansowanych akustycznie wnętrz. Przedmiotem ich zainteresowania są np. opery (w tym m.in. Opera Lwowska), teatry (Bagatela), sale koncertowe i filharmonie (m.in. Filharmonia Krakowska).
Kolumbowie biznesu
SZCZECIN
Akademia Morska w Szczecinie rozpoczęła projekt Kolumbowie Biznesu, w ramach którego będzie wspierać biznesowe plany swoich absolwentów oraz studentów studiów niestacjonarnych. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego zorganizowana zostanie pomoc finansowa i szkoleniowo-doradcza dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. Mogą one uzyskać do 50 tys. zł na start w świecie przedsiębiorców. Wsparciem objętych zostanie 15 osób w wieku do 30 lat, które pozostają bez zatrudnienia. Beneficjenci zostaną wyłonieni na podstawie oceny pomysłu na biznes, innowacyjności przedsięwzięcia, zgodności doświadczenia i wykształcenia wnioskodawcy z proponowaną działalnością oraz opinii doradcy zawodowego, psychologa.
Projekt realizowany jest w Centrum Transferu Technologii Morskich Akademii Morskiej w Szczecinie.
Installation Grant dla dr Sułkowskiej
WARSZAWA Dr Joanna Sułkowska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała Installation Grant Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej. Dofinansowanie ma jej pomóc w stworzeniu zespołu badawczego i laboratorium w Polsce. Nowa grupa badawcza dr Sułkowskiej, w skład której będą wchodzić fizycy, bioinformatycy, biolodzy molekularni i matematycy, powstaje w Centrum Nowych Technologii UW. Naukowcy zbadają funkcje białek z węzłami, co może pomóc zrozumieć przyczyny chorób Parkinsona, HIV i białaczki. Installation Grants są przeznaczone dla osób powracających do własnego kraju po odbyciu stażu zagranicznego, zamierzających założyć własne laboratorium. Do programu grantowego dla młodych naukowców należą państwa o niskich wydatkach na badania i rozwój, oprócz Polski, także m.in. Czechy, Węgry, Estonia, Portugalia i Turcja. Laureaci grantów otrzymują ok. 50 tys. euro rocznie w czasie trzech lat z możliwością przedłużenia projektu do 5 lat. Installation Grants EMBO przyznawane są od 2006 r. Dotychczas otrzymało je 64 młodych badaczy, w tym 12 Polaków. Dr Sułkowska jest też laureatką programu Homing FNP.
Laboratorium napędów i sterowania
GLIWICE Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej powstało laboratorium dedykowane nowym technologiom w obszarze napędów i sterowania, wyposażone przez firmę SEW-EURODRIVE Polska Sp. z o.o. Rezultatem współpracy z firmą jest też utworzenie specjalności aplikacje napędowe dla studentów II stopnia mechatroniki. Zajęcia praktyczne odbywać się będą w tyskiej siedzibie spółki, a ćwiczenia w nowym laboratorium. Porozumienie o współpracy obejmuje również kierowanie studentów na praktyki i staże przemysłowe w firmie. Przewidziane jest także opracowywanie i wydawanie podręczników akademickich, stanowiących obudowę dydaktyczną zajęć z zakresu mechatroniki napędów oraz kreowanie tematów projektów inżynierskich, prac dyplomowych i prac doktorskich, wykorzystujących technologie SEW-EURODRIVE. Firma nie działa charytatywnie. Znaczna część jej kadry rekrutuje się spośród absolwentów Politechniki Śląskiej. Przedsiębiorstwo liczy, że dzięki współpracy z uczelnią pozyska nowych pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
Zbuduje cerkiew w Moskwie
BIAŁYSTOK Dr hab. arch. Jerzy Uścinowicz, prof. Politechniki Białostockiej, został zwycięzcą otwartego międzynarodowego konkursu architektonicznego dla profesjonalistów na „Współczesne rozwiązanie architektoniczne obrazu świątyni prawosławnej”, zorganizowanego przez Związek Architektów Rosji i Rosyjską Cerkiew Prawosławną działającą przy Związku Organizacji Charytatywnych Rosji. Na konkurs nadesłano 114 prac m.in. z Rosji, Litwy, Ukrainy, Estonii i Polski. Pierwszą nagrodę uzyskał prof. J. Uścinowicz. Jednym z najistotniejszych walorów nagrody dla architekta jest deklaracja realizacji świątyni na wybranej przez władze duchowne eksponowanej lokalizacji w Moskwie, certyfikat upowszechniania projektu oraz m.in także pielgrzymka do Ziemi Świętej. Prof. Uścinowicz specjalizuje się w projektowaniu budowli sakralnych, jednak nie stroni od innych wyzwań. Niedawno otrzymał medal „za szczególne zasługi na rzecz rozwoju kultury województwa lubelskiego”. Uhonorowano go za projekt rewitalizacji i rozbudowy obiektów Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz projekty i budowę nowych obiektów scen teatru „Gardzienice”.
