Pakiet na innowacyjność
Przedstawiciele uczelni, przedsiębiorców i funduszy kapitałowych podczas obrad „Okrągłego stołu innowacji” byli zgodni – współpraca biznesu z nauką w ostatnich kilku latach układa się coraz lepiej, ale potrzeba dalszych działań, które nadadzą impetu polskim innowatorom.
Oto propozycje rozwiązań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które pomogą polskim naukowcom przekuć efekty ich pracy na sukces rynkowy.
1% CIT dla nauki
Od 2014 roku każdy przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć 1% CIT na dowolną jednostkę naukową, wydział uczelni lub instytut badawczy. Projekt, nad którym Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracowały wspólnie, trafił już do konsultacji społecznych. Największe firmy, płacące milionowe podatki, swój odpis będą mogły rozdzielić pomiędzy dwa albo nawet trzy ośrodki naukowe.
„Uwłaszczenie naukowców”
Przekazanie praw autorskich pracownikom naukowym uczelni, instytutów naukowych PAN i instytutów badawczych było przedmiotem dyskusji uczestników „Okrągłego stołu innowacji”. Staliby się oni pierwotnymi właścicielami praw majątkowych do własności przemysłowej oraz majątkowych praw autorskich będących rezultatem prac badawczych i rozwojowych prowadzonych przez nich w uczelniach i instytutach. Ma to za zadanie zmotywowanie naukowców do odważnych prac badawczych, które mają szansę na wdrożenie. W przypadku sukcesu komercyjnego efektu ich prac są to ogromne pieniądze.
Innowacje Polskie
Zanim najlepszy pomysł trafi do przemysłu, trzeba pokonać wiele trudnych etapów prac: koncepcje badawcze, proces badań, poszukiwanie partnerów w gospodarce, przygotowanie wdrożenia. Często znakomite projekty upadają na najbardziej ryzykownym etapie – gdy dokonania nauki trzeba przekuć w konkretny produkt. Rządowy program Innowacje Polskie będzie gwarantował wsparcie finansowe dla tych przedsiębiorców, którzy podejmą się ryzyka wdrożenia ambitnych efektów prac naukowych. Innowacje Polskie będą drugim tego typu przedsięwzięciem po programie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zatytułowanym Bridge VC , którego pilotaż jest już w trakcie realizacji.
Zmiany w prawie o zamówieniach publicznych
Obecne prawo nie uwzględnia specyfiki badań naukowych, które wymagają stosowania odpowiedniego, często bardzo unikatowego sprzętu laboratoryjnego i materiałów dostarczanych w odpowiednim czasie. Resort nauki planuje wprowadzenie zmian, które ułatwią naukowcom inwestycje i prowadzenie badań. W związku z powyższym prof. Barbara Kudrycka podjęła decyzję, by w założeniach do nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki wpisać postulat zwiększenia progu, powyżej którego trzeba stosować PZP. Pozwoliłoby to przyspieszyć wsparcie udzielone instytucjom naukowym i badawczym. MNiSW zaproponowało, by dla zamówień publicznych i konkursów finansowanych ze środków krajowych w zakresie badań naukowych, prac rozwojowych oraz świadczeń usług badawczych zwiększono pułap niestosowania ustawy Prawo zamówień publicznych do kwoty stanowiącej równowartość 130 tys. euro. Miało to dotyczyć tylko środków krajowych, jednakże stanowisko Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w tej sprawie wskazuje, iż podział ten nie jest konieczny i nie należy ustalać różnych progów dla środków krajowych i europejskich.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.
Dyskusja o innowacyjności w nieinnowacyjnym środowisku akademickim? Poniżej dwa linki do ankiet badających los adiunktów w Polsce: 1) http://www.ankietka.pl/ankieta/108835/nauczyciel-akademicki-ocena-emocjonalnego-stosunku-do-wykonywanej-pracy.html oraz 2) http://www.ankietka.pl/ankieta/109518/konkursy-na-stanowiska-akademickie-w-polsce.html
Uczelnie nie mają szans na innowacje bo zajmują się dydaktyką, ich laboratoria badawcze świecą pustkami (wystarczy zajrzeć przez okno), a prowadzone badania służą głównie do zdobycia tytułu "dr" lub "dr hab". Innowacje powstają w przemyśle i właśnie tam potrzebne są laboratoria, poligony badawcze oraz kadra z tytułami "dr inż." Aby wdrażać pomysły potrzebne są także komórki organizacyjne ds. racjonalizacji, wynalazczości i normalizacji. W Polsce potrzebne są pilne zmiany organizacyjne: 1/doktoraty powinno się robić na zamówienie gospodarki,2/ zakładowe komórki ds. racjonalizacji, wynalazczości i normowania (technicznego) powinny być dofinansowane z budżetu. Zmiany systemowe są konieczne, bo w ostatnim rankingu innowacyjności UE na 2013 r. znaleźliśmy się na 3 pozycji od końca.