Okrągły Stół Innowacji
O polityce rządu wobec wyzwań, jakie stoją przed polskim sektorem badań i rozwoju oraz o tym, jak ułatwić współpracę biznesu z nauką 13 lutego dyskutowali uczestnicy spotkania zainicjowanego przez prof. Barbarę Kudrycką.
– Priorytetem rządu jest wspieranie innowacyjności i wprowadzanie rozwiązań dających impuls do pogłębiania współpracy nauki z biznesem. Wprowadziliśmy już rozwiązania ułatwiające przedstawicielom biznesu współdecydowanie o kierunku zmian w szkolnictwie wyższym i nauce oraz sprzyjające współfinansowaniu przez biznes prac badawczo-rozwojowych. Czas na kolejne, przynoszące wymierne korzyści rozwiązania – mówiła prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Laureaci rządowego programu TOP 500 Innovators po powrocie z Doliny Krzemowej pokazują innym, jak przekuwać efekty swoich badań w biznesowy sukces. Szerzenie kultury innowacyjności w Polsce, połączone z rosnącym wkładem sektora prywatnego w proces komercjalizacji to klucz do sukcesu – dodała minister nauki. – Wierzę, że dzisiejsze spotkanie pozwoli nam lepiej przygotować się do korzystania ze środków unijnych w przyszłej perspektywie finansowej, a tym samym pozwoli na szybszy rozwój polskich technologii .
Minister Kudrycka przypomniała, że resort nauki, wspierając innowacyjność, wprowadza zapowiedziane już rozwiązania dające impuls dla pogłębiania współpracy nauki z biznesem. Przekazana właśnie przez ministra finansów do konsultacji społecznych propozycja zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych zakłada możliwość przekazywania 1 proc. podatku CIT na rzecz najlepszych jednostek naukowych już w 2014 r. Ważnym zagadnieniem poruszonym podczas spotkania była kwestia uwłaszczenia naukowców. – Głównym celem jest zachęta i mobilizacja dla naukowców. Obecnie prawa autorskie nie są równoważne prawom majątkowym. Chcemy to zmienić. Właścicielami wynalazków i technologii wypracowanych na sprzęcie należącym uczelni publicznych i instytutów badawczych byliby sami naukowcy – powiedziała minister Kudrycka.
– Jako praktyk przyznaję, że dla biznesu liczy się twarda dyskusja o wyniku finansowym oraz prawie do własności intelektualnej, którą tworzymy inwestując w B+R. W polskiej gospodarce problemem jest bariera przejścia od pomysłu do pieniędzy – mówił Andrzej Dulka, prezes Alcatel Lucent Polska. Przekonywał, że Polska mogłaby być tak innowacyjna, jak Japonia czy Izrael, a dla dalszego intensywnego rozwoju niezbędne jest wdrożenie efektywnych metod komercjalizacji osiągnięć naukowych.
Dyskutowano także o kwestii zamówień publicznych w nauce. Minister Kudrycka przypomniała, że Komisja Europejska ustaliła próg zamówień publicznych dla wszystkich na 130 tys. euro, a dla nauki na 200 tys., pokazując, że ten sektor należy traktować inaczej. – Zaproponowałam już zwiększenie pułapu, od którego uczeni muszą stosować się do zamówień publicznych. Życzyłabym nam wszystkim, by wprowadzony został pułap, jaki obowiązuje w UE – mówiła.
Inne przedstawione podczas spotkania propozycje to: zamrożenie płacenia podatku od praw autorskich przez naukowców do czasu osiągnięcia zysków ze skomercjalizowanej technologii oraz uwzględnienie w parametryzacji jednostek naukowych z obszaru nauk ścisłych i technicznych kryterium wpływu ze sprzedaży licencji, praw do wynalazków czy sprzedaży innych rozwiązań dla sektora prywatnego. Na spotkaniu zaprezentowana została także najnowsza edycja poradnika Komercjalizacja B+R dla praktyków 2013 .
Okrągły Stół Innowacji jest kontynuacją spotkania Biznes dla uczelni, uczelnie dla biznesu , które odbyło się w maju 2012 roku z inicjatywy min. Barbary Kudryckiej. Rozważano wówczas, jak uczelnie i pracodawcy mogą wspólnie działać na rzecz jak najlepszego przygotowania absolwentów uczelni do wymagań rynku pracy.