Rodzina współczesnej Europy
W dniach 13−14 września odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, współorganizowana przez UP JP II. Celem cyklu jest poddanie publicznej debacie roli polityka chrześcijańskiego w jednoczącej się Europie. W tym roku dyskutowano nad „Rodziną we współczesnej Europie”.
Gość specjalny konferencji, prezydent RP Bronisław Komorowski, podkreślił, że kryzys współczesnej rodziny nie powinien wywoływać w Europejczykach strachu, tylko motywować ich do szukania szans dla rozwoju rodziny.
– W demokratycznym społeczeństwie każdy ma pełne prawo wyboru zasad podziału obowiązków, aktywności zawodowej rodziców oraz sposobów organizacji opieki i wychowania nad dzieckiem. Polityka rodzinna nie może narzucać rodzicom jednego modelu postępowania, lecz musi elastycznie odpowiadać na potrzeby i decyzje, musi także szanować sprawdzone, istniejące wzorce, nawet wtedy, kiedy wydają się już niemodne – powiedział Bronisław Komorowski. Według prezydenta zadaniem państwa powinno być ułatwianie godzenia ról, a nie zachęcanie do wyboru: praca czy dzieci i mocne wspieranie samotnych rodziców. Prezydent Komorowski podkreślił: – Wspierając dziś rodzicielskie aspiracje rodzin, zapewniamy Polsce rozwój. O ile radość posiadania dzieci jest ważna dla rodzin, to przezwyciężanie kryzysu demograficznego jest dla Polski i dla Europy konieczne.
Kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że kryzys Europy wiąże się bezpośrednio z kryzysem rodziny, na który wpływ mają ideologia gender, zmiany prawne zrównujące związki jednopłciowe z małżeństwami oraz niektóre elementy edukacji seksualnej.
– Przez całe wieki nikt nie podważał wzorca rodziny, opartego na prawie naturalnym, a więc na małżeństwie jako wspólnocie miłości mężczyzny i kobiety – stwierdził hierarcha. – Taka wspólnota była z natury otwarta na przekazywanie życia. Z niepokojem patrzymy na procesy i zmiany, które nie idą w kierunku umacniania rodziny, ale jej dezintegracji, rozmywaniu jej tożsamości.
Podczas konferencji kard. Dziwisz został uhonorowany Medalem im. Roberta Schumana. W uzasadnieniu decyzji Joseph Daul, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, powiedział: – Honorujemy nie tylko wieloletnią służbę kard. Dziwisza u boku największego Polaka, ale także jego osobiste zasługi po 1989 r., dzięki którym Polska jest teraz jednym z największych partnerów w Unii Europejskiej.
Nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore podkreślił, że rodzina jako instytucja potrzebuje dziś motywowania w kwestiach antropologicznych. O znaczeniu rodziny z perspektywy chrześcijaństwa mówił przedstawiciel Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Tadeusz Szurman i rosyjskiego Kościoła prawosławnego o. Maksim Obuchow. Głos w dyskusji zabrali także abp Henryk Hoser oraz prof. Marguerite Peeters z Instytutu Dynamiki Dialogu Międzykulturowego w Brukseli. Mówiono też o rodzinie wobec wyzwań współczesnego świata, małżeństwie versus związek partnerski, ideologii gender oraz kierunków dla polityki rodzinnej UE.
Podsumowując konferencję ks. prof. Władysław Zuziak, rektor UP JP II powiedział: – To dobra okazja, aby wszystkich, którzy mają władzę decyzyjną w Europie, wezwać do ogromnej wrażliwości na problemy rodziny, której za wszelką cenę trzeba bronić, aby zagwarantować wspólnocie Europy zachowanie ładu społecznego. Uniwersytet Papieski włącza się w obronę instytucji rodziny nie tylko poprzez prowadzenie studiów na kierunku nauki o rodzinie i podyplomowych studiów Asystent rodziny, działalność Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki oraz organizowanie debat naukowych, ale także poprzez formowanie według wartości chrześcijańskich nowego pokolenia małżonków i rodziców.