25 lat z Erasmusem
W tym roku program Erasmus obchodzi 25. urodziny. Prof. Barbara Kudrycka złożyła gratulacje i podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w jego realizację.
– Dwudziestopięcioletnią historię programu tworzą prawie trzy miliony Europejczyków – studentów i pracowników akademickich. Jednym z największych bogactw Erasmusa są indywidualne doświadczenia tych właśnie osób – podkreśliła minister Barbara Kudrycka.
Minister nauki przypomniała także, że program odgrywa nieocenioną rolę w rozwijaniu mobilności, międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz integracji europejskich społeczeństw.
Podczas gali z okazji jubileuszu Erasmusa, zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Systemów Edukacji, podsekretarz stanu w MNiSW, prof. Daria Lipińska-Nałęcz (na fot.) mówiła: – Erasmus to specyficzne biuro podróży, nie tylko dlatego, że jest największe na świecie – wysłanie do innych krajów 3 milionów ludzi to przecież ogromny wysiłek. Jest specyficzne, bo nie ma drugiego biura, które mogłoby zasponsorować studentom taki wyjazd .
Podsekretarz oceniła również, że dzięki Erasmusowi w Polsce zmienił się sposób myślenia o szkolnictwie wyższym. – Nie byłoby na uczelniach nauczania po angielsku, gdyby nie Erasmus. Poprzez otwarcie językowe i przejście na współczesną łacinę możemy autentycznie uczestniczyć w wymianie intelektualnej – wyjaśniła.
Podczas uroczystości wiceminister Nałęcz wręczyła dyplomy tym uczelniom, które wyróżniają się pod względem ilości studentów wysłanych w ramach programu Erasmus. Pierwsze miejsce i statuetkę „Złotego Erazma” za największą liczbę wyjazdów w programie otrzymał Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uniwersytet Jagielloński uplasował się na trzecim miejscu, na kolejnych zaś znalazły się Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Łódzki. Pod względem liczby wyjazdów studentów w roku akademickim 2010/11 w stosunku do ogólnej liczby studiujących na uczelni nagrodę otrzymała Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, a wyróżnienie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Akademię Polonijną w Częstochowie nagrodzono za największą liczbę wyjazdów nauczycieli akademickich w roku 2010/11 w stosunku do liczby pracowników naukowo-dydaktycznych zatrudnionych w instytucji. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego objęło obchody jubileuszu działalności programu Erasmus honorowym patronatem. ☐