Wydarzenia - kronika MNiSW
O szansach uczelni zawodowych
O kwestiach nurtujących środowisko publicznych wyższych uczelni zawodowych i propozycjach zmian legislacyjnych rozmawiała prof. Barbara Kudrycka z Konferencją Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. W spotkaniu wziął udział również wiceminister Marek Ratajczak. Jednym z głównych tematów rozmów były zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawie o zasadach finansowania nauki proponowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dyskutowano także o ważnej roli państwowych wyższych szkół zawodowych w rozwijaniu kształcenia zawodowego w Polsce i odpowiedniego powiązania go ze strategiami rozwoju regionów.
Jubileuszowa Giełda Wynalazków
Twórcy polskich wynalazków i innowacji nagrodzonych na arenie międzynarodowej w 2012 roku odebrali dyplomy z rąk ministra Jacka Gulińskiego. Podczas uroczystego otwarcia giełdy 5 lutego minister Guliński zaznaczył, że tworzenie wynalazków to nie tylko realizowanie pasji – wynalazki powinny służyć rozwiązaniom praktycznym. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało dziesięć dyplomów za szczególną promocję polskich wynalazków za granicą. Otrzymały je politechniki: Śląska, Częstochowska, Łódzka, Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna oraz prof. Zygmunt Kowalski z Wydziału Inżynierii Technicznej Politechniki Krakowskiej, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Instytut Włókiennictwa, Instytut Nafty i Gazu oraz Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych. MNiSW przyznało także dyplomy wynalazcom, którzy w ubiegłym roku zdobyli złote medale z wyróżnieniem na międzynarodowych targach wynalazczości oraz wyróżniło najmłodszych innowatorów. W ubiegłym roku Polacy brali udział w 19 międzynarodowych wystawach innowacji. Zaprezentowano tam 704 polskie rozwiązania. Polacy zdobyli 454 medale, w tym 52 złote z wyróżnieniem i aż 3 grand prix.
Wystawa o prof. Czochralskim
– To jeden z wielkich polskich uczonych, często stawiany obok Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie. Profesor umożliwił rozwój podstaw elektroniki, a jego metoda hodowli kryształów wykorzystywana jest dzisiaj na całym świecie – mówił wiceminister Guliński 7 lutego w Sejmie, na otwarciu wystawy poświęconej wybitnemu polskiemu uczonemu. „To dzięki niezwykłej pasji, determinacji, pracowitości i innowacyjności myślenia Profesor Czochralski wyprzedził swoją epokę i tym samym zapewnił swoim pracom trwałe miejsce w kanonie światowej literatury naukowej” – napisała minister nauki w liście, który odczytał dr hab. Jacek Guliński. Rok 2013 został uchwałą Sejmu RP ustanowiony Rokiem prof. Czochralskiego. Organizatorami wystawy w Sejmie RP byli: Urząd Miejski w Kcyni (przedstawiał plansze znane z wystawy na kcyńskim Rynku), Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (gabloty z kryształami otrzymanymi metodą Czochralskiego), Polskie Towarzystwo Wzrostu Kryształów oraz Politechnika Warszawska. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali: rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt, dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych dr Zygmunt Łuczyński oraz burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling. W inauguracji wystawy uczestniczyli także prof. Marek Berkowski i dr hab. Wojciech Paszkowicz z Instytutu Fizyki PAN.
