czytelnia czasopism
Materia. Energia. Przyszłość
Wielkim sukcesem Akademii Górniczo-Hutniczej i całego krakowskiego środowiska naukowego jest uzyskanie niezwykle prestiżowego statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego w obszarze nauk ścisłych w dziedzinie nauk fizycznych przez Krakowskie Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smoluchowskiego „Materia – Energia – Przyszłość” – informuje „Biuletyn AGH” (nr 5858/12).
W skład Konsorcjum wchodzą: AGH – Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej (Koordynator Konsorcjum), Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. J. Habera PAN, UJ – Wydział Chemii, UJ – Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Wniosek Konsorcjum uzyskał najwyższe oceny Komisji Konkursowej MNiSW „jako podmiot, który wyróżnia się pod względem prowadzenia badań naukowych, opracowania planów rozwoju naukowego całego konsorcjum, i który jest jednocześnie przykładem możliwości efektywnego wspólnego działania na rzecz realizacji określonych celów naukowych”.
W planach Konsorcjum Smoluchowskiego, dzięki konsolidacji ogromnego potencjału kadrowo-aparaturowego oraz intensyfikacji badań na najwyższym poziomie, powinno docelowo odegrać rolę dobrze rozpoznawalnej w świecie naukowym instytucji tworzącej atrakcyjne miejsca pracy i kształcenia dla szczególnie uzdolnionych polskich i zagranicznych naukowców. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się uroczystość, podczas której dokumenty o uzyskaniu statusu KNOW odebrali: prof. Antoni Tajduś, rektor AGH oraz prof. Wojciech Łużny, dziekan WFiIS.
Byt o wyjątkowym statusie
W minionym roku swoją działalność rozpoczęła Akademia Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk. Jako jedyne tego typu ciało w Polsce powstała i działa mocą ustawy, co – jak podkreśla dr hab. med. Bartosz Karaszewski, przewodniczący AMU, w artykule zamieszczonym w miesięczniku Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego „Gazeta AMG” (nr 12/264/12) – już na wstępie uczyniło ją bytem o wyjątkowym statusie. Liczba uczonych Akademii nie może przekraczać 35 (10 proc. liczby członków PAN), z zachowaniem proporcji dla poszczególnych Wydziałów PAN.
Akademia Młodych Uczonych działa w ramach Polskiej Akademii Nauk, korzystając z jej niekwestionowanej środowiskowej rangi, doświadczenia, know-how , struktur administracyjno-prawnych. Jest przez nią finansowana i wspierana w zależności od bieżących potrzeb. Zgodnie z założeniami poczynionymi przez inicjatorów powołania „młodej” Akademii, w tym prezesa PAN, prof. Michała Kleibera, jest ona jednak bytem autonomicznym w swoich sądach i działaniach. Głównym kryterium wyboru 35 przedstawicieli młodych (tu definiowanych jako mających nie więcej niż 38 lat) polskich naukowców jest ich dorobek naukowy. Cały proces wyłaniania laureatów jest wieloetapowy i długotrwały. Procedura wyboru pierwszego składu Akademii zajęła niemal rok. Obecnie znajdują się wśród członków liderzy swoich dziedzin, zazwyczaj wielokrotnie już honorowani innymi prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami naukowymi, a wielu z nich, mimo młodego wieku, posiada tytuł profesora.
AMU już w pierwszych miesiącach funkcjonowania rozpoczęła monitoring i działania na rzecz poprawy sytuacji, w tym komfortu pracy polskich młodych naukowców, podjęła kroki wspierające PAN w dążeniu do zmian zasad dotyczących realizacji zamówień publicznych (obecnie niezwykle ograniczających działalność badawczo-rozwojową) oraz rozpoczęła przygotowania do dużej ogólnopolskiej akcji, której celem będzie uświadomienie społeczeństwu roli, jaką w jego rozwoju odgrywa nauka.
Uczelnia Liderów
Strategia definiuje długotrwały kierunek, w jakim zmierza organizacja, określa zakres jej działań i tworzy podstawy zdobycia przewagi nad jej konkurentami. Prof. Maciej Pietrzak, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J.A. Komeńskiego w Lesznie, wraz z kolegium rektorskim, kierując się wymaganiami legislacyjnymi obligującymi uczelnie wyższe do opracowania strategii, a także koniecznością podnoszenia konkurencyjności uczelni na coraz trudniejszym rynku edukacyjnym, podjął decyzję o rozpoczęciu prac nad opracowaniem strategii dla PWSZ w Lesznie – czytamy w „Leszczyńskim Notatniku Akademickim” (nr 44-45/12).
Zdaniem prof. Pietrzaka szkoła wyższa powinna być oszczędna, cyfrowa i ekologiczna. Tym wyzwaniom rektor podporządkował propozycje realnych działań, które, oparte na strategii, będą budować konkurencyjność PWSZ. Działania ujęte zostały w hasła: Uczelnia w Europie – Europa w uczelni , Uczelnia przyjazna studentom i pracownikom , Kształcenie dla praktyki przyszłości , Uczelnia dla miasta i regionu, miasto i region dla uczelni .
PWZS w Lesznie została uhonorowana certyfikatem „UCZELNIA LIDERÓW” w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów”. Komisja ocenia uczelnie na podstawie wielu kryteriów, takich jak potencjał naukowo-dydaktyczny, umiędzynarodowienie działalności uczelni, działalność biura karier i akademickiego inkubatora przedsiębiorczości, wsparcie na rzecz rynku pracy, edukacja praktyczna studentów i współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego podkreśla, że ocena uczelni ma charakter jakościowy, a nie ilościowy, co odróżnia projekt „Uczelnia Liderów” od innych podobnych konkursów, w których zazwyczaj bierze się pod uwagę wskaźniki liczbowe.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.