Ścieżki Kopernika
Warsztaty, eksperymenty w laboratoriach, wystawy naukowe, udział w badaniach – te oraz inne atrakcyjne zajęcia czekają na młodzież w ramach konkursu Ścieżki Kopernika . Chęni do udziału w programie mogą składać wnioski tylko do końca stycznia.
W ramach konkursu Ścieżki Kopernika powołane zostaną konsorcja, w skład których wchodzić będą jednostki naukowe oraz różne instytucje zajmujące się popularyzacją nauki, np. organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego. Naukowcy wraz z popularyzatorami nauki spoza uczelni będą realizować niekonwencjonalne, oryginalne i zaskakujące programy zajęć z wykorzystaniem zaplecza badawczego szkół wyższych: laboratoriów, aparatury naukowej, zbiorów bibliotecznych i eksponatów naukowych. Młodzież będzie włączona np. do gromadzenia danych, obserwacji badawczych i opracowywania części projektów naukowych.
Budżet konkursu to 3,2 mln zł. Sfinansowanych zostanie 16 projektów popularyzujących naukę. Koszt realizacji jednego projektu szacuje się na ok. 200 tys. zł, a czas jego trwania przewidywany jest do końca 2014 roku.
– „Ścieżki Kopernika” będą dla uczniów szansą na przeżycie fascynującej i wciągającej naukowej przygody. Wierzę, że dla wielu młodych ludzi ta przygoda będzie impulsem do podjęcia w przyszłości kariery badawczej. Nauka w Polsce potrzebuje nietuzinkowych talentów, a dzięki „Ścieżkom Kopernika” możemy je odnaleźć – mówi minister Barbara Kudrycka.