Krajowa Giełda Wynalazczości Studenckiej
W dniach 18–19 października na Politechnice Świętokrzyskiej odbyła się Krajowa Giełda Wynalazczości Studenckiej, zorganizowana w ramach projektu Systemowe wsparcie wynalazczości studenckiej (SWWS) (program MNiSW, NCBiR Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej ). Przedsięwzięcie zostało poprzedzone wydaniem Katalogu Wynalazków Studenckich – oferty technologiczne . Został on rozesłany do ok. 500 firm, m.in.: przedsiębiorstw branżowych, parków technologicznych, inkubatorów, funduszy venture capital wraz z zaproszeniem do udziału w rozmowach partnerskich. Wynalazki były prezentowane w formie plakatów, pokazów multimedialnych oraz prototypów.
Pierwszego dnia autorzy przedstawiali rozwiązania zgłoszone do Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca i zarejestrowane w Bazie Danych Wynalazków Studenckich. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Michała Szoty, prezesa Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, zdecydowała o przyznaniu pierwszej nagrody i złotego medalu Natalii Kujawskiej i Szymonowi Talbierzowi z Uniwersytetu Gdańskiego za Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków . Drugą nagrodę i srebrny medal otrzymał Sebastian Łaźniak z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za opracowanie Pojemnika do wyznaczania zawartości węglowodanów w produktach spożywczych . Trzecia nagroda i brązowy medal trafiły do Franciszki Korneckiej z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autorki Siedziska porodowego .
Wyróżnienia otrzymali: Agata Skwarczyńska z Politechniki Łódzkiej za Sposób wytwarzania termowrażliwego hydrożelu chitozanowego zawierającego wapń i fosfor (współtwórcy: Zofia Modrzejewska, Roman Zarzycki), Wojciech Łapka z Politechniki Poznańskiej za Akustyczny filtr do tłumienia dźwięku w instalacjach kanałowych (współtwórca: Czesław Cempel) oraz Artur Gmerek z Politechniki Łódzkiej za Robota do rehabilitacji kończyny górnej (współtwórca Edward Jezierski), który potrzymał również Puchar Prezesa SPWiR.
Prof. Michał Szota, prezes SPWiR, wyróżnił czwórkę laureatów, którzy będą mogli zaprezentować swoje wynalazki na wystawie IWIS’2013.
Drugiego dnia giełdy prawie wszyscy młodzi wynalazcy odbyli rozmowy z potencjalnymi partnerami biznesowymi. Największym zainteresowaniem cieszyły się: Robot do rehabilitacji kończyny górnej , Urządzenie do przetwarzania energii słupa wody , Sposób wytwarzania podłużnego gradientu pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu oraz układ do jego realizacji , Sposób wytwarzania pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu i kompensacja zewnętrznego pola rozproszonego i układ do jego realizacji .