Potężny Nostromo
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW udostępniło jedno z największych europejskich środowisk obliczeniowych do badań w dziedzinie biomedycyny i biotechnologii. ICM UW jest pierwszym w Polsce ośrodkiem obliczeniowym posiadającym system IBM Blue Gene/Q. System o nazwie Nostromo został zakupiony w ramach projektu Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). Razem z klastrem obliczeniowym oraz systemem masowego przechowywania danych stanowi aparaturę Centrum Wielkoskalowego Modelowania i Przetwarzania Danych Biomedycznych (MODEL). W jego ramach powołano dwa laboratoria: Wielkoskalowych Obliczeń i Przetwarzania Danych Biomedycznych oraz Modelowania Wizualnego i Wizualnej Prezentacji Informacji Biomedycznej. Do ich zadań należą optymalizacja i udostępnianie aplikacji na systemach obliczeniowych, wsparcie w prowadzeniu obliczeń wielkoskalowych, praca nad nowymi wydajnymi modelami obliczeń równoległych na systemach HPC (High Performance Computing) oraz wsparcie w zakresie technik analizy wizualnej oraz przetwarzania ogromnych zbiorów danych biomedycznych.
System Nostromo umożliwi badaczom prowadzenie obliczeń w skali dotychczas nieosiągalnej w polskich centrach komputerowych. To wysokiej klasy środowisko obliczeniowe dla zastosowań biomedycznych, które umożliwi prowadzenie badań na znacznie większą skalę, przy większym poziomie szczegółowości oraz w wyraźnie krótszym czasie – powiedział dr Robert Sot, dyrektor CePT na UW.
Oparty na technologii procesorowej POWER system IBM BlueGene/Q zainstalowany w ICM, znajduje się na 143. miejscu listy najszybszych superkomputerów na świecie (Top500.org). Wynik 2GFlops/Watt plasuje go na 9. miejscu najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie według rankingu Green500.org. Jest on też najbardziej energooszczędnym superkomputerem w Polsce. Blue Gene/Q jest najnowszą generacją architektury IBM Blue Gene. Technologia ta jest kamieniem milowym w rozwoju rozwiązań i architektur systemów obliczeniowych skali eksa (trylion obliczeń zmiennoprzecinkowych na sekundę). Nostromo jest największym systemem obliczeniowym o jednolitej architekturze procesorowej w Polsce. Realizując zadania obliczeniowe, naukowcy będą mogli wykorzystać całą pulę 16,384 rdzeni obliczeniowych i 16TB pamięci operacyjnej dostępnych w Nostromo.