Kolejna edycja Grasz o staż
W tegorocznej, 18. edycji konkursu do wygrania jest ponad 220 praktyk, w tym staż w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także nagrody dodatkowe. Grasz o staż odbywa się pod honorowym patronatem minister nauki. Staż w ministerstwie to okazja, aby zapoznać się z funkcjonowaniem administracji rządowej i przyjrzeć się mechanizmom zarządzania oraz metodom pracy nad tworzeniem ustaw i rozporządzeń. To możliwość zdobycia doświadczenia w zespołach, w których pracują kompetentni urzędnicy, wybitne autorytety naukowe, przedsiębiorcy, eksperci z Europy i świata. To także okazja do spotkania specjalistów w zakresie administracji, polityki międzynarodowej, innowacji, biznesu i nowoczesnej komunikacji. Ogólnopolską akcję Grasz o staż zainicjowały w 1996 roku „Gazeta Wyborcza” oraz firma PricewaterhouseCoopers. Co roku umożliwia ona spotkanie pracodawców z wyróżniającymi się na rynku studentami i absolwentami. Dla młodych ludzi wygrana w konkursie jest szansą zdobycia doświadczeń zawodowych, które często stają się przepustką do stałej pracy. W konkursie mogą wziąć udział studenci i absolwenci szkół wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat. Poza praktykami i stażami mogą wygrać kursy językowe, treningi interpersonalne czy studia podyplomowe. W poprzednich edycjach konkursu nagrody ufundowało ponad 500 pracodawców z całej Polski. Termin zgłaszania udziału w konkursie mija 8 kwietnia 2013 r. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu 2013 r.
441 mld zł dla Polski
W latach 2014-2020 Polska dostanie z budżetu Unii Europejskiej w sumie 105,8 mld euro, czyli 441 mld zł. 72,9 mld euro zostanie przeznaczone na politykę spójności. To 4 mld więcej niż teraz. O tym, jak Polska zainwestuje te środki, mówili premier Donald Tusk i minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska na wspólnej konferencji prasowej z wiceministrem spraw zagranicznych Piotrem Serafinem. – To nie efekt taktyki ostatniej nocy, ale strategii ostatnich pięciu lat –ocenił wyniki negocjacji w Brukseli premier Donald Tusk. Zdaniem premiera, wieloletnie przygotowania do negocjacji okazały się kluczem do sukcesu Polski podczas niedawnego szczytu UE w Brukseli. Duży budżet dla Polski uwarunkowany był m.in. skutecznym zagospodarowaniem środków z perspektywy 2007-2013. Donald Tusk dodał, że za negocjacyjnym sukcesem stała również minister Elżbieta Bieńkowska, która sprawuje nadzór nad funduszami unijnymi. – W ciągu ostatniego roku przekonywała pozostałe państwa członkowskie, że polityka spójności przynosi korzyści wszystkim i powinna pozostać głównym narzędziem inwestowania w Europie. Polski język opisujący tę politykę, stał się powszechnie obowiązującym w UE. Polityka spójności stała się synonimem motoru rozwoju, czego doskonałym przykładem jest nasz kraj – podkreślił. Minister Bieńkowska zaprezentowała podczas konferencji najważniejsze dziedziny, które otrzymają wsparcie z kolejnej puli funduszy europejskich. Wśród nich są innowacje oraz współpraca przedsiębiorców z nauką.
Nabór kandydatów do Rady Młodych Naukowców
Do 18 marca MNiSW przyjmowało zgłoszenia kandydatów do Rady Młodych Naukowców. To już czwarta kadencja najważniejszego gremium reprezentującego środowisko młodych naukowców. Członkostwo w radzie to szansa na aktywne uczestniczenie w tworzeniu coraz lepszych warunków dla młodych badaczy. Do zadań RMN należy m.in. proponowanie rozwiązań wzmacniających współpracę młodego pokolenia naukowców z przedstawicielami środowisk gospodarczych oraz instytucji wdrażających innowacyjne rozwiązania w nauce. Rada wskazuje również bariery, na które napotykają naukowcy na początku swojej kariery i przygotowuje rekomendacje dotyczące możliwości ich wspomagania. Rada Młodych Naukowców podejmuje także wiele samodzielnych działań. W obecnej kadencji jest m.in. inicjatorem Forum Młodych Uczonych, a także cyklu spotkań z młodymi uczonymi Mechanizmy finansowania badań młodych naukowców w Polsce , realizowanego przy współpracy z Narodowym Centrum Nauki, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Stowarzyszeniem TOP 500 Innovators. Członkostwo w Radzie Młodych Naukowców to także okazja do współpracy z innymi ciałami odpowiedzialnymi za rozwój nauki w Polsce. Rada współpracuje m.in. z Radą Narodowego Centrum Nauki, przedstawicielami Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.
