Kronika MNiSW 05/2011
Premier uhonorował najwybitniejszych naukowców
28 marca w Centrum Nauki Kopernik Nagrody Prezesa Rady Ministrów za dorobek naukowy, osiągnięcia naukowe, rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz krajowe osiągnięcia naukowo-techniczne odebrali z rąk premiera Donalda Tuska najlepsi polscy naukowcy. W uroczystości uczestniczyła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.
Gratulując laureatom premier Donald Tusk powiedział, że zawsze wierzył w to, iż Polsce nie brakuje ludzi utalentowanych, wybitnych i pełnych twórczej energii. Odwołując się do wprowadzonych reformą nauki zmian, podkreślił, że nowopowstałe Narodowe Centrum Nauki, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będą przeznaczały z roku na rok wyższe kwoty, aby naukowcy, zwłaszcza na początku, multiplikowali swoje szanse. Szef rządu zaznaczył, że talenty naukowców sprzężone z finansowym i organizacyjnym wsparciem będą najlepszym fundamentem innowacyjności, która stanowi gwarancję konkurencyjności naszego kraju. Premier podkreślił, że Polska i Europa uczestniczą w globalnym wyścigu, w którym kreatywność i jej implementacja do gospodarki są kluczem do wygranej.
– Prawie miliard złotych pochodzący z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki to dopiero początek nowej drogi, a jednocześnie znak jakościowego skoku – dodał premier.
– Wierzymy, że dzięki zmianom w środowisku naukowym i akademickim nadchodzi czas odnowy i dynamicznego rozwoju polskiej nauki – powiedziała minister Barbara Kudrycka, kierując słowa uznania do wszystkich nagrodzonych.
Minister podziękowała tym, którzy wspólnie z resortem pracowali nad reformami, zgłaszając swoje koncepcje i proponując nowe rozwiązania. Prof. Kudrycka zaznaczyła również, że dzięki strumieniom finansowym na badania, granty dla naukowców oraz nowe inwestycje w postaci laboratoriów i obiektów dydaktycznych Polska ma szansę wkroczyć w nowy etap rozwoju gospodarczego, stać się bardziej nowoczesnym i innowacyjnym krajem.
Minister podziękowała Zespołowi ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów z prof. Piotrem Węgleńskim na czele za ich trudną pracę, niejednokrotnie wymagającą wielu dyskusji.
– Dzięki Wam możemy przyznawać najbardziej prestiżowe z polskich nagród za dokonania naukowe – zaznaczyła prof. Kudrycka. Zwracając się do laureatów, minister podkreśliła, że ich pasja badawcza, przekraczanie granic wyobraźni oraz oddanie nauce sprawiają, iż możemy dziś mówić o znakomitej teraźniejszości i przyszłości Polski.
Nagrodą za wybitny dorobek naukowy wyróżnieni zostali: prof. Kaja Danczowska – skrzypaczka i pedagog z Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Maciej Gliwicz – ekolog z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Irena Hausmanowa–Petrusewicz z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN, prof. Jerzy Lukierski – fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Zbigniew Sudolski – historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Za wybitne osiągnięcia naukowe nagrodzeni zostali: prof. Karol Grela – chemik z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk, prof. Lechosław Latos-Grażyński – chemik z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr hab. Tadeusz Szubka – filozof z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego.
Nagrody za krajowe osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymało 5 zespołów naukowych. Przyznano także 9 nagród za rozprawy habilitacyjne i 28 za rozprawy doktorskie.
Przemawiający w imieniu wszystkich laureatów prof. Zbigniew Sudolski podziękował za nagrody i zaznaczył, że wyróżnieni naukowcy nie spoczną na laurach, ale w ramach swoich ulubionych dyscyplin będą pracować dla dobra kraju. ☐
Prezydent zatwierdził nowe prawo o szkolnictwie wyższym
5 kwietnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, wieńcząc tym samym trzyletnią pracę nad reformą szkolnictwa wyższego w Polsce.
Uroczystość z udziałem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, miejscu symbolizującym nowoczesność polskiej nauki.
Prezydent Bronisław Komorowski podziękował minister Barbarze Kudryckiej za to, że w trudnym okresie przedwyborczym podjęła odważną decyzję modernizacji szkolnictwa wyższego. – W wyniku dobrej współpracy także i mnie udało się zrealizować część przedwyborczych zobowiązań – tych, które dotyczyły wsparcia rozwoju i modernizacji szkolnictwa wyższego i nauki – podkreślił prezydent.
Prezydent zwrócił uwagę na niezwykle ważny aspekt reformy – zwiększenie autonomii uczelni. Większej swobodzie działania szkół wyższych towarzyszy większa odpowiedzialność za własne losy, w tym za zarządzanie finansami i realizację badań. Działania te mają zapewnić większą konkurencyjność na polskim rynku szkolnictwa wyższego, a w konsekwencji wyższą jakość.
