Stokroć o podatkach
Ważnym elementem działalności statutowej Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego jest organizowanie comiesięcznych konferencji. 15 kwietnia odbyła się w Łodzi jubileuszowa, setna konferencja. Obrady otworzył prof. Włodzimierz Nykiel, kierownik CDiSP, rektor UŁ.
Część merytoryczną konferencji podzielono na trzy panele dyskusyjne: Ordynacja podatkowa – potrzeba zmian ; Interpretacje podatkowe ; Podatek od towarów i usług – implementacja prawa unijnego . W każdym z paneli uczestniczyli przedstawiciele wszystkich środowisk zainteresowanych problematyką, tj. naukowcy, sędziowie, urzędnicy oraz doradcy podatkowi.
Uczestnicy pierwszego panelu podzielili się niemal po równo w opinii, czy w Polsce powinna obowiązywać, jak dotychczas, ordynacja podatkowa, czy też powinien zostać uchwalony kodeks podatkowy. Nie było też jednomyślności w kwestii, czy ordynacja podatkowa powinna być zbudowana w oparciu o model minimum (w którym uregulowane są zasady ogólne, definicje ogólnosystemowe oraz podstawowe definicje), czy też maksimum (w którym zawarte są wszystkie przepisy dotyczące powstawania i wygasania zobowiązań podatkowych). Zastanawiano się, czy można mówić o istnieniu zasad ogólnych prawa podatkowego i które z nich należy ewentualnie ująć w ordynacji podatkowej.
Drugi panel podjął próbę odpowiedzi na pytanie, czy 30 tys. indywidualnych interpretacji rocznie to sukces. Uznano, że 44 ogólne interpretacje to stosunkowo niewiele. Zdaniem większości panelistów, obowiązujące regulacje dotyczące zmiany interpretacji dają zbyt dużą swobodę ministrowi finansów, a tym samym pozbawiają podatnika pewności. Zarówno naukowcy, jak i sędziowie skłaniali się ku opinii, że kontrola sądów administracyjnych powinna być nie tylko formalna, ale także merytoryczna.
W panelu Podatek od towarów i usług – implementacja prawa unijnego skupiono się na barierach we wdrażaniu unijnych przepisów VAT do prawa krajowego. Zwrócono uwagę na bariery leżące po stronie Unii Europejskiej: brak ustalonych przez Radę i Parlament Europejski zasad techniki legislacyjnej, brak kodyfikacji unijnego prawa podatkowego, częste, nieprzemyślane zmiany oraz brak tekstów jednolitych dyrektyw VAT. Bariery leżące po stronie Polski to m.in. brak w kraju Komisji Reformy Prawa Podatkowego, trudność w dokonywaniu implementacji niezrozumiałych i nieczytelnych dla adresatów norm unijnych dyrektyw.
W czasie konferencji wręczono nagrody laureatom konkursu na najlepszą pracę doktorską z zakresu prawa podatkowego. Nagroda I stopnia: Małgorzata Berling-Galwas (Wydział Prawa i Administracji Uniwerystetu Łódzkiego). Nagrody II stopnia (ex æquo): Paweł Majka (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Dariusz Strzelec (Wydział Prawa i Administracji UŁ).