Planetoida Michalkusiak
KRAKÓW Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jedną z planetoid „Michalkusiak” od imienia i nazwiska studenta astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Michał Kusiak odkrył ponad 150 komet za pomocą sondy SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) w ramach międzynarodowego projektu SOHO Sungrazing Comets. Planetoida nazwana imieniem studenta UJ nosi numer katalogowy (376574) 2013 PA16. Obiekt został odkryty po raz pierwszy w 2007 roku przez Rafaela Ferrando z obserwatorium Pla D’Arguines w Castellon. Następnie, w 2013 roku, planetoida została ponownie odnaleziona przez polskiego astronoma amatora Rafała Reszelewskiego, co pozwoliło dokładnie wyznaczyć jej orbitę. Planetoida obiega Słońce w okresie 3.84 roku. Jej rozmiary szacowane są na około 1.7 km średnicy.
Doktorat h.c. – prof. T. Kaczorek
GLIWICE 20 stycznia prof. Tadeusz Kaczorek otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. Uhonorowano go w uznaniu wkładu w teorię sterowania i organizację nauki polskiej oraz kształcenie i promowanie kadry naukowej. Badania prof. Kaczorka dotyczą teorii sterowania i układów dynamicznych oraz analizy i syntezy wielowymiarowych układów dynamicznych. Jest on pionierem badań w dziedzinie dodatnich układów dynamicznych jedno– oraz dwuwymiarowych. Opublikował 20 książek i monografii oraz ponad 700 artykułów i rozpraw. Prof. Kaczorek był dziekanem Wydziału Elektrycznego, dyrektorem Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej PW i prorektorem ds. nauczania Politechniki Warszawskiej. Kierował Stacją Naukową PAN w Rzymie. Pełnił funkcję przewodniczącego Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. To dziesiąty doktorat honorowy przyznany prof. Kaczorkowi.
Chińska nagroda dla prof. Harffa
SZCZECIN Prof. Jan Harff z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego odebrał z rąk prezydenta Chin nagrodę „International Scientific and Technological Cooperation Award of the People’s Republic of China”. Nagroda przyznawana jest przez Radę Państwa Chińskiej Republiki Ludowej zagranicznym naukowcom, inżynierom, menedżerom lub organizacjom, którzy w istotnym stopniu przyczynili się do dwustronnej lub wielostronnej współpracy naukowej i technologicznej z Chinami. Prof. Harff jest pracownikiem Zakładu Paleooceanologii Wydziału Nauk o Ziemi USz. Na Uniwersytecie Szczecińskim pracuje od 2008 roku, początkowo (przez 3 lata) jako stypendysta prestiżowego stypendium im. Alexandra von Humboldta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Prof. Harff jest geologiem morza. Zajmuje się geologią strefy przybrzeżnej mórz, problematyką zmian klimatycznych i ich oddziaływania na strefę przybrzeżną, dynamiką osadów dennych i jej modelowaniem, rekonstrukcją zmian morfologii strefy brzegowej na podstawie parametrów paleoekologicznych, jak również opracowywaniem modeli przeszłej i przyszłej zmienności strefy przybrzeżnej oraz rekonstrukcją historii oddziaływania społeczności ludzkich na strefę przybrzeżną mórz. Dzięki niemu w 2011 roku podpisana została umowa o współpracy Uniwersytetu Szczecińskiego z Chińską Służbą Geologiczną (China Geological Survey) i Chińską Służbą Geologii Morza (Guangzhou Marine Geological Survey).
