Grafen na sprzedaż
18 grudnia 2013 r. spółka Nano Carbon, należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu, uruchomiła produkcję grafenu, bazującą na technologiach powstałych w ITME. Instytut jest strategicznym partnerem firmy, dostarczając jej technologie. Ma też stanowić podstawę przyszłego Centrum Grafenowego.
Obecnie produkowany jest grafen na podłożach z miedzi i węglika krzemu. Na razie oferta skierowana jest głównie do sektora badawczo-rozwojowego. Wkrótce firma zamierza rozpocząć produkcję grafenu na folii miedzianej o wymiarach 300 x 300 mm. Do grona partnerów Nano Carbon dołączyły też Zakłady Azotowe w Tarnowie Mościcach. Pozwoli to na rozwój technologii grafenowych i zastosowanie tego materiału w różnych dziedzinach gospodarki.
ARP zainteresowała się komercjalizacją grafenu w 2011 r. Powołano wtedy spółkę celową Nano Carbon, a dla ITME zakupiono specjalistyczną aparaturę badawczą.
Polski grafen charakteryzuje się najwyższą jakością, wynikającą z opanowania unikalnych technologii jego wytwarzania oraz stosowanych podłoży. Nad wytwarzaniem grafenu metodą epitaksji (nanoszenia warstw) na węgliku krzemu oraz podłożach metalicznych pracuje w ITME zespół dr. Włodzimierza Strupińskiego. Polska metoda hodowania grafenu na węgliku krzemu objęta jest międzynarodowym patentem.
Polska jest bardzo zaawansowana w badania nad grafenem. NCBR uruchomił specjalny program Graf-Tech. W jego ramach wyłoniono do finansowania 12 projektów, które otrzymały ok. 60 mln zł. W 8 z nich uczestniczy Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych. ITME znalazł się też w europejskim programie Graphene Flagship, na który Komisja Europejska zamierza przeznaczyć w ciągu 10 lat miliard euro. Do kierownictwa programu wybrano dr. W. Strupińskiego z ITME. Sam instytut jest jedynym reprezentantem Polski pośród 74 zespołów z 17 państw Unii Europejskiej.