Kraszewski w Krakowie
pisarzowi.
Z okazji 200. rocznicy urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego (1812–1887) Wydział I Filologiczny PAU zorganizował posiedzenie naukowe, w czasie którego prof. Julian Maślanka przedstawił wykład Wizja Polski w „Starej baśni” .
– Tematyka pradziejowa Polski z inspiracji podań kronikarskich pojawiała się w wielu utworach literackich od końca XVIII w. do Wyspiańskiego (obie „Legendy”) i także później – mówił prof. Maślanka. – Nie będę ich tutaj wymieniał, przechodząc do „Starej baśni” Kraszewskiego, wydanej w 1876 r., która stanowiła dla ówczesnych czytelników swego rodzaju rewelację i w następnych pokoleniach także cieszyła się wielką poczytnością, skoro miała rekordową spośród polskich powieści liczbę wydań. Do edycji Wincentego Danka w serii Biblioteki Narodowej (1975) było około 60 wydań, z czego blisko 40 po roku 1945, i to w dużych nakładach – podkreślał prof. Maślanka.
200. rocznica urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego stała się także okazją do zaprezentowania pamiątek po pisarzu, przechowywanych w Muzeum Narodowym w Krakowie. Znajduje się tam nieliczny, ale cenny zespół pamiątek po Kraszewskim obejmujący przedmioty osobiste, dowody czci i uznania, którym cieszył się pisarz za życia (dyplomy, adresy, albumy), pamiątki jego jubileuszu obchodzonego w Sukiennicach w 1879 roku. Wystawie towarzyszą wykłady. Ostatni z nich, Przed stu laty, rok krakowskich jubileuszy (Zygmunta Krasińskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Hugo Kołłątaja, Piotra. Skargi, Stanisława Trembeckiego) , wygłosi prof. Franciszek Ziejka.