Państwo i autorzy
W dniach 15-17 marca członków Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych gościł Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W spotkaniu udział wzięli rektorzy pięciu publicznych uczelni ekonomicznych, profesorowie (na fot. od lewej): Andrzej Chochół (UE Kraków), Andrzej Gospodarowicz (UE Wrocław), Marian Gorynia (UE Poznań, przewodniczący KRUE), Tomasz Szapiro (SGH Warszawa), prof. Leszek Żabiński (UE Katowice).
Podczas obrad ustalono terminy inauguracji roku akademickiego 2013/2014 na poszczególnych uczelniach ekonomicznych. We Wrocławiu i w Poznaniu prawdopodobnie odbędzie się jedna wspólna inauguracja dla wszystkich publicznych uczelni, zaplanowana na 1 października.
Omawiano sprawy Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Obecni rektorzy, jako członkowie Rady Fundatorów, zatwierdzili roczne sprawozdanie Zarządu Fundacji z jej działalności oraz sprawozdanie finansowe za rok 2012. Przyjęli uchwałę w sprawie przeniesienia dodatniego wyniku za rok 2012 na działania statutowe w roku 2013. Ustalono, że sprawy FPAKE będą przedmiotem obrad na kolejnym posiedzeniu KRUE z udziałem Zarządu Fundacji lub jego przedstawiciela. Pogłębionej refleksji wymaga w szczególności tzw. akredytacja środowiskowa, prowadzona przez FPAKE.
Rektorzy wypracowali wspólne stanowisko w sprawie dofinansowania czasopism naukowych „Ekonomista” i „Przegląd Organizacji”. Upoważnili rektora UEP, Mariana Gorynię, do prowadzenia rozmów mających na celu doprowadzenie do współpracy uniwersytetów ekonomicznych w wydawaniu czasopism.
Gościem specjalnym spotkania był prof. inż. Wojciech Cellary, kierownik Katedry Technologii Informacyjnych UEP, członek Rady Informatyzacji przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji i Rady ds. Informatyzacji Edukacji przy Ministrze Edukacji Narodowej. W prezentacji Otwartyzm. Uszczęśliwienie ludzkości kosztem rozwoju poruszył istotne zagadnienia dotyczące zmian w ustawie o otwartych zasobach publicznych. W zasadniczy sposób zmienia ona stosunek państwa do praw autorskich i dlatego jest krytykowana przez twórców.
Rektorzy przedstawiali problemy, z jakimi borykają się ich uczelnie. Omówiono m.in. kwestie proporcji zatrudnienia w poszczególnych kategoriach pracowników, zagadnienia identyfikacji pracowników z uczelnią, problemy związane z pracą na uczelniach konkurencyjnych. Wiele uwagi poświęcono podwyżkom wynagrodzeń oraz tzw. uchwałom pensowym. Dyskutowano nad reformą warszawskiej SGH, konfliktami pracowniczymi na uczelniach oraz zagospodarowaniem majątku po zamiejscowych ośrodkach dydaktycznych.