Szkolnictwo wyższe w rozwoju regionu
– Impulsem rozwoju szkoły wyższej powinna być sytuacja w regionie – mówiła dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz, podsekretarz stanu w MNiSW, podczas seminarium Społeczność uczących się i jej uczelnie , zorganizowanym 25 lutego przez wrocławski Urząd Miejski. Wiceminister wskazała na zmiany wprowadzone reformą nauki i szkolnictwa wyższego na rzecz wzmocnienia powiązania szkolnictwa wyższego z otoczeniem społeczno-gospodarczym, tj. możliwość kształcenia przy udziale pracodawców, managerski system zarządzania, monitorowanie losów absolwentów. Poinformowała także, iż prowadzone są prace nad nowymi rozwiązaniami ukierunkowanymi na rozwój polityki uczenia się przez całe życie, kultury przedsiębiorczości oraz komercjalizacji wyników badań naukowych. Daria Lipińska-Nałęcz podkreśliła wagę opracowywania przez uczelnie trwałych, instytucjonalnych strategii, określających ich wkład w rozwój regionalny, a także identyfikacji wspólnych priorytetów z biznesem i samorządami oraz realizacji innowacyjnych, interdyscyplinarnych projektów uwzględniających potrzeby i potencjał regionów. Seminarium stanowiło podsumowanie przeglądu Szkolnictwo wyższe w rozwoju Wrocławia , przeprowadzonego w latach 2011-2012 przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Poświęcony był on badaniu wpływu szkolnictwa wyższego na rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturalny regionu. Jego wynikiem jest raport OECD zawierający rekomendacje dla uczelni, władz samorządowych i centralnych. Rekomendacje mogą zostać wykorzystane w tworzeniu i wdrażaniu strategii na rzecz wzmocnienia regionalnego wymiaru szkolnictwa wyższego. W seminarium wzięli udział przedstawiciele środowiska akademickiego z Polski, Czech i Austrii, reprezentanci samorządu, sektora biznesu, administracji rządowej (MNiSW, MRR), Komisji Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Nabór wniosków w ramach programu POLONIUM
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), a także francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Badań ogłosiły kolejny konkurs w ramach programu wymiany naukowców POLONIUM (na lata 2014-15). Program obejmuje dwuletnie projekty badawcze, uzgodnione między konkretnymi polskimi i francuskimi zespołami badawczymi. W ramach Programu POLONIUM finansowana jest wyłącznie wymiana osobowa (podróże i krótkie pobyty). W Polsce projekty wymiany osobowej POLONIUM finansowane są ze środków przekazywanych jednostkom na finansowanie działalności statutowej (lub innych środków własnych jednostki) – MNiSW nie przekazuje bezpośrednio dodatkowych środków na realizację tych projektów. Nabór wniosków w tegorocznym konkursie potrwa do 3 czerwca br. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem ogłoszenia na stronie www.nauka.gov.pl.
Granty zza południowej granicy
37 projektów będzie realizowanych w latach 2013-2014 w ramach współpracy naukowo-technicznej z Czechami oraz Słowacją. Z 52 otrzymanych aplikacji do wspólnego finansowania ze stroną czeską wybrano 21 o wartości prawie 3 mln koron czeskich. Z ponad 80 wniosków, które napłynęły z Polski i Słowacji, do finansowania wybrano 16 przedsięwzięć badawczych. Realizacja wspólnych projektów zakończy się do końca 2014 roku. Wśród laureatów grantów są dr Tomasz Czyżycki oraz dr Agata Bezubik z Instytutu Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku. Za 176 tys. czeskich koron będą wspólnie z dwójką naukowców z Politechniki w Pradze zajmowali się nowymi rodzinami funkcji specjalnych, związanymi z nimi wielomianami ortogonalnymi oraz ich własnościami. Rezultaty ich prac będą mogły znaleźć zastosowanie w przetwarzaniu danych cyfrowych, w szczególności do analizy obrazu (zdjęć) w aparatach fotograficznych i telefonach komórkowych. Badanie funkcji trygonometrycznych, wykładniczych oraz ich uogólnień, które umożliwiają zbudowanie dyskretnej (skokowej) analizy fourierowskiej, dostarcza nowych narzędzi matematycznych pozwalających na szybsze i dokładniejsze przetwarzanie obrazu.