Kronika MNiSW - wydarzenia
Podsumowanie działalności PKA
Polska Komisja Akredytacyjna podsumowała 6 marca swe dokonania w minionym roku. Zarysowała także nowe zadania, wynikające przede wszystkim ze znowelizowanych przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym . W posiedzeniu plenarnym PKA uczestniczyła wiceminister Daria Lipińska-Nałęcz. – Chcemy być w światowej czołówce i przyświeca nam wspólny cel. Wierzę, że doskonaląc współpracę na różnych płaszczyznach dialogu ten cel osiągniemy – mówiła. Dodała, że ministerstwo tworzy przepisy, a PKA wizytując uczelnie i zbierając materiały jest ich praktycznym egzekutorem. – Dzięki pracy Komisji podejmujemy pozytywne i negatywne decyzje – wzmacniamy najlepsze jednostki naukowe i eliminujemy zjawiska patologiczne – zaznaczyła dr hab. Lipińska-Nałęcz. Wiceminister podkreślała nie tylko rolę PKA w budowaniu pozycji polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, ale również nowe zadania wynikające z projektu założeń do nowelizowanej ustawy. Przyszłe zadania PKA to m.in. potwierdzanie efektów jakości kształcenia zdobytego poza uczelniami, czy wprowadzenie systemu bardziej dyscyplinującego uczelnie w dbaniu o jakość kształcenia. Wyzwaniem, przed którym stanie PKA, będzie też wypracowanie osobnych kryteriów oceny w związku z nowym podziałem uczelni na praktyczne i ogólnoakademickie.
Świt innowacyjnego społeczeństwa
Dr hab. Jacek Guliński wziął udział w panelu Polska innowacyjna – wyzwania , odbywającym się w ramach konferencji Świt innowacyjnego społeczeństwa . Uczestnikami spotkania 8 marcabyli przedstawiciele administracji i biznesu. Zapoznano się na nim z najnowszym raportem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Świt innowacyjnego społeczeństwa. Trendy na najbliższe lata .
Jacek Guliński na inauguracji RCIiT
Nowo otwarte Radomskie Centrum Innowacji i Technologii zaoferuje przedsiębiorcom m.in. usługi doradcze, związane z poszukiwaniem nowych technologii oraz pomoże w znalezieniu partnerów biznesowych i pozyskaniu źródeł finansowania. – Powstanie Centrum to istotny krok na drodze do komercjalizacji najnowszych osiągnięć badawczych – mówił dr hab. Jacek Guliński13 marca na otwarciu RCIiT.
Przewodnik po przepisach o szkolnictwie wyższym
Z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstała publikacja, która kompleksowo opisuje system szkolnictwa wyższego i zmiany legislacyjne, które zachodziły w nim od 2005 roku. Już wkrótce Prawo o szkolnictwie wyższym. Komentarz trafi do wszystkich polskich uczelni oraz środowiska akademickiego. Tego typu publikacja powstała po raz pierwszy. Prawo o szkolnictwie wyższym. Komentarz został opracowany przez zespół wybitnych naukowców, specjalistów prawa administracyjnego, prawa pracy i administracji publicznej oraz doświadczonych pracowników MNiSW, biorących udział zarówno w tworzeniu nowego prawa, jak i w jego stosowaniu. – Autorzy i redaktorzy dzieła dążyli do tego, aby prezentowało ono wykładnię przepisów zgodną z istniejącą praktyką i orzecznictwem i tym samym stanowiło pomoc dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką szkolnictwa wyższego – napisała we wstępie do publikacji prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Laboratoria dla puszczy
Prof. Barbara Kudrycka uczestniczyła 11 marca w otwarciu kompleksu nowoczesnych laboratoriów Politechniki Białostockiej w Hajnówce niedaleko Puszczy Białowieskiej. Leży on w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu leśnego Puszczy Białowieskiej, której ekosystem uważany jest za jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Europie. – Hajnówka to „brama do Puszczy Białowieskiej” – podkreśliła prof. Barbara Kudrycka. Minister nauki zaznaczyła także, że ze względu na jej unikalne położenie Hajnówka jest jedynym miejscem na świecie, gdzie można prowadzić oryginalne i specjalistyczne badania przyrodnicze.
Spotkanie minister nauki z KRZaSP
O ważnych dla środowiska polskich uczelni zawodowych kwestiach i propozycjach zmian legislacyjnych 14 marca rozmawiała prof. Barbara Kudrycka z Konferencją Rektorów Zawodowych Szkół Polskich. W spotkaniu wziął udział także wiceminister Marek Ratajczak. Jednym z głównych tematów rozmów z KRZaSP były zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawie o zasadach finansowania nauki proponowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podczas spotkania dyskutowano także o roli szkół wyższych prowadzących kształcenie na poziomie zawodowym.
