Mechanicy – ekolodzy
Wydział Mechaniczny Akademii Morskiej w Szczecinie uzyskał prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn.
Wydział istnieje ponad 40 lat. W tym czasie jego mury opuściło prawie 3 tys. absolwentów; 53 osoby spośród kadry wydziału uzyskały w tym okresie stopień doktora nauk technicznych, 4 stopień doktora habilitowanego, a 3 tytuł profesora.
Strukturę Wydziału Mechanicznego tworzą 3 instytuty: Eksploatacji Siłowni Okrętowych, Elektrotechniki i Automatyki Okrętowej oraz Podstawowych Nauk Technicznych, i 2 katedry: Diagnostyki i Remontów Maszyn oraz Katedra Fizyki i Chemii.
Kadrę naukową wydziału stanowi 70 osób, w tym 10 profesorów tytularnych, 10 doktorów habilitowanych (8 zatrudnionych na stanowisku profesora nadzwyczajnego) i 35 doktorów (w tym również z najwyższym stopniem morskim).
Pracownicy wydziału realizują projekty badawcze o wartości ponad 3 mln zł. Sporo z nich ma mocne konotacje ekologiczne, np. zakończone w ub. roku badania nad „plazmowo katalitycznym układem oczyszczania spalin do silników okrętowych”. Podobnie realizowane obecnie w ramach tzw. badań statutowych projekty: Ekologiczne i ekonomiczne aspekty eksploatacji wybranych elementów okrętowych układów energetycznych, Poprawa efektywności eksploatacji systemów energetycznych, Badanie wpływu eksploatacji siłowni okrętowych na środowisko morskie w aspekcie emisji spalin i odprowadzania wód zęzowych . Ekologia jest też obecna w międzynarodowych projektach, realizowanych przez pracowników Wydziału Mechanicznego, np. INNOSHIP – Współpraca w obszarze Morza Bałtyckiego na rzecz redukcji emisji gazów spalinowych ze statków i portów poprzez konkurencyjność opartą na wiedzy i innowacyjności . Ekologicznie ukierunkowany jest też rozwój bazy badawczej i prac naukowych nad energetyką wiatrową. W latach 2010-2011 pracownicy wydziału opublikowali ponad 200 prac naukowych.
Obecnie na wydziale studiuje ponad 800 studentów, w tym 600 w trybie stacjonarnym. Kształcą się na kierunkach mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika. Programy kształcenia na wydziale spełniają wymogi Międzynarodowej Konwencji STCW 78/95, dotyczącej kształcenia członków załóg statków morskich. Absolwenci wydziału znajdują zatrudnienie w branżach gospodarki morskiej – m.in. w zakresie obsługi i eksploatacji siłowni okrętowych statków morskich i lądowych systemów energetycznych, wykonywania remontów maszyn i urządzeń okrętowych i przemysłowych, pracują jako specjaliści diagności maszyn i urządzeń oraz siłowni wiatrowych.