Diamentowe problemy
W wyniku nowelizacji przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym w 2011 roku, wybitnie uzdolnieni absolwenci studiów licencjackich i inżynierskich oraz studenci po ukończeniu trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich uzyskali możliwość ubiegania się o przyznanie środków finansowych na badania naukowe w ramach programu Diamentowy Grant . Pod koniec 2012 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło drugą edycję tego konkursu. Część wnioskodawców czekała jednak niemiła niespodzianka, ponieważ warunki formalne, jakie musieli spełnić, uległy zmianie w porównaniu do roku poprzedniego. Problemem okazała się forma prawna, w jakiej tego dokonano. Wraz z ogłoszeniem konkursowym dodatkowe wymogi w drugiej edycji konkursu określono w „informacji uzupełniającej”. Wnioskodawcy zobligowani zostali do udokumentowania faktu ukończenia trzeciego roku studiów jednolitych lub ukończenia studiów I stopnia w roku 2012. Wprowadzone tą „informacją” kryteria dodatkowe oznaczają, iż osoba, która ukończyła studia I stopnia przed 2012 rokiem w opinii ministerstwa nie miała możliwości złożenia wniosku w ramach drugiej edycji konkursu. Analogicznie student, który ukończył trzeci rok studiów przed 2012 rokiem również nie spełniał wymogów formalnych. W konsekwencji znacznemu zawężeniu uległ krąg osób mogących ubiegać się o Diamentowy Grant.
Rzecznik praw studenta wystąpił do ministra nauki i szkolnictwa wyższego z pismem, w którym wskazał na nieprawidłowości w przebiegu drugiej edycji konkursu, argumentując, iż wszelkie informacje i wskazania zamieszczone poza treścią oficjalnego ogłoszenia nie mają mocy prawnej i jako takie nie mogą stanowić podstawy podejmowania jakichkolwiek decyzji wobec wnioskodawców. Podkreślił również, iż w obecnym stanie prawnym nie znajduje on upoważnienia do wprowadzenia opisanych powyżej dodatkowych warunków formalnych. Rzecznik zaznaczył, iż celem ustanowienia Diamentowego Grantu jest wsparcie rozwoju naukowego najzdolniejszych studentów (absolwentów), w związku z tym nieuzasadnione jest wprowadzenie formalnych ograniczeń w dostępie do tego programu. Protest w tej sprawie wystosowała do ministra również część zeszłorocznych laureatów konkursu.
Warto wskazać, iż uzyskanie Diamentowego Grantu oznacza dla laureata tego konkursu, obok otrzymania środków finansowych na prowadzenie badań naukowych, również możliwość ubiegania się o nadanie stopnia naukowego doktora bez konieczności ukończenia studiów magisterskich.