Partnerstwo publiczno-prywatne
W obecności minister Barbary Kudryckiej podpisano pierwszą w Polsce umowę realizowaną w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) przez uczelnię publiczną. Projekt przewiduje przebudowę, wyposażenie oraz utrzymanie przez 25 lat trzech akademików oraz infrastruktury sportowo-rekreacyjnej dla tysiąca studentów UJ.
Umowę w siedzibie MNiSW 14 października zawarły Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum w Krakowie (UJ CM) i firma Neoświat PPP Projects.
– Ten symboliczny akt nawiązania współpracy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego to przełom w dotychczasowym funkcjonowaniu polskich uczelni – mówiła prof. Barbara Kudrycka. – Mam nadzieję, że będzie drogowskazem dla innych uczelni w Polsce, które już wkrótce zaoferują studentom nowoczesne akademiki i infrastrukturę sportową – dodała. Jak zaznaczyła prof. Kudrycka, z rozwiązań wypracowanych przez uczelnię mogą korzystać nie tylko inne szkoły wyższe, ale też na przykład lokalne samorządy czy szpitale publiczne.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego przypomniała, że już w poprzedniej kadencji dyskutowała z rektorami o podejmowaniu inicjatyw w ramach PPP. – Zainwestowaliśmy ponad 26 mld zł w infrastrukturę naukowo-dydaktyczną, budując i modernizując setki laboratoriów i obiektów dydaktycznych. Pora na nowoczesne domy studenckie i obiekty sportowe. Projekt UJ i firmy Neoświat PPP pokazuje, że można tworzyć oryginalne rozwiązania służące studentom bez dużych nakładów z budżetu państwa. Tak inwestują dziś wiodące uczelnie w Europie czy Stanach Zjednoczonych – podkreślała prof. Barbara Kudrycka.
Umowa to część programu inwestycyjnego, który ma zapewnić nowoczesną bazę medyczną, dydaktyczną i naukową w ramach jednego, zintegrowanego i rozbudowywanego Kampusu Medycznego UJ. – Ta długofalowa inwestycja to jedynie fragment naszego wielkiego projektu kampusu, który ma już 50 lat – zaznaczył prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler. – Liczymy, że z naszych doświadczeń zechcą skorzystać inne polskie uczelnie, które przygotowują się do rozbudowy infrastruktury dla studentów – mówił.
Jesienią 2012 r. UJ CM rozpoczął dialog konkurencyjny, w którym wzięły udział cztery firmy. Na podstawie negocjacji z potencjalnymi wykonawcami wypracowano założenia 25-letniej umowy PPP, w ramach której partner prywatny zobowiązał się do wykonania na własny koszt całej przebudowy, wyposażenia oraz utrzymania trzech domów studenckich. W zamian za to UJ zobowiązał się do eksploatacji we własnym zakresie akademików i wniesienia na rzecz partnera prywatnego tzw. opłaty za dostępność w okresie trwania umowy. Uczelnia będzie samodzielnie prowadziła politykę zakwaterowania i ustalania wysokości opłat pobieranych od studentów.
– Chcemy, by nasza współpraca z UJ okazała się sukcesem i przyniosła korzyść studentom, jesteśmy otwarci na współpracę z innymi polskim szkołami wyższymi – mówił Ludovic Duplan, prezes zarządu Karmar S.A., dyrektor regionalny Bouygues Construction.
Pierwszy wyremontowany akademik zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2015 r., a wszystkie budynki we wrześniu 2016 r. Do rozbudowy domów studenckich w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne przygotowuje się już kolejna uczelnia – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.