×

Akademicki Związek Sportowy

Mega Uniwersjada

Rosyjski Kazań podjął się organizacji XXVII Letniej Uniwersjady w 27 dyscyplinach sportu. Do rosyjskiej aglomeracji przyjechało ponad 12 tysięcy uczestników ze 171 krajów i kilkadziesiąt tysięcy turystów. Imprezę obsługiwało ponad 20 tys. wolontariuszy z całego świata.

W tegorocznej imprezie, przeprowadzonej od 6 do 23 lipca, najwięcej medali wywalczyli sportowcy z Rosji – 292 (155-75-62). Za nimi uplasowali się Chińczycy – 87 (26-29-22) i Japończycy – 84 (24-28-32). Polska reprezentacja zdobyła 30 medali (5 złotych, 9 srebrnych, 16 brązowych) i zajęła 12. miejsce w nieoficjalnej klasyfikacji medalowej wśród 62 sklasyfikowanych ekip narodowych. Jest to największa liczba medali wywalczona przez polskich studentów w historii startów w uniwersjadach.

Reprezentacja akademików z Polski liczyła 231 zawodniczek i zawodników, którzy byli przedstawicielami 21 dyscyplin sportu. W ekipie znaleźli się studenci 88 uczelni. Najliczniej reprezentowane były: AWFiS Gdańsk – 20 studentów, AWF Poznań – 15, WSG Bydgoszcz – 10. Ekipę tworzyli reprezentanci 104 klubów sportowych, spośród których najwięcej zawodniczek i zawodników to sportowcy KS AZS AWF Poznań – 20, AZS AWFiS Gdańsk – 16, AZS AWF Warszawa – 10 osób. Najliczniejszą drużynę w ekipie stanowili kajakarze klasyczni – 25 sportowców-studentów, wioślarze – 22 i lekkoatleci – 21.

W sportach indywidualnych dobrą passę rozpoczął Paweł Fajdek (na fot.), student WSEwS Warszawa/zawodnik Agros Zamość. Mistrz z uniwersjady w Shenzhen w 2011 roku obronił złoto w rzucie młotem świetnym rezultatem 79.99 m. Akademicką mistrzynią świata została również lekkoatletka Kamila Stepaniuk (absolwentka WSWFiT w Białymstoku/Podlasie Białystok). Wygrała konkurs skoku wzwyż. Pokonując w drugiej próbie wysokość 196 cm zapewniła sobie złoty medal.

Srebrną medalistką w konkursie trójskoku z wynikiem 14,21 została Anna Jagaciak (AWF Warszawa WWF Biała Podlaska/MKS Juvenia Puszczykowo). Do dobrych tradycji medalowych nawiązały również sztafety 4x100 m kobiet i mężczyzn, które wywalczyły brązowe medale. Łącznie lekkoatleci zdobyli 5 medali (2-1-2).

Najwięcej medali – 12 (1-3-8) – dla akademickiej reprezentacji Polski wywalczyli kajakarze. Pływali w 24 biegach finałowych, chociaż na pierwszym miejscu znaleźli się tylko Mariusz Kujawski (KPSW Bydgoszcz) i Paweł Szandrach (WSG Bydgoszcz), w wyścigu K2 na 1000 m.

Złoty medal obronili siatkarze plażowi: Michał Kądzioła (WSS Łódź/MKS Dabrowa Górnicza) i Jakub Szałankiewicz (WSS Łódź/ Stakolo Staszów). Powody do dumy dał polskiej ekipie pływak Paweł Korzeniowski (ALK Warszawa/AZS AWF Warszawa). Najpierw zdobył brązowy medal na 200 m stylem dowolnym, by klasę pokazać w wyścigu finałowym na 100 m stylem motylkowym, zdobywając złoty medal. Tym samym wpisał się na listę uniwersjadowych medalistów, którzy zdobyli 3 złote medale (wcześniej wygrał 200 m stylem motylkowym w Izmirze w 2005 i w Belgradzie w 2009 roku).

Wicemistrzami i brązowymi medalistami zostali reprezentanci: judo, siatkówka mężczyzn, siatkówka plażowa kobiet, strzelectwo, szachy, szermierka, tenis. Poza strefą medalową byli: badmintoniści, ciężarowcy, gimnastyk (startował jeden zawodnik, Marek Łyszczarz, 5. miejsce w skoku), hokeiści na trawie (ostatnie, 10. miejsce), koszykarki (11. miejsce), rugbyści (7. miejsce), skoczkowie do wody, zapaśnicy (tylko jedna walka o brąz).

Podczas 12-dniowej rywalizacji sportowej odbyła się także konferencja Sport uniwersytecki i uniwersjadowy: dwa medale – jeden cel , w której uczestniczyli polscy akademicy.

Uniwersjada to, po igrzyskach olimpijskich, największe multidyscyplinarne wydarzenie sportowe na bardzo wysokim poziomie. Podczas IO w Londynie aż 154 wcześniejszych medalistów uniwersjady (75 mężczyzn i 79 kobiet) wywalczyło łącznie 174 medale w 21 z 26 dyscyplin sportu. Z pewnością ta statystyka zmieni się znacząco po rosyjskiej uniwersjadzie na igrzyskach olimpijskich w brazylijskim Rio de Janeiro w 2016 roku.