×

Akademicki Związek Sportowy, Politechnika Łódzka

18. AMŚ w Biegach Przełajowych

Abdelmadjed Touil z Algierii i Ancuta Bobocel z Rumunii zdobyli złote medal podczas 18. Akademickich Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych, które odbyły się w dniach 13–14 kwietnia w Łodzi. W Parku Baden-Powella rywalizowało 137 zawodników z 23 krajów. Współorganizatorami imprezy były Akademicki Związek Sportowy i Politechnika Łódzka.

W biegu kobiet na dystansie 5,1 km przez długi czas prowadziły dwie Rumunki: Ancuţa Bobocel (medalistka przełajowych mistrzostw Europy) i Roxana Birca. Na trzecim okrążeniu rozdzieliła je Carla Salome Rocha z Portugalii. Ta sytuacja utrzymała się do mety. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyły Japonki przed Rumunkami i Polkami. Japonki zawdzięczają znakomity wynik temu, że ukończyły bieg blisko siebie, na miejscach 6–7–8.

Dla naszej drużyny punktowały: Katarzyna Kowalska, która dotarła na metę jako 11., Antonina Behnke (14) oraz Aleksandra Lisowska (20). Polki tylko jednym punktem pokonały drużynę z Kanady.

Bieg mężczyzn wygrał Algierczyk Abdelmadjed Touli, któremu niemal do końca towarzyszyli dwaj Japończycy. Uciekł im dopiero na finiszu. Touli, który na Uniwersjadzie w Shenzhen zdobył srebro w biegu na 1500 m, w Łodzi pokonał dystans 10,2 km w 29 minut i 11 sekund. Za nim na metę wbiegł Yuta Shitara, a brązowy medal zdobył Daichi Motomura. W klasyfikacji drużynowej Japończycy wywalczyli złoto. Srebrny medal zdobyli Ukraińcy, a brąz przypadł drużynie z Algierii. Polska drużyna uplasowała się na 5. pozycji. Najlepszy z Polaków był Łukasz Kujawski, który zajął 14. lokatę. Jakub Nowak był 17., a Marek Skorupa 23.

Brązowy medal kobiecej reprezentacji Polski był szóstym zdobytym przez Polaków w historii AMŚ XC. Wcześniej zdobywaliśmy medale: w 1984 r. w Antwerpii – brąz, Wiesław Furmanek i brąz drużyna męska; w 1990 r. w Poznaniu – brąz, kobiety drużynowo; w 1992 r. w Dijon – brąz, Irena Czuta oraz w 1994 r. w Limerick – srebro, Piotr Gładki. Ostatni raz Polacy wystąpili w tej imprezie w 2000 r. w Jenie.

Kolejne akademickie mistrzostwa w biegach przełajowych odbędą się wiosną 2014 roku.

Łódzkie mistrzostwa świata poprzedził bieg specjalny – „Bieg w kaskach”, który odbył się w ramach ogólnopolskiej akcji Dziewczyny na politechniki także w trzech innych ośrodkach w Polsce. Na starcie w Parku Baden-Powella stanęło kilkadziesiąt uczestniczek. Wygrała Martyna Wilk z I LO w Łodzi.