×

AZS MTB CUP

Finał Pucharu AZS

Przedostatnia edycja tegorocznego cyklu AZS MTB CUP odbyła się 25 sierpnia podczas Lubelskiego Festiwalu Rowerowego. Dzięki otoczeniu stoku narciarskiego przy hali „Globus” Lublin jako jedno z niewielu dużych miast w Polsce może organizować wyścig cross country niemal w centrum. Z tarasu hali i szczytu stoku widać 90 proc. trasy, dlatego rozgrywane tam wyścigi cieszą się popularnością wśród zawodników i kibiców.

Wyścig liczebnie zdominowali miejscowi zawodnicy z LKKG Uniqa BGŻ oraz MAYDAY TEAM Start Lublin, często studenci lubelskich uczelni. Wśród pań najlepsza okazała się dr Patrycja Boguta z LKKG Uniqa BGŻ Lublin (pracuje w Instytucie Agrofizyki PAN). Rywalizację mężczyzn wygrał Dariusz Paszczyk z MAYDAY Team START Lublin. W kategorii AZS kobiet pierwsze miejsca przypadły: Joannie Kur (AZS AWF Warszawa), Darii Gwiazdowskiej (AZS KUL, MAYDAY Team START Lublin) i Barbarze Krzyśko (AZS Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Mitutoyo AZS Politechnika Wrocławska). Na czwartej pozycji przyjechała Sylwia Górna (AZS Politechniki Śląskiej w Gliwicach), a na piątej Natalia Piwowarczyk (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, LKKG UNIQA BGŻ LUBLIN). Wyścig mężczyzn w kategorii AZS wygrał Patryk Kaczmarczyk (AZS Politechniki Wrocławskiej, Mitutoyo AZS PWr) przed Krzysztofem Łukasikiem (AZS Politechniki Warszawskiej) i Tomaszem Szalą (AZS PW). W pierwszej dziesiątce znalazło się 5 studentów z Lublina: Damian Kowalczyk (4. miejsce, UMCS), Kamil Kuczaba (6. miejsce Politechnika Lubelska), Paweł Wieteska (7. miejsce, UMCS) oraz Krzysztof Trojak i Jan Baran (9. i 10. miejsce, obaj z PL).

Odbył się też konkurs rowerowej „stójki”. W wyznaczonym polu należało jak najdłużej utrzymać się na rowerze, stojąc na pedałach. Wygrał Lucjan Kwieciński, jeden z najbardziej cenionych lubelskich mechaników rowerowych, który po 10 minutach został „ściągnięty” z pola przez sędziego.

15 września w ramach Pleneru Rowerowego w Zabrzu odbyła się piąta, finałowa edycja wyścigów cross-country AZS MTB CUP 2013. Wśród kobiet w kategorii AZS triumfowała Małgorzata Rensz (AZS Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach). Druga była Joanna Kur (AZS AWF W-wa), a trzecia Barbara Krzyśko (UP Poznań, Mitutoyo AZS PWr). Najlepszy wśród mężczyzn w kategorii AZS okazał się Mariusz Kozak (AZS Politechniki Śląskiej w Gliwicach). Za nim uplasowali się Tomasz Dygacz (też AZS PŚ) i Patryk Kaczmarczyk (Mitutoyo AZS PWr).

W pięciu edycjach AZS MTB CUP 2013 zdecydowanie wyróżniła się drużyna Mitutoyo AZS Politechnika Wrocławska, której reprezentanci wygrali w klasyfikacji generalnej AZS, elity i u-23 mężczyzn.

W kategorii AZS wśród pań najlepsza w generalce okazała się Joanna Kur (AZS AWF Warszawa). Oprócz znakomitych wyników w osiągnięciu sukcesu pomogła jej konsekwencja – start w czterech z pięciu zawodów cyklu. Druga była Małgorzata Rensz (AZS GWSH), a trzecia Daria Gwiazdowska (AZS KUL).

Wśród mężczyzn w kat. AZS zwyciężył Patryk Kaczmarczyk (Mitutoyo AZS PWr), który wygrał 3 z 5 wyścigów cyklu. I znów zwycięstwo zapewniła mu nie tylko znakomita jazda, ale także konsekwencja – z pierwszej dziesiątki mężczyzn tylko on wystartował we wszystkich zawodach cyklu. Drugi był Krzysztof Łukasik (AZS PW), trzeci – Łukasz Klimaszewski, klubowy kolega Kaczmarczyka.