Mistrzowie 2012
Pod koniec stycznia FNP rozstrzygnęła konkurs w programie MISTRZ edycja 2012. Trzyletnimi subsydiami w wysokości 300 tys. zł uhonorowano 10 wybitnych przedstawicieli nauk ścisłych i inżynierskich.
Prof. Andrzej Bartoszewicz z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej pracuje nad sterowaniem urządzeniami, aby pracowały one w pożądany i zgodny z naszymi oczekiwaniami sposób. Poszukuje nowych metod oddziaływania na maszyny, sieci teleinformatyczne i systemy transportu towarów, które zapewnią ich optymalne funkcjonowanie nie tylko w standardowych, przewidywanych warunkach, ale również wtedy, gdy muszą one działać w nietypowych okolicznościach.
Dr hab. Krzysztof Belczyński z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi prace mające na celu rozbudowę światowej klasy komputerowego modelu Kosmosu. Prace jego grupy badawczej mają umożliwić teoretyczne odtworzenie ilości i własności gwiazd neutronowych i czarnych dziur we Wszechświecie. Wyniki tych badań pozwolą testować zagadnienia niedostępne obserwacyjnie.
Prof. Bożena Czerny z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Warszawie podejmie próbę wyznaczenia ilości i własności ciemnej materii, jednej z najbardziej tajemniczych substancji tworzących Wszechświat, za pomocą autorskiego programu obserwacyjnego opierającego się na wykorzystaniu kwazarów (obiektów gwiazdopodobnych emitujących fale radiowe).
Prof. inż. Teodor Paweł Gotszalk z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej chce dzięki subwencji FNP zbudować zespół naukowy zajmujący się pomiarami właściwości mikro- nanostruktur za pomocą zaawansowanej mikroskopii bliskich oddziaływań. Grupa zamierza prowadzić szeroką współpracę zagraniczną i krajową z innymi badaczami zajmującymi się wytwarzaniem narzędzi do tak prowadzonej nanodiagnostyki i zespołami pracującymi w zakresie nanotechnologii.
Prof. Lech Januszkiewicz z Instytutu Matematycznego PAN prowadzi badania z zakresu geometrycznej teorii grup. Analizuje geometryczne własności przestrzeni oraz algebraiczne własności ich grup symetrii. Celem prac jest m.in. szukanie nowych zastosowań w tak różnych dziedzinach matematyki, jak geometria algebraiczna czy kombinatoryka.
Prof. Piotr Kossacki z Wydziału Fizyki UW zamierza za pieniądze fundacji badać struktury wytwarzane w nowym laboratorium nanotechnologicznym Wydziału Fizyki UW. Planuje pomiary w ekstremalnych warunkach: niskich temperaturach, wysokim polu magnetycznym i przy wykorzystaniu ultrakrótkich impulsów światła. Badania mają na celu pogłębienie zrozumienia zjawisk fizycznych występujących w skrajnie zminiaturyzowanych układach półprzewodnikowych zawierających jony magnetyczne.
Prof. Mieczysław Mastyło z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza będzie realizował projekt z zakresu matematyki teoretycznej dotyczący teorii interpolacji i jej zastosowań do badania problemów analizy harmonicznej oraz teorii operatorów i przestrzeni Banacha.
Prof. Robert Moszyński z Wydziału Chemii UW będzie zajmował się teoretycznym modelowaniem fundamentalnych procesów molekularnych w reżimie niskich temperatur nowoczesnymi metodami teorii struktury elektronowej.
Prof. inż. Maciej Ogorzałek z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ będzie opracowywać strukturę inteligentnego projektowania trójwymiarowych układów przestrzennych w oparciu o metodykę tzw. gramatyk kształtów. Stworzenie nowych metod projektowych dla układów scalonych następnych generacji jest jednym z kluczowych zagadnień współczesnej mikroelektroniki, mogącym znaleźć zastosowanie przemysłowe.
Prof. inż. Arkadiusz Wójs z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr będzie prowadził badania doświadczalne i teoretyczne szczególnej klasy nano-układów półprzewodnikowych w ekstremalnych warunkach (silne pole magnetyczne oraz niska temperatura) pod kątem zastosowań w informatyce kwantowej.