Projekty na mapie
W ramach działań zmierzających do podnoszenia jakości badań naukowych oraz zwiększania atrakcyjności ich prowadzenia w Polsce, m.in. poprzez wspieranie rozwoju infrastruktury badawczej (IB), MNiSW ogłasza aktualizację Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDIB).
MNiSW zwraca się do zainteresowanych środowisk naukowych z prośbą o składanie propozycji: nowych projektów inwestycyjnych w zakresie strategicznej infrastruktury badawczej lub aktualizacji projektów inwestycyjnych obecnie znajdujących się na PMDIB, jeżeli ich założenia wymagają istotnych zmian (zmiany składu lub statusu konsorcjum realizującego projekt, zmiany zakresu i budżetu projektu oraz zmiany planu badań naukowych prowadzonych w planowanej infrastrukturze).
Propozycje zostaną ocenione przez zespoły ekspertów krajowych i zagranicznych. Po zakończeniu procesu oceny zostanie ustalona wspólna lista wszystkich propozycji projektów inwestycyjnych strategicznej infrastruktury badawczej, rekomendowanych do wpisu na PMDIB. Ostateczną listę zakwalifikowanych do PMDIB projektów inwestycyjnych zatwierdzi minister nauki i szkolnictwa wyższego. W przypadku braku zmian w projekcie inwestycyjnym już umieszczonym na PMDIB lub wprowadzania zmian nieistotnych, zostanie on wpisany na zaktualizowaną mapę w dotychczasowej lub uaktualnionej postaci. Dla obu tych kategorii nie jest przewidziane przeprowadzenie procesu oceny.
Umieszczenie propozycji projektu inwestycyjnego na PMDIB nie będzie stanowiło promesy finansowania jego realizacji. Finansowanie budowy, a także przyszłego funkcjonowania projektów umieszczonych na PMDIB, odbywać się będzie zgodnie z procedurami przewidzianymi dla danych strumieni finansowych (budżet w części 28 Nauka lub fundusze strukturalne UE). Jednak fakt umieszczenia na mapie będzie miał duże znaczenie dla szans uzyskania finansowania w ramach budżetu krajowego (część 28 Nauka) oraz będzie warunkiem obligatoryjnym dla uzyskania finansowania ze strumieni środków polityki spójności UE.
Uaktualniona PMDIB będzie obejmować następujące kategorie projektów IB: projekty o charakterze czysto krajowym, projekty międzynarodowe, zlokalizowane w części lub w całości w Polsce oraz projekty międzynarodowe zlokalizowane za granicą, do których Polska wnosi wkład.
Intencją minister nauki jest wprowadzenie równolegle z tworzeniem PMDIB rozwiązań prowadzących do stabilnego finansowania projektów strategicznej IB, począwszy od przygotowania inwestycji, przez przeprowadzenie jej realizacji oraz późniejszą eksploatację (środki na finansowanie kosztów operacyjnych oraz kosztów prowadzenia badań związanych z eksploatacją będą pochodziły z odrębnych od inwestycyjnych strumieni finansowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami).
Wszelkie informacje dotyczące nowych propozycji projektów zgłaszanych do konkursu lub aktualizacji projektów już umieszczonych na PMDIB należy sporządzić w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm.), doręczanego środkami komunikacji elektronicznej oraz złożyć, w ciągu 2 miesięcy od daty opublikowania niniejszego komunikatu, za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP. Dane powinny zostać wprowadzone i przesłane zgodnie z interaktywną instrukcją, znajdującą się na stronie internetowej MNiSW.
W razie wątpliwości odnośnie procedury konkursowej informacji udziela Michał Rybiński (tel.: 22 52 92 225, michal.rybinski@nauka.gov.pl), główny specjalista w Departamencie Strategii MNiSW.