– Dzięki założeniom reformy zwiększającym zdrową konkurencyjność, autonomię uczelni i podmiotowość studentów nowelizacja jest ważnym krokiem ku lepszej przyszłości – stwierdził prezydent. Zwracając się do studentów prezydent Komorowski zaznaczył, że dzięki nowe prawo zwiększa ich rolę we współdecydowaniu o losach uczelni.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka podkreśliła wagę tego wydarzenia dla przyszłości szkolnictwa wyższego w Polsce. Podziękowała studentom za wkład, który wnieśli w opracowywanie założeń reformy, za wiele cennych uwag i opinii oraz wspólną pracę nad kształtem ustawy. – Znowelizowana ustawa poprawia jakość dydaktyki, a studentów czyni partnerami w uczelniach, które będą od tej chwili odpowiedzialne nie tylko za program studiów, ale również za losy swoich absolwentów – dodała minister.
– Wierzę, że znowelizowana ustawa stworzy nowe, lepsze warunki i szanse dla studentów, naukowców i całego środowiska akademickiego – powiedziała minister, dziękując prezydentowi za złożenie podpisu pod ustawą.
Podpisane przez prezydenta znowelizowane Prawo o szkolnictwie wyższym , ustawa o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki wejdą w życie wraz z nowym rokiem akademickim – 1 października 2011 roku. ☐
Londyn 2012 czeka na studentów-sportowców
30 marca minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz minister sportu i turystyki Adam Giersz podpisali w Uniwersytecie Warszawskim porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sportu akademickiego.
Promocja kultury fizycznej, finansowanie badań naukowych w sporcie i specjalne wsparcie studentów-sportowców to najważniejsze cele wspólnej inicjatywy obu ministerstw.
– Chcemy wspólnie inwestować w rozwój sportu akademickiego. Zależy nam na tym, by realizować działania służące realizacji przesłania „studenci na igrzyska”, ale również, by prowadzić wysokiej jakości badania naukowe wspomagające rozwój sportu akademickiego w różnych obszarach. Chcemy, aby do naszych mistrzów-studentów, takich jak Tomasz Majewski, Leszek Blanik, Otylia Jędrzejczak i wielu innych, dołączali kolejni medaliści, szkolący się w klubach akademickich – powiedziała minister Barbara Kudrycka podczas uroczystości.
– Bardzo ważne jest to, by młodzi ludzie mogli łączyć karierę sportową ze ścieżką akademicką. Ta inicjatywa ministerstwa nauki i ministerstwa sportu ma na celu dofinansowanie i wsparcie młodych sportowców. Liczymy, że to pomoże nam zdobyć w 2012 roku w Londynie więcej medali niż w Pekinie – mówił minister Adam Giersz.
Wspólny projekt to także docenienie dotychczasowych sukcesów polskich sportowców z Akademickiego Związku Sportowego na wszystkich najważniejszych arenach rywalizacji sportowej. Znaczną część medali wywalczonych przez reprezentantów Polski w igrzyskach olimpijskich w Pekinie, w tym wszystkie trzy złote zdobyli członkowie Akademickiego Związku Sportowego. Dzięki programowi studenci zyskają systemowe wsparcie w dalszym rozwoju, aby mogli jak najlepiej reprezentować Polskę na imprezach o randze europejskiej i światowej.
– Sport akademicki nie może uciec uwadze uczelni. W art. 13 nowelizowanego „Prawa o szkolnictwie wyższym” zapisano jednoznacznie, że wśród najważniejszych zadań uczelni jest dbałość o rozwój kultury fizycznej studentów. Jestem przekonana, że powołany dziś program pomoże uczelniom, w ramach autorskich programów studiów, realizować to zadanie jak najlepiej – dodała prof. Kudrycka.
Istotna pomoc skierowana zostanie na naukowe aspekty przygotowań do rywalizacji sportowej, co pomoże w lepszym wykorzystaniu najnowszych osiągnięć badawczych w sporcie akademickim. Porozumienie to wpisuje się również w realizację rządowych Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego oraz w Strategię Rozwoju Kapitału Społecznego. Stanowi również wsparcie dla realizacji Strategii Rozwoju Sportu w Polsce do 2015 roku.
Program rozwoju sportu akademickiego prowadzony będzie w pięciu modułach: 1. Promocja sportu w polskim środowisku akademickim; 2. Promocja polskiego sportu akademickiego w zagranicznym środowisku akademickim; 3. Studenci na igrzyska; 4. Badania naukowe; 5. Infrastruktura sportu akademickiego.
