Kujon tańczy, Kujon śpiewa
Koncertował w Algierii (Grand Prix festiwalu w Sidi Bel Abbes), Rosji, Turcji (nagroda główna za choreografię festiwalu w Samsun), Włoszech, Hiszpanii, Francji, Macedonii, Szkocji, Korei Południowej, Tajlandii, Słowacji, Białorusi (Grand Prix festiwalu w Grodnie), Niemczech, San Marino, a także na Węgrzech i Ukrainie. Wszędzie zdobywał uznanie i sympatię publiczności. Trwa to już 25 lat.
Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego Kujon powstał w roku 1987 z inicjatywy studentów i wykładowców Zespołu Zakładów Dydaktyczno-Naukowych w Łodzi warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Od 1991 r., po reorganizacji studiów, stał się zespołem UŁ. Obecnie jest jedynym studenckim zespołem folklorystycznym akademickiej Łodzi, a jego członkami są słuchacze: Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej oraz innych łódzkich szkół wyższych.
Nazwa Kujon nie pochodzi, wbrew pozorom, od wkuwania, ale od nazwy tańca z okolic Łowicza (łowickie kujony ). W swojej 25-letniej historii zespół brał udział w dwunastu festiwalach krajowych i 25 zagranicznych; dał 420 koncertów, zorganizował w 38 szkołach 49 audycji nt. polskich tańców narodowych i regionalnych, zrealizowanych w ścieżce programowej Dziedzictwo kulturowe w regionie ; wystąpił również na 14 konferencjach naukowych.
Kadrę Kujona tworzą: Jolanta Dąbrowska – założycielka, kierownik artystyczny i choreograf zespołu, Ryszard Kruszyński – kierownik muzyczny, szef kapeli, Maria Kuśnierz-Michalak – instruktor tańca grupy przygotowawczej,; Włodzimierz Jakiel –akompaniator grupy przygotowawczej i grupy integracyjnej, Dorota Jastrzębska – instruktor tańca grupy integracyjnej, Krzysztof Dąbrowski – kierownik Kujona . W zespole występuje obecnie około 100 osób, w tym 9 w kapeli.