Kardynał Hlond z bliska i daleka
30 marca na UPJPII odbyła się konferencja Prymas Polski August Hlond. Pasterz z głęboką perspektywą w dal . – Jego sylwetka wrosła w historię Kościoła nie tylko w Europie, ale i na świecie. Wybitny mąż stanu, człowiek Kościoła, także naturalista – mówił ks. dr hab. Józef Wołczański, prof. UPJPII.
Postać Augusta Hlonda jest ważna dla historii Kościoła w Polsce szczególnie ze względu na fakt, iż żył i działał w trudnym okresie II wojny światowej. Prof. dr Rudolf Grulich (Gießen, Niemcy) podkreślał to w swoim referacie Kardinal Hlond im Visier der Gestapo , przedstawiając przede wszystkim niemieckie spojrzenie na osobę kardynała. Wówczas polski Kościół znajdował się pod ciągłą represją. Gestapo starało się za wszelką cenę pogrążyć prymasa, m.in. przez złe tłumaczenia jego wypowiedzi, oczernianie i prześladowania. Po jednym z niemieckich ataków od razu pojawiła się informacja o „opuszczeniu przez pasterza swojej trzody”. Polskiego biskupa nie mogło być jednak wtedy w Polsce, ponieważ był w Watykanie.
Drugi prelegent także nawiązał do tej sytuacji: – Dlaczego hitlerowcy tak bardzo bali się Hlonda? Mógł im zagrażać. Otworzył oczy na wrogość hitlerowców wobec świata. Wtedy zaczęli go pilnować – tłumaczył ks. prof. Bernard Kołodziej (Poznań) w referacie Prymas Polski kardynał August Hlond – charyzmatyczny pasterz i mąż stanu . Kardynał określany był mianem Prymasa II Rzeczpospolitej. – Już jako młodzieniec miał zdolności, wyczuwał ludzi i dobrze ich dobierał na właściwe miejsce. Od razu widać było po nim powołanie – mówił ks. Kołodziej. To Hlond zwrócił uwagę na młodego ks. Stefana Wyszyńskiego, którego wskazał na swojego następcę.
Prof. Jerzy Pietrzak (Ostrów Wielkopolski) przedstawił poglądy Hlonda na politykę. Według kardynała najlepszym rozwiązaniem w Polsce byłaby monarchia, gdyż dobry król nie dopuściłby do ówczesnej skrajnej sytuacji. Prymas często nawiązywał do tradycji Piastów. Kwintesencją referatu prof. Pietrzaka może być przytoczony przez niego cytat: „Państwo nie jest od tego, by do nieba prowadzić, ale też nie po to, by od nieba odwodzić”.
Następnie ks. prof. Józef Wołczański przedstawił referat Relacje kardynała Augusta Hlonda z metropolitą lwowskim obrządku greckokatolickiego abp. Andrzejem Szeptyckim . Konferencję zakończył ks. dr Stanisław Zimniak wystąpieniem o prymasie w kontekście międzynarodowym.
Po pierwszej części konferencji słuchacze mieli możliwość wizyty w Muzeum Kardynała Karola Wojtyły lub Muzeum Kapituły Katedralnej na Wawelu.