Jak wybierać przewodniczącego?
4 kwietnia prof. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP, prof. Waldemar Tłokiński, przewodniczący KRZASP oraz Piotr Muller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP podpisali wspólny protest przeciwko proponowanej zmianie sposobu wyboru przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Projekcie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – „Prawo o szkolnictwie wyższym” oraz niektórych innych ustaw znalazła się m.in. propozycja, by wprowadzić zasadę rotacyjnego przewodnictwa RGNiSW, podobnie, jak to ma miejsce w pracach Komitetu Polityki Naukowej. Zdaniem protestujących, Rada ma zupełnie inny charakter niż Komitet, jest bowiem „wybieralnym organem przedstawicielskim nauki i szkolnictwa wyższego” o odmiennych niż KPN kompetencjach. O ile Rada skupia się na opiniowaniu zagadnień z obszaru nauki i szkolnictwa wyższego dla szeregu instytucji, to KPN jest bezpośrednim organem doradczym ministra nauki, przez niego powoływanym. Zdaniem autorów protestu, „zasadniczym przymiotem warunkującym możliwość wypełniania zadań jest autonomia członków Rady i jej instytucjonalna niezależność”, której potwierdzeniem „jest ustawowe prawo Rady do uchwalania własnego statutu, określającego zasady wyboru i działania jej organów”.
Propozycja, którą przedstawiło ministerstwo została odebrana jako próba „pozbawienia tożsamości i podmiotowości RGNiSW, skutkującą ograniczeniem jej zdolności operacyjnych i odbierającej (...) możliwości (...) realizacji wielu istotnych jej zadań”. Autorzy protestu zwrócili się do premiera z apelem o „odrzucenie przez Rząd zamiaru przekształcenia RGNiSW w sposób zapowiedziany w projekcie dokumentu rządowego”.
Stanowisko popierające protest KRASP, KRZASP i PSRP wystosowała też RGNiSW. Jak informuje prof. Józef Lubacz, jej przewodniczący, uchwałę tę poparły instytucje, które delegują do Rady swoich przedstawicieli.