SUP działa
BIAŁYSTOK Transgraniczne studia magisterskie, międzynarodowa konferencja naukowa oraz czasopismo naukowe – to pomysły na pierwsze wspólne działania Sieci Uniwersytetów Pogranicza, międzynarodowego konsorcjum 10 uczelni z Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i Ukrainy. 22 stycznia odbyło się w Białymstoku pierwsze robocze spotkanie utworzonej jesienią 2012 r. sieci. Jednym z priorytetów SUP jest współpraca dydaktyczna, w tym wymiana studentów i doktorantów, a także wspólne projekty edukacyjne. UwB planuje powołanie Wschodniego Instytutu Studiów Transgranicznych, który we współpracy z uniwersytetami za nasza wschodnią granicą miałby uruchomić interdyscyplinarne studia II stopnia. Na realizację projektów edukacyjnych i wymian partnerzy chcą pozyskać środki z programu Erasmus+, który obejmie też w pewnym zakresie kraje spoza UE, takie jak Białoruś, Ukraina czy Rosja. Uznano, że polem możliwej współpracy naukowej będą projekty z trzeciego filaru Horyzontu 2020 - Wyzwania społeczne (Societal Challenges).
Liderzy medycyny
WARSZAWA 22 stycznia wręczono dyplomy w XIV edycji konkursu „Sukces roku w ochronie zdrowia”. Wśród laureatów znaleźli się naukowcy i placówki uczelni medycznych. W kategorii Zdrowie publiczne zwyciężył prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wyróżniono dr. hab. Dariusza Dudka, prof. UJ, dr. hab. Janusza Heitzmana, prof. IPiN, kierownika Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i dr. Michała Brzezińskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Za działalność edukacyjno-szkoleniową wyróżniono Łódzką Szkołę Diabetologii, koordynowaną przez prof. Józefa Drzewoskiego i dr. Jacka Kasznickiego oraz Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowane przez prof. Joannę Lewin-Kowalik. W kategorii Menedżer zdrowia nagrodzono: prof. Mirosława Wysockiego, dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny; prof. Adama Maciejewskiego z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach; prof. Krystynę Zawilską z Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów; prof. Macieja Banacha, redaktora naczelnego „Archives of Medical Science”.
Poprawiają bazę
WROCŁAW Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wzbogaciło się o rezonans magnetyczny, kupiony z dotacji celowej MNiSW w wysokości 4 mln zł. Centrum było wcześniej wyposażone w ultrasonograf kliniczny z głowicą elektroniczną i videoprinter oraz wielofunkcyjny komputerowy system EKG. Placówka świadczy usługi w zakresie eksperymentalnego testowania innowacyjnych technologii biologicznych i medycznych. Jego bazę stanowi zwierzętarnia dla dużych zwierząt, pomieszczenia laboratoryjno-badawcze: pracownia angiograficzna i elektrofizjologiczna, pracownia ultrasonograficzna i elektrokardiograficzna, laboratorium diagnostyki obrazowej, pracownia rezonansu magnetycznego oraz pracownia tomografii komputerowej, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla ludzi i zwierząt. W ubiegłym roku rozpoczęto tam – wspólnie z firmą Stem Cells Spin SA – realizację projektu badawczo-rozwojowego, polegającego na opracowaniu prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych. Badania finansowane są w ramach pilotażowego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Demonstrator+, przeznaczonego dla firm i instytucji z sektora wysokich technologii. Wartość projektu to 64 mln zł.
Laboratorium od firmy
GLIWICE Laboratorium wyposażone w 27 stanowisk komputerowych z 21-calowymi monitorami oraz dwa projektory zostało ufundowane przez firmę Future Processing dla Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Będą tam prowadzone zajęcia związane z programowaniem, w tym z programowaniem równoległym z wykorzystaniem kart graficznych CUDA oraz z projektowaniem algorytmów inspekcji wizyjnej. Poza pokryciem kosztów remontu pomieszczenia i zakupu sprzętu, wynoszących 100 tys. zł, firma Future Processing udostępniła również tworzone w niej oprogramowanie Adaptive Vision Studio. Prezes przedsiębiorstwa jest absolwentem wydziału, a firma zatrudnia wielu absolwentów PŚ.
