Uberrima Fide
23 maja Fundacja im. Augustina-Jeana Fresnela i Serwis Plagiat.pl po raz szósty przyznały wyróżnienia uczelniom i wydziałom, które wprowadziły procedury antyplagiatowe i w sposób wzorcowy przeciwdziałają nielegalnemu kopiowaniu prac dyplomowych.
Certyfikaty Uberrima Fide (łac. „z najwyższą starannością”) trafiły do rąk przedstawicieli: Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Akademii Pomorskiej w Słupsku, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, Stargardzkiej Szkoły Wyższej Stargardinum, Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Pedagogicznej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie, Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Certyfikaty otrzymały też: Wydział Informatyki i Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
Uroczystość poprzedziło seminarium na temat zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym . Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Tomasz Szapiro, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP, dr Andrzej Kurkiewicz z Departamentu Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i dr Sebastian Kawczyński, prezes zarządu Plagiat.pl.
Zgodnie z założeniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wszystkie polskie uczelnie zostaną zobligowane do kompleksowego sprawdzania prac dyplomowych przez systemy antyplagiatowe. Zweryfikowane prace trafią następnie do ogólnopolskiego repozytorium.
Dyr. Andrzej Kurkiewicz podkreślił istotne znaczenie reformy ustawy dla realizacji celów związanych z poprawą jakości prac dyplomowych przy zachowaniu właściwej relacji pomiędzy promotorem i studentem.
– To może być przełomowa zmiana. Potrzebne będzie jednak ustalenie wiarygodnych standardów jakości dla takiej kontroli. – dodał dr Sebastian Kawczyński, prezes zarządu Plagiat.pl, firmy współpracującej ze 170 uczelniami w Polsce.
Zdaniem prof. T. Szapiro, choć pomysł ministerialny z założenia jest dobry, może budzić obawy wynikające z niewystarczającego uwzględnienia regulacji dotyczących prawa autorskiego i przetwarzania danych osobowych.
– Problem plagiatowania niejednokrotnie wynika z niedostatecznej edukacji młodych ludzi – zauważyła z kolei dr Adamczak. Zdaniem prezes Urzędu Patentowego RP rozbudzenie świadomości obywateli w takich kwestiach, jak prawo autorskie i zarządzanie własnością intelektualną, powinno być znaczącym elementem w rozwoju państwa opartego na wiedzy i umiejętności. Dr Alicja Adamczak zauważyła też, że istnienie uczelnianych regulaminów porządkujących zagadnienia związane z komercjalizacją badań i prac rozwojowych oraz zarządzanie prawami autorskimi czy też działania rozmaitych komisji, w tym komisji akredytacyjnych, na pewno są niewystarczające, abyśmy mogli być spokojni o jakość kształcenia oraz przeciwdziałanie praktykom plagiatorskim.