Mistrzowie polskiej nauki wyłonieni
Podnosimy poprzeczkę doskonałości – mówiła prof. Barbara Kudrycka do uczestników uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas której minister nauki i szkolnictwa wyższego uhonorowała najwybitniejszych polskich uczonych i nauczycieli akademickich.
– Dziś jest święto nauki. Państwa osiągnięcia przynoszą nam zaszczyt – zwróciła się do laureatów prof. Babra Kudrycka. Minister nauki podkreślała, że resort w obecnej i poprzedniej kadencji wkłada dużo pracy w stwarzanie warunków do podnoszenia poprzeczki doskonałości. – Otworzyliśmy dostęp do światowych publikacji w Wirtualnej Bibliotece Nauki, inwestowaliśmy w laboratoria i budynki dydaktyczne, ale to, co najważniejsze, jeszcze przed nami. Poprzez system POL-on naukowcy będą mieli m.in. wiedzę o zdobywanych grantach, ale i o warunkach ewaluacji. To będzie dla nich przełom, bo będą mogli się porównywać z najlepszymi w Polsce – dodała.
Minister podkreśliła rolę Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Za pośrednictwem tych dwóch agendcji inwestujemy w najlepszych naukowców. To oni sami, nie urzędnicy, decydują o tym, kto zasługuje na grant badawczy – zaznaczyła. Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne przyznawane są w trzech kategoriach. Do grona 18 dotychczasowych laureatów prestiżowych wyróżnień dołączyło w tym roku trzech kolejnych wybitnych uczonych.
Laureatem tegorocznej nagrody w kategorii badań podstawowych został prof. dr hab. Bogumił Jeziorski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Ten uczony o światowej renomie wniósł znaczący wkład do współczesnej chemii kwantowej i fizyki molekularnej. Wyróżniony został za wykonanie pionierskich badań wpływu efektów relatywistycznych i efektów wynikających z elektrodynamiki kwantowej na własności molekuł. Nagrodę w kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa odebrał prof. dr hab. n. med. Lech Poloński z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wybitny polski kardiolog jest inicjatorem i wieloletnim koordynatorem Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych (PL-ACS), która stanowi unikalną w skali europejskiej bazę danych na temat chorych z różnymi postaciami OZW. W kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki wyróżniony został prof. dr hab. inż. Jerzy Józef Sobczak z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie, wybitny specjalista w zakresie metalurgii. Otrzymał nagrodę za opracowanie nowatorskiej technologii wykorzystania odpadów popiołów lotnych w procesie wytwarzania lekkich, proekologicznych i niedrogich kompozytów na bazie aluminium przeznaczonych na potrzeby przemysłu transportowego.
Podczas uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego wręczyła także nagrody dla wybitnych nauczycieli akademickich w kategorii wybitne osiągnięcia naukowe i osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej (8 laureatów), za całokształt dorobku (18 wyróżnień) oraz nagrody indywidualne i zespołowe za osiągnięcia naukowe, organizacyjne i dydaktyczne (97 wyróżnień). Łączna pula nagród to około 3 mln zł. W trakcie uroczystości poznaliśmy też siedmiu laureatów konkursu Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach , organizowanego przez „Forum Akademickie”.