×

Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinacze sportowej

Lubelski nokaut

Studenci z Lublina zdobyli ponad połowę medali Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczace sportowej, nokautując swoich konkurentów. 10 z 18 przyznanych podczas rozgrywek medali pojechało do Lublina. Najwięcej – 7 – na Uniwersytet Przyrodniczy, który był absolutnym dominatorem zwłaszcza w konkurencji kobiet. Z medali cieszyły się też UMCS (2 medale) i Politechnika Lubelska.

Zawody rozegrano we Wrocławiu w dniach 31 marca – 1 kwietnia. Ponad 400 zawodniczek i zawodników z 40 uczelni całego kraju walczyło w dwóch konkurencjach: wspinaniu na czas i na trudność.

Studentki lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego zdominowały zawody w rozgrywkach kobiet, oddając rywalkom tylko jedno miejsce na podium w konkurencjach indywidualnych – srebrny medal we wspinaniu na trudność wywalczyła Sylwia Buczek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po dwa medale w konkurencjach indywidualnych zdobyły zawodniczki z lubelskiego UP: złoto i srebro Małgorzata Rudzińska (piąta zawodniczka mistrzostw świata juniorów), złoto i brąz Monika Prokopiuk. Brązowy medal dorzuciła też do kolekcji studentek UP Katarzyna Mirosław, przesądzając o triumfie tej uczelni w klasyfikacji drużynowej pań. Drugie miejsce przypadło w niej zawodniczkom z AGH, a trzecie – z UMCS.

W rywalizacji mężczyzn mistrzowskie tytuły sprzed roku udało się obronić Konradowi Ociepce (WSZiB Kraków) i Jakubowi Ginsztowi (UMCS Lublin), który w pasjonującym finale zawodów na czas pokonał mistrza i rekordzistę Polski, Jędrzeja Komosińskiego z PWSZ w Tarnowie. Dwa medale w zawodach na trudność zdobyli studenci Politechniki Krakowskiej: Piotr Bunsch srebro i Kamil Ferenc brąz. W zawodach na czas brąz uzyskał Mateusz Puzoń z Politechniki Lubelskiej. Drużynowo najlepsza okazała się AGH, która po raz kolejny pokonała Politechnikę Wrocławską i lubelski UP.