Wdzięczny ks. prof. M. Heller
LUBLIN 28 stycznia , w dniu św. Tomasza z Akwinu, Wydział Filozofii KUL obchodzi swoje święto patronalne. W tym roku uczczono je m.in. wręczeniem statuetki i dyplomu Gratae Memoriae Signum Universitatis („Znak wdzięcznej pamięci uniwersytetu”) ks. prof. Michałowi Hellerowi, światowej sławy kosmologowi i filozofowi. Podczas uroczystości prof. Heller zauważył, że to on, jako absolwent, jest wdzięczny swojej macierzystej uczelni i swoim profesorom. Laureat jest absolwentem Wydziału Filozofii KUL, na którym uzyskał również doktorat (1966) i habilitację (1969). Jest profesorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, członkiem Zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk i wielu towarzystw naukowych, w tym Towarzystwa Naukowego KUL. W 2008 roku, jako pierwszy Polak, został laureatem niezwykle prestiżowej Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Nagrodę przeznaczył na sfinansowanie działalności utworzonego przez siebie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
Doktorat h.c. – prof. Eugeniusz Dembicki
BIAŁYSTOK 30 stycznia nadano tytuł doktora honoris causa Politechniki Białostockiej prof. Eugeniuszowi Dembickiemu z Politechniki Gdańskiej. Jest on wybitnym specjalistą w zakresie mechaniki gruntów i fundamentowania. Stosował zaawansowane metody matematyczne do rozwiązywania problemów geotechnicznych. Jest autorem opatentowanej metody zagęszczania gruntów przy pomocy mikrowybuchów. Na Politechnice Gdańskiej Kierował Katedrą Fundamentowania. Był też rektorem tej uczelni. Otrzymał nagrodę Instytutu Maksa Plancka. Tytuły doktora honoris causa przyznały mu wcześniej: Uniwersytet J. Fouriera w Grenoble, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Politechnika Łódzka. Otrzymał tytuł kawalera francuskiej Legii Honorowej oraz komandora Orderu Francuskich Palm Akademickich.
PanGeo
WARSZAWA Specjaliści z europejskich służb geologicznych przygotowali unikatowy serwis internetowy PanGeo, pokazujący zagrożenia geologiczne na obszarze 52 europejskich miast. W pracach brał udział Państwowy Instytut Geologiczny. Miasta zmagają się z problemami związanymi z budową geologiczną podłoża, na którym niegdyś je posadowiono. Grunt obciążony masywnymi budowlami, poddany drganiom w sąsiedztwie arterii komunikacyjnych, często niestabilny na skutek odwadniania osiada we wszystkich europejskich miastach. Tempo subsydencji jest oceniane przy pomocy satelitarnej interferometrii radarowej (InSAR), która pozwala wykryć milimetrowe przesunięcia gruntu z wysokości ok. 700 km, niezależnie od pory dnia i pogody. Z polskich miast Warszawa i Nowy Sącz. Specjaliści z PIG pracują nad kolejnymi miastami, które zostaną dołączone do serwisu PanGeo. Wynikiem udziału naukowców z PIG w programach: Terrafirma, DORIS, SubCoast i PanGeo są też opracowania kartograficzne Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, wybrzeża Bałtyku, obszarów osuwiskowych Karpat i tektoniki wysadów solnych w rejonie Inowrocławia.
Prześwietlanie Wszechświata
ZIELONA GÓRA Wiele obiektów we Wszechświecie emituje promieniowanie rentgenowskie, które nie dociera na powierzchnię Ziemi, gdyż jest pochłaniane w atmosferze. Jednym z kosmicznych instrumentów rentgenowskich, umożliwiających prześwietlanie Wszechświata jest należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej satelitarne obserwatorium rentgenowskie XMM-Newton. Międzynarodowy zespół (Polska, Niemcy, USA, Indie) pod kierunkiem prof. Janusza Gila (na fot.) z Uniwersytetu Zielonogórskiego uzyskał grant na 36 godzin obserwacji przy jego pomocy. Teleskopy obserwatorium XMM-Newton będą skierowane na pulsara znajdującego się w odległości ponad 1000 lat świetlnych od Ziemi. Szczególnym zainteresowaniem badaczy cieszy się gorąca plama wielkości sporego miejskiego ronda nagrzana do temperatury miliona stopni. Pulsar będzie obserwowany jednocześnie przez największe obserwatorium radioastronomiczne w Indiach - Giant Metrewave Radio Telescope w Punie.
