O wolności i autonomii akademickiej
Swoboda wypowiedzi akademickiej i przypadki jej naruszania były przedmiotem spotkania prof. Barbary Kudryckiej z rektorami szkół wyższych. Debata z członkami Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich odbyła się 21 marca z inicjatywy minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej.
– Dyskutowaliśmy o wolności i autonomii akademickiej. Wspólnie z rektorami zdecydowaliśmy o zorganizowaniu Kongresu Kultury Akademickiej. Zgromadzi on znamienitych przedstawicieli świata nauki i będzie okazją do debaty nad współczesnym etosem uczelni – zapowiedziała prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Rektorzy zadeklarowali również nowelizację kodeksu Dobre praktyki w szkołach wyższych , który został uchwalony przez Zgromadzenie Plenarne KRASP w 2007 r. W nowelizacji zostanie podkreślone to, że uczelnie są otwarte na prezentowanie w debacie akademickiej różnych stanowisk i światopoglądów, o ile nie będzie to prowadzić do naruszenia prawa lub Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a szczególnie jej art. 13. W kodeksie znajdzie się także zapis mówiący o tym, że uczelnia nie może być przestrzenią dla prezentowania poglądów przez osoby ukrywające swoją tożsamość, np. zamaskowane.
Rektorzy zwrócili uwagę na potrzebę określenia zasad wypowiadania się pracowników naukowych w mediach. Zgodzili się, by w znowelizowanym kodeksie Dobre praktyki w szkołach wyższych uregulowana została sprawa wypowiedzi w mediach naukowców i afiliacji uczelni, którą reprezentują. Jeśli wypowiedź będzie dotyczyć spraw spoza obszaru kompetencji naukowych, to wówczas nie należy posługiwać się nazwą uczelni.
– Jesteśmy otwarci na każdą dyskusję, na każdy najtrudniejszy temat, ale warunkiem jest tolerancja, poszanowanie wartości akademickich, otwartość na rozmówców oraz dyskusja na argumenty merytoryczne – podkreślał prof. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP. Przypomniał, że KRASP wydała oświadczenie odnoszące się do przypadków zakłócania swobody dyskusji na uczelniach.