Bezprawne opłaty
Parlament Studentów RP otrzymuje liczne skargi od studentów, od których uczelnie (skargi pochodzą z uczelni niepublicznych, ale część z nich wpływa do PSRP także anonimowo) pobierają opłaty za czynności, które na mocy obowiązującego obecnie prawa powinny być bezpłatne. Parlament skierował w tej sprawie pisma do kilku niepublicznych szkół wyższych (m.in. Olsztyńskiej Szkoły Wyższej) w sprawie możliwego naruszenia prawa przez te uczelnie, polegającego na pobieraniu niezgodnych z prawem opłat od studiujących. Przedstawiciele studentów obawiają się, że ten proceder ma miejsce także na innych uczelniach w kraju, skargi nadeszły bowiem od studentów około 40 szkół wyższych. Jego ofiarami może być zatem kilkadziesiąt tysięcy osób, które łącznie mogły stracić nawet kilka milionów złotych.
Zgodnie z przepisami ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2012 roku, uczelnie nie mogą pobierać opłat z tytułu m.in.: rejestracji na kolejne semestry studiów, egzaminów poprawkowych, wydania dziennika praktyk zawodowych, złożenia i oceny pracy dyplomowej czy wydania suplementu do dyplomu. Artykuł 99a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zabrania pobierania opłat zarówno od studentów uczelni publicznych, jak i niepublicznych. Parlament Studentów RP uważa, że przepis ten dotyczy również studentów, którzy zostali przyjęci na studia przed 2012 r. Właśnie tego ostatniego przypadku dotyczą nadużycia w wielu uczelniach. Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP, podejrzewa, że działania takie prowadzone są przez większość uczelni niepublicznych. Problem w tym, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest zdania, że przepis nie dotyczy tych, którzy rozpoczęli studia przed 2012 r. – My uważamy inaczej i postaramy się słuszności swojej opinii dowieść przed sądem. Naszym obowiązkiem jest obrona interesu studentów. Wyrok w tej sprawie pomoże rozstrzygnąć wątpliwości – mówi P. Müller. – Na pewno nikt, kto zgłosi taki problem, nie pozostanie bez pomocy – zapewnia przewodniczący PSRP. Szykowane są już pierwsze pozwy sądowe przeciwko uczelniom.
Niektóre szkoły wyższe zaalarmowane pismami PSRP już zmieniają zachowanie. Np. zamiast opłat za przeprowadzenie egzaminu magisterskiego wprowadzają opłaty za „przygotowanie do zakończenia studiów”, starając się w ten sposób ominąć zapisy ustawy. Parlament Studentów RP zapowiada również monitoring opłat na uczelniach w celu sprawdzenia, czy nie łamią przepisów ustawy.