Nie tylko nauką...
Od niemal dwóch dekad w czasie święta Uniwersytetu Gdańskiego (20 marca) organizowana jest specjalna impreza dla przyszłych żaków największej uczelni na Pomorzu. Targi Akademia weszły w tym roku w dorosłość (odbyła się 18. edycja) z ofertą niemal 70 wystawców i z około 18 tysiącami odwiedzających. Namiot wystawienniczy, centrum targów, zainstalowano przed nowym gmachem Wydziału Biologii na terenie Bałtyckiego Kampusu UG.
Jak podkreśla rektor UG, prof. Bernard Lammek: – Wybór studiów i dalszej drogi kształcenia to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Przed tegorocznymi maturzystami stają zatem wielkie wyzwania. Organizując co roku Targi Akademia chcemy im pomóc wybrać mądrze i przekonać, że studia to nie tylko okres bardzo ważny dla przyszłego życia zawodowego, ale również czas intelektualnej przygody, nowych życiowych doświadczeń, a także radości i zabawy .
Wystawcy zajęli blisko setkę stoisk. Oprócz oferty edukacyjnej niemal 70 wystawców z całego kraju znalazło się ponad 80 atrakcyjnych punktów programu, m.in.: ciekawe wykłady, próbne egzaminy maturalne z matematyki, biologii, chemii, historii, WOS oraz języka angielskiego. Ogromnym powodzeniem cieszyły się spotkania i konsultacje z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie matur.
Jednak targi to nie tylko wykłady i prezentacje szkół. To również towarzyszące imprezy artystyczne, pokazy, które mają przekonać przyszłych żaków, że nie samą nauką żyje student. Jedną z takich atrakcji był pokaz studentów zrzeszonych w Kole Naukowym Homunculus, działającym na Wydziale Biologii. W trakcie pokazu członkowie koła przybliżyli proces tworzenia i realizowania swoich projektów badawczych. Opowiedzieli o pracy ze zwierzętami, organizacji wydarzeń popularno-naukowych oraz uczestnictwie w konferencjach naukowych. Odbyły się też bezbolesne doświadczenia prezentujące procesy fizjologiczne (np. odruchy mięśniowe lub praca serca). Słuchacze mieli okazję rozwiać wiele swoich wątpliwości na temat ich przebiegu i roli. Najodważniejsi mogli na własnej skórze zapoznać się ze zjawiskiem wzbudzania pracy mięśnia szkieletowego, cyklu pracy serca oraz opóźnienia przewodzenia synaptycznego. Na koniec przeprowadzono konkurs o tematyce związanej z fizjologią z atrakcyjnymi nagrodami.