Ku praktyce
15 października Instytut Agrofizyki podpisał z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę na realizację projektu „Centrum Badawczo-Innowacyjne Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie” w ramach PO Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Obiekt ma kosztować 26,5 mln zł, z czego dofinansowanie z EFRR stanowić będzie 22,5 mln, a wkład budżetu państwa wyniesie 1,3 mln zł.
CBI to trzecia duża inwestycja realizowana przez instytut w ostatnich latach. Wcześniej placówka zrealizowała projekty „Rozbudowa infrastruktury i doposażenie laboratoriów Centrum Doskonałości AGROPHYSICS” (26,4 mln zł) oraz „Środowiskowe Laboratorium Energii Odnawialnej” (26,5 mln zł). Pozwoliły one na zasadniczą przebudowę zaplecza instytutu oraz wyposażenie go w kilkadziesiąt nowoczesnych urządzeń badawczych. Wraz z CBI pozwolą one na stworzenie w Lublinie silnego ośrodka naukowo-badawczego zajmującego się energią odnawialną, ochroną środowiska oraz produkcją żywności.
Nowy projekt obejmować będzie budowę i wyposażenie budynku laboratoryjnego, zawierającego przestrzenie wielkogabarytowe, w których zainstalowane zostaną minilinie produkcyjne. Oprócz typowych prac badawczych, można w nim będzie testować w małej, ćwierć-technicznej skali niektóre procesy produkcyjne. Specjaliści z IA PAN myślą m.in. o hodowli alg do wytwarzania z nich energii, produkcji nowych form biomasy, zagospodarowaniu odpadów pofermentacyjnych, innowacyjnych modelach produkcji oleju rzepakowego, symulacji erozji glebowej i wzrostu roślin, a także symulacji procesów przechowalniczych owoców i warzyw. W budynku CBI znajdą się również nowoczesne laboratoria biochemiczne i mikrobiologiczne, niezbędne do rozwijania badań w tych obszarach.
Ostatnie 4 lata to dla Instytutu Agrofizyki „złoty okres” rozwoju. Instytut powstał w 1968 r. z inicjatywy wybitnego gleboznawcy prof. Bohdan Dobrzańskiego. W swej historii pracownicy placówki opublikowali przeszło 5 tys. prac naukowych, uczestniczyli w ponad 140 krajowych i 30 międzynarodowych projektach badawczych, opracowali przeszło 100 patentów. Działalność naukowa Instytutu koncentruje się na trzech kluczowych obszarach: środowisko, żywność oraz energia odnawialna, których wspólnym mianownikiem jest rolnictwo jako zasadniczy i podstawowy wyróżnik, znajdujący odzwierciedlenie w definicji specjalności naukowej jaką jest agrofizyka.
Potencjał badawczy, który Instytut Agrofizyki uzyska w wyniku realizacji trzech wielkich projektów inwestycyjnych, stworzy możliwość samodzielnego odtwarzania i symulacji procesów produkcyjnych, co w znacznym stopniu zbliży placówkę do sfery B+R.