Dla medycyny i bezpieczeństwa
Świerk Narodowe Centrum Badań Jądrowych zakończyło projekt badawczo–rozwojowy „Rozwój specjalizowanych systemów wykorzystujących akceleratory i detektory promieniowania jonizującego do terapii medycznej oraz wykrywania materiałów niebezpiecznych i odpadów toksycznych”. Jego rezultatem jest pięć demonstratorów innowacyjnych systemów wykorzystujących akceleratory i detektory promieniowania jonizującego, w tym detektory fotonów i neutronów, do terapii medycznej (Coline 6, IntraLine, InLine PN50) oraz wykrywania materiałów niebezpiecznych i odpadów toksycznych (SWAN, CANIS). Projekt o wartości ponad 85,5 mln zł został dofinansowany w ramach PO Innowacyjna Gospodarka kwotą 67,5 mln zł.
Kluczowa część projektu dotyczy medycznych zastosowań promieniowania jonizującego. Opracowano trzy systemy do terapii z użyciem akceleratorów. Coline 6 to wysokospecjalistyczny akcelerator medyczny do zaawansowanych procedur radioterapeutycznych. IntraLine to elektronowy akcelerator medyczny do leczenia śródoperacyjnego. InLine PN50 to niskoenergetyczny akcelerator z lampą rentgenowską do brachyterapii.
Naukowcy z NCBJ opracowali również dwa demonstratory systemów służących do kontroli ładunków wielkogabarytowych, wykorzystujące innowacyjne metody radiografii oraz aktywacji materiałów wiązkami neutronów. Proponowane przez NCBJ rozwiązania, konsultowane z pracownikami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, bazujące na wykorzystaniu promieniowania jonizującego o różnym charakterze, po ich wdrożeniu zapewnią nową jakość w dziedzinie ochrony granic i kraju. CANIS to radiograf służący do wykrywania substancji niebezpiecznych i toksycznych. SWAN jest mobilnym urządzeniem służącym do szybkiego wykrywania i identyfikacji materiału wybuchowego lub narkotyków.
2015 – Rok Długosza?
KRAKÓW/CZĘSTPCHOWA 31 stycznia na Uniwersytecie Jagiellońskim podpisano deklarację Unii Długoszowej. Celem sygnatariuszy – naukowców, przedstawicieli szkół wyższych, miast, z którymi związany był Jan Długosz i szkół jego imienia – jest ocalenie pamięci o wybitnym historyku, autorze łacińskich Roczników, czyli Kronik sławnego Królestwa Polskiego , obejmujących dzieje Polski od czasów bajecznych do roku 1480, jednym z najznakomitszych przedstawicieli polskiego średniowiecza, patronie Akademii im. Jana Długosza. Sygnatariusze porozumienia zamierzają skierować do Parlamentu RP wniosek, w którym proszą o uchwalenie roku 2015 Rokiem Jana Długosza. Okazją do przypomnienia postaci wielkiego uczonego jest przypadająca wówczas 600. rocznica jego urodzin.
Współpraca: Białystok – Katarzyna Dziedzik, Agnieszka Halicka, Bielsko-Biała – Mirosław Łukaszuk, Częstochowa – Marek Makowski, Gdańsk – Beata Czajkowska-Deneka, Natalia Wosiek, Gliwice – Paweł Doś, Agnieszka Moszczyńska, Kielce – Kamil Dziewit, Kraków – Bartosz Dembiński, Małgorzata Syrda-Śliwa, Lublin – Lidia Jaskuła, Nysa – Bartosz Bukała, Opole – Marcin Miga, Poznań – Jolanta Lenartowicz, Jerzy Lorych, Ewa Strycka, Szczecin – Bogna Bartkiewicz, Julia Poświatowska, Świerk – Marek Sieczkowski, Toruń – Marta Czyżak, Marcin Czyżniewski, Warszawa – Mirosław Rutkowski, Izabela Walarowska, Wrocław – Jacek Przygodzki, Małgorzata Wanke-Jakubowska, Zielona Góra – Ewa Sapeńko.
Wykorzystano materiały z serwisu PAP „Nauka w Polsce”.