Minister Kudrycka: współpraca nauki i biznesu niezbędna dla rozwoju kraju
Przedsiębiorczość to element nowocześnie pojmowanego patriotyzmu przekonywała minister nauki prof. Barbara Kudrycka podczas debaty Czas na patriotyzm gospodarczy . W dyskusji zorganizowanej 22 maja przez dziennik „Puls Biznesu” wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej oraz przedsiębiorcy.
Jednym z tematów debaty była kwestia współpracy biznesu i nauki. Podczas spotkania uczestnicy kilkakrotnie odnieśli się do konieczności pobudzania procesów innowacyjnych, podnoszenia jakości kształcenia i lepszego zrozumienia wzajemnych potrzeb.
– Wprowadzając nowe rozwiązania, wychodzimy tak daleko naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, jak to tylko możliwe – stwierdziła minister Kudrycka. – Stworzyliśmy fundamenty prawne dla efektywnej współpracy nauki z biznesem. Dużo trudniejsza jest zmiana mentalności środowiska akademickiego i to jest nasze wspólne, ważne zadanie – dodała.
Minister nauki zaznaczyła przy tym, że zaczynamy w tym obszarze odczuwać pozytywne efekty reform przeprowadzonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Kluczowa jest kwestia wprowadzenia konkurencyjnego systemu finansowania nauki, dzięki któremu w uczelniach i jednostkach naukowych prowadzone są coraz lepsze i ciekawsze projekty badawcze – podkreśliła. Przypomniała również, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, finansujące granty w obszarze badań stosowanych, przyznaje je tylko pod warunkiem przedstawienia przez wnioskodawców planu komercjalizacji wyników prac.
Prof. Kudrycka podkreśliła także, że ułatwieniu współpracy nauki z biznesem służą m.in. obecne prace resortu nad tzw. pakietem dla innowacji. Przewiduje on możliwość przekazywania 1 proc. CIT dla wybranych, najlepszych jednostek naukowych, ułatwienia podatkowe dla naukowców czy programy mające na celu zachęcenie funduszy typu venture capital do inwestowania w projekty z udziałem polskich naukowców.
– Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy, decydując o przekazaniu 1 proc. CIT, mogli wpływać na zmiany zachodzące na uczelniach i w jednostkach naukowych – powiedziała minister nauki. Odniosła się także do kwestii postulowanego przez ministerstwo większego wsparcia dla polskich technologii. – Warto, by polscy przedsiębiorcy nie tylko kupowali zagraniczne, ale inwestowali także w polskie technologie. Ważne, by w Polsce pojawiało się też coraz więcej wielkich funduszy VC, które w nie zainwestują – dodała prof. Kudrycka.
W spotkaniu, obok minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbary Kudryckiej, udział wzięli m.in.: wicepremierzy Jan Vincent Rostowski i Janusz Piechociński, minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński oraz Jan Kulczyk i Andrzej Klesyk.