Europejski certyfikat
Po kilku latach starań Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych uzyskała uprawnienia do nadawania razem ze swoją akredytacją europejskiego certyfikatu jakości EUR-ACE® Label. To rodzaj akredytacji opracowany przez European Network for Engineering Accreditation (ENAEE). Sieć ta zrzesza wiele europejskich organizacji zajmujących się kształceniem inżynierów. Jednym z działań sieci ENAEE jest program akredytacji EUR-ACE – European Accredited Engineer. Certyfikat potwierdza wysoki poziom programów kształcenia inżynierów oraz zgodność z przyjętymi w Europie normami i zasadami. Ten system akredytacji jest ściśle powiązany z procesem bolońskim oraz opiera się na Standards and Guidelines for Quality Assurance, które są w tym zakresie biblią dotyczącą jakości i akredytacji.
KAUT jest dziesiątą europejską komisją akredytacyjną, która uzyskała uprawnienia do nadawania certyfikatu EUR-ACE® Label. W gronie tym są m.in. podobne organizacje z Włoch i Niemiec. W tym samym czasie, gdy trwała procedura oceniająca działania akredytacyjne KAUT, tę samą drogę przechodziła szwajcarska organizacja OAQ, jak okazało się – chwilowo nieskutecznie. W „kolejce” czekają hiszpańska ANECA i fiński FINHEEC.
Aby dostać uprawienia do nadawania certyfikatu EUR-ACE® Label, należy przygotować obszerną dokumentację opisującą szczegółowo zasady działania komisji, standardy i kryteria akredytacji, przyjęte procedury itp. Następnie ENAEE powołuje trzyosobowy międzynarodowy zespół ekspertów, których zadaniem jest udział w dwóch akredytacjach powadzonych przez lokalną komisję oraz w posiedzeniu tej komisji, celem zapoznania się z przebiegiem procesu i działaniem procedur wewnętrznych.
Zadaniem ekspertów jest m.in. sprawdzenie na ile lokalne procedury są zgodne z zasadami przyjętymi przez ENAEE, jakie są efekty kształcenia dla studiów technicznych, a także jak przebiega weryfikacja osiągania ich przez studentów.
Najprostszym zadaniem było wykazanie, że określone w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego efekty kształcenia dla obszaru kierunków studiów technicznych są zgodne z tymi przejętymi przez ENAEE. Zespół opracowujący dla MNiSW „nasze” efekty kształcenia w bardzo dużym stopniu korzystał bowiem z doświadczeń EUR-ACE. Po przejściu tych etapów agencja może dostać status Candidate agency, a po zatwierdzeniu raportu ekspertów przez EUR-ACE® Label Committee – Administrative Council ENAEE udziela na okres 5 lat uprawnień do nadawania EUR-ACE® Label (osobno dla studiów pierwszego i drugiego stopnia).
W najbliższym okresie KAUT wręczy certyfikat EUR-ACE® Label pierwszym dwóm kierunkom – oddzielnie dla studiów pierwszego i drugiego stopnia – w których akredytowaniu wzięli udział eksperci ENAEE: architekturze i urbanistyce na Politechnice Łódzkiej oraz inżynierii materiałowej na Akademii Górniczo-Hutniczej.
Jakie korzyści daje prawo do nadawania certyfikatu EUR-ACE® Label? Komisja akredytacyjna, w tym wypadku KAUT, zostaje włączona w europejską sieć inżynierskich organizacji zawodowych. Uzyskuje możliwość przeprowadzania akredytacji w innych krajach Europy, a nawet świata.
Uczelnia uzyskuje dodatkową weryfikację i potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia inżynierów oraz tego, że kształcenie jest prowadzone zgodnie ze standardami ustanowionymi przez organizacje zawodowe, a akredytowany program jest oparty na efektach kształcenia. To także dobra informacja o jakości ukończonych studiów na I stopniu przy kandydowaniu na studia II stopnia oraz o jakości ukończonych studiów na II stopniu przy kandydowaniu na studia doktoranckie.
Pracodawcy uzyskują zapewnienie, że kompetencje kandydata w zakresie wiedzy, rozumienia i umiejętności praktycznych są zgodne z międzynarodowymi standardami w zakresie kształcenia inżynierów.
Studenci uzyskują zapewnienie, że programy posiadające EUR-ACE® Label spełniają międzynarodowe standardy i są rozpoznawane przez pracodawców w Europie. W krajach o regulowanych zawodach inżynierskich programy posiadające EUR-ACE® Label spełniają warunki niezbędne do uzyskania tytułu Registered lub Chartered Engineer (CEng), a FEANI automatycznie zalicza programy posiadające EUR-ACE® Label jako uprawnione do uzyskania tytułu Inżyniera Europejskiego (Eur Ing).
KAUT jest jedną z kilku działających w Polsce tzw. środowiskowych komisji akredytacyjnych. Inne aktywne komisje to: Uniwersytecka Komisja Akredytacyjna, Komisja Akredytacyjna Akademickich Uczelni Medycznych czy Komisja Akredytacyjna Uczelni Ekonomicznych.
Działania KAUT to nie tylko akredytacja. To prowadzenie krajowej wymiany studentów i doktorantów w ramach programu MOSTECH, to pomoc uczelniom przy wdrażaniu systemów jakości i wreszcie – to tworzenie szeroko rozumianej „kultury jakości”.