III edycja Top 500 Innovators
Już w kwietniu 80 uczestników trzeciej edycji rządowego programu Top 500 Innovators wyruszy na dwumiesięczny staż do najlepszych ośrodków naukowych świata z pierwszej dziesiątki rankingu szanghajskiego. O miejsce w kolejnej edycji rządowego programu konkurowało 376 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii z całej Polski. Ostatecznie wyłoniono 116 finalistów trzeciej edycji Top 500 Innovators , reprezentujących 63 instytucje naukowe z całej Polski. W czerwcu planowana jest uzupełniająca rekrutacja do programu, tak aby w roku 2013 łącznie 160 pracowników polskiego sektora B+R mogło odbyć programy stażowo-szkoleniowe na najlepszych uczelniach świata.
Cyber-Oko wynalazkiem 2013 roku!
Nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych otrzymało Cyber-Oko. Cyber-oko to urządzenie, które może pomóc w diagnostyce i rehabilitacji osób pozostających w śpiączce. Zostało zbudowane przez zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej. Zwycięzcy najbardziej innowacyjnego i twórczego Polskiego Wynalazku 2013 otrzymali też podczas gali finałowej z rąk prof. Barbary Kudryckiej prestiżową statuetkę, zaprojektowaną przez prof. Janusza Pastwę z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Organizatorami konkursuPolski Wynalazek 2013 było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Telewizja Polska.
Nowoczesne centrum naukowe w Kampusie Ochota
Minister Barbara Kudrycka wzięła udział w otwarciu Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Siedziba ponad 130 nowocześnie wyposażonych laboratoriów powstała na terenie kampusu Ochota UW. W Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, otwartym 22 marca , prowadzone będą prace z zakresu biotechnologii, technologii chemicznych i biochemicznych, monitoringu i ochrony środowiska, technologii farmaceutycznych, medycznych oraz energetycznych.
Rozmowy o sporcie akademickim
Porozumienie na rzecz rozwoju sportu akademickiego podpisali w 2011 roku ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego oraz sportu i turystyki. 25 marca w spotkaniu podsumowującym efekty projektu wziął udział prof. Marek Ratajczak. Głównymi założeniami obustronnego porozumienia są m.in. promocja polskiego sportu studenckiego na arenie światowej oraz europejskiej, wspieranie badań naukowych na rzecz rozwoju sportu akademickiego oraz wspieranie instytucji szkolnictwa wyższego w zakresie rozwoju infrastruktury dla sportu akademickiego.
Wspólnie dla rozwoju kadr
KGHM Polska Miedź SA, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechniki Śląska i Wrocławska podpisały list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz przygotowania specjalistów z branży górniczej. W wydarzeniu, które odbyło się 25 marca w Centrum Nauki Kopernik, uczestniczył dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w MNiSW. Celem projektu jest zacieśnienie współpracy między jedną z największych polskich firm a światem akademickim – uczelniami kształcącymi kadry dla branży górniczej. Przedsięwzięcie ma umożliwić studentom oraz pracownikom uczelni zdobywanie i doskonalenie umiejętności w kraju i za granicą, w szczególności poprzez odbywanie praktyk i staży w kopalniach należących do KGHM International Ltd w Kanadzie, USA i Chile. Podpisaniu listu intencyjnego towarzyszyła konferencja think tanku „Poland, Go Global!”, podczas której odbyła się debata z prezesami firm działających globalnie, a także debata akademicka dotycząca rozwoju kadr.
Krajowe Ramy Kwalifikacji z korzyścią dla studentów
Na XIX Krajowej Konferencji Parlamentu Studentów RP studenci dyskutowali o konieczności propagowania idei Krajowych Ram Kwalifikacji w społeczności akademickiej. Krajowe Ramy Kwalifikacji – Kolejne Realne Komplikacje czy Kompleksowa Reforma Kształcenia? to temat panelu XIX Krajowej Konferencji Parlamentu Studentów RP, która odbyła się w Kościelisku 22-24 marca . Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentował Andrzej Kurkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Strategii MNiSW. Przedstawił m.in. korzystne dla systemu szkolnictwa wyższego zmiany, wynikające z przeformułowania treści kształcenia na język efektów oraz poszerzenia autonomii uczelni w zakresie tworzenia nowych programów i kierunków studiów.
Wiceminister Nałęcz spotkała się z działaczami PSRP
Trzy godziny trwało spotkanie wiceminister nauki prof. Darii Nałęcz z przedstawicielami Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. – Cieszę się z tego merytorycznego dialogu – powiedziała 28 marca wiceminister Nałęcz. Spotkanie było okazją do dyskusji z działaczami Parlamentu Studentów RP na temat przygotowywanej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym . – Dyskusja pokazała, że między resortem a studentami nie ma rozbieżności. Będziemy wspólnie pracować m.in. nad nową szerszą definicją pracy dyplomowej czy efektywniejszym sposobem rozdzielania pomocy stypendialnej – podkreślała wiceminister Nałęcz. – Przed nami prace nad zapisami ustawy oraz miesięczne konsultacje społeczne. Potem przyjdzie czas na prace w Parlamencie. Studenci będą mieć tu znaczący głos– dodała.