Uznajcie kwalifikacje za stopnie
17-18 grudnia 2012 r. w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbyło się posiedzenie plenarne Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych. Konferencja gromadzi dziewiętnastu rektorów publicznych uczelni artystycznych i jest częścią KRASP, tzw. konferencją branżową.
Najważniejszym tematem obrad były problemy wyższego szkolnictwa artystycznego w świetle planowanych regulacji legislacyjnych. Dr Monika Smoleń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwracała uwagę na wprowadzane właśnie zmiany systemowe w szkolnictwie artystycznych niższych szczebli, które w perspektywie kilku lat będą odczuwalne przez uczelnie, przyjmujące kandydatów na studia. Wiążą się one m.in. z obniżeniem wieku dzieci rozpoczynających edukację, odczuwalnym już niżem demograficznym, ale przede wszystkim zmieniającą się percepcją sztuki.
Rektorzy zastanawiali się, w jaki sposób zrównoważyć przyznawane w różnych latach stopnie artystyczne. Prof. Ryszard Zimak, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, tłumaczy: – Niegdyś przyznawano nie stopnie artystyczne, ale tak zwane świadectwa kwalifikacji. Kwalifikacja I stopnia była równoważna doktoratowi, a II stopnia – habilitacji. Jak mamy dziś tytułować osoby, które uzyskały takie „stopnie”, a dziś są profesorami? Czy są „profesorami z kwalifikacjami II stopnia”? Rektorzy uczelni artystycznych w specjalnej uchwale zaapelowali do władz państwowych o formalne uznanie, że tzw. kwalifikacje odpowiadają stopniom artystycznym i o formalną zmianę nazewnictwa.