„Polskie Noble” rozdane
– Unia Europejska, szukając drogi wyjścia z kryzysu, postawiła na rozwój oparty o badania, innowacyjność i naukę. To ogromna szansa dla polskiej nauki. Wspólnymi siłami musimy wypracować mechanizmy, które pozwolą nam zbudować innowacyjną Polskę – mówiła podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Przyznawane od 22 lat Nagrody FNP uważa się za jedne z najpoważniejszych naukowych wyróżnień w Polsce, potocznie nazywane są „polskimi Noblami”. Laureatami nagród za 2013 rok zostali profesorowie: Andrzej K. Tarkowski, Sylwester Porowski, Marek Żukowski i Jan Woleński.
– Punkt wyjścia dla polskiej nauki jest teraz znakomity – mówił do naukowców premier Donald Tusk. – Nasza młodzież jest jedną z najbardziej uzdolnionych w Europie i na świecie, o czym świadczą ogłoszone wczoraj wyniki badań PISA. Mamy też coraz więcej wybitnych naukowców, którzy stali się drogowskazami, liderami w globalnym wyścigu innowacji – dodał.
Premier przypomniał też, że Polska dysponuje infrastrukturą naukowo-badawczą, w którą w ostatnich latach rząd zainwestował ponad 26 mld zł. Dzięki tym nakładom powstało 200 światowej klasy laboratoriów i centrów badawczych, zmodernizowano ponad dwa tysiące kolejnych. W nowej perspektywie finansowej UE około 40 mld zł zostanie przeznaczone na badania naukowe i rozwój przedsiębiorstw opartych na innowacjach. Już wkrótce rusza też największy w historii program finansowania badań naukowych w UE. – Budżet „Horyzontu 2020” to blisko 80 mld euro na badania. To od naukowców zależy, ile pieniędzy Polska uzyska z tej gigantycznej puli – mówił premier. Zaznaczył, że polscy naukowcy mogą liczyć na wsparcie rządu w staraniach o unijne pieniądze. – Będziemy wsłuchiwać się w Państwa rekomendacje, bo wspólnie bierzemy odpowiedzialność za polską naukę – podsumował Donald Tusk.