Za realizację trzech pierwszych odpowiedzialne jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zajmie się natomiast badaniami naukowymi oraz infrastrukturą sportu akademickiego. Do zadań MNiSW należeć będzie finansowanie projektów badawczych obejmujących rozwój sportu akademickiego oraz jego monitorowanie, a także wspieranie uczelni wyższych w wyborze projektów w celu adaptacji małych obiektów oraz zakupu środków służących rozwojowi aktywności sportowej.
Nad realizacją porozumienia będzie czuwała Rada Programowa, w skład której wejdą przedstawiciele obu ministerstw. Podpisane porozumienie obowiązuje do roku 2015. ☐
Pierwsze konkursy dla humanistów
30 marca prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego ogłosiła pierwsze konkursy na realizację projektów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Konkursy realizowane są w ramach poszczególnych modułów NPRH.
W ramach modułu badawczego można zgłaszać projekty obejmujące długofalowe prace dokumentacyjne, edytorskie i badawcze o fundamentalnym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej. Mogą one dotyczyć opracowania zespołów archiwalnych, scalonego opracowania zespołów zabytków ruchomych i nieruchomych na terenach Polski i dawnej Rzeczypospolitej. Inne cele projektów w tym konkursie to kontynuacje prac edytorskich nad seriami wydawniczymi źródeł historycznych i literackich. Można też w nim uzyskać subwencje do projektów zmierzających do zakończenia lub podjęcia prac nad zespołowymi przedsięwzięciami badawczymi. Finansowane też będą badania dotyczące spuścizny o szczególnym znaczeniu oraz edycje źródeł. Preferowane będą projekty z obszarów nauk humanistycznych zagrożonych utratą ciągłości pokoleniowej lub obszarów, gdzie taka ciągłość już została utracona. Szansę mają też projekty dotyczące problematyki rzadko będącej przedmiotem zainteresowań naukowych zwłaszcza tam, gdzie należy się spodziewać możliwości rozszerzenia bazy źródłowej stanowiącej podstawę podejmowanych tematów, istotnych z punktu widzenia wiedzy o kulturze. Moduł badawczy 1.2 jest poświęcony takim projektom realizowanym we współpracy międzyśrodowiskowej i interdyscyplinarnej przez naukowców polskich i zagranicznych.
Wnioski w ramach modułu badawczego można zgłaszać do 16 maja 2011 w formie elektronicznej na adres: nprh-modul.1.1@nauka.gov.pl. oraz nprh-modul.1.2@nauka.gov.pl.
W module wspierającym młodych humanistów ogłoszono dwa konkursy. W ramach modułu 2.1 dofinansowanie mogą uzyskać projekty obejmujące zespołową realizację badań naukowych przez doktorantów w ramach współpracy interdyscyplinarnej, międzyinstytucjonalnej lub międzynarodowej. Do konkursu w module 2.2 możne zgłaszać projekty obejmujące: badania o szczególnie istotnym znaczeniu dla rozwoju humanistyki w zagranicznych jednostkach naukowych, w szczególności pozwalających na uzyskanie unikatowych specjalizacji w problematyce rzadko będącej przedmiotem zainteresowań naukowych. Premiowane będą prace stwarzające możliwości rozszerzenia bazy źródłowej mogącej stanowić podstawę zrewidowanego spojrzenia na dzieje i rolę kultury polskiej w tradycji europejskiej. Subwencje można będzie dostać też na przeprowadzenie za granicą specjalistycznych kwerend archiwalnych lub bibliotecznych albo badań terenowych, których celem jest poszukiwanie i eksploracja niedostępnych w Polsce materiałów źródłowych niezbędnych do badań naukowych.
Wnioski w ramach modułu wspierającego młodych humanistów można zgłaszać do 16 maja 2011 w formie elektronicznej na adresy: nprh-modul.2.1@ nauka.gov.pl oraz nprh-modul.2.2@ nauka.gov.pl.
W ramach modułu upowszechniającego wyniki polskich badań humanistycznych na świecie można pozyskać fundusze na projekty obejmujące: tłumaczenia i publikację w renomowanych wydawnictwach naukowych o międzynarodowym zasięgu dzieł o wysokim poziomie naukowym i doniosłości merytorycznej w celu zapewnienia im szerokiej dostępności; prowadzenie elektronicznych wydań w innych wersjach językowych (w szczególności w języku angielskim) najważniejszych czasopism polskiej humanistyki wydawanych dotychczas w języku polskim, w tym także specjalnych numerów czasopism zawierających wybór materiałów szczególnie przydatnych dla czytelników spoza kręgu użytkowników języka polskiego.
Termin składania wniosków w ramach tego modułu mija 30 czerwca 2011. Wnioski można składać w formie elektronicznej na adres: nprh-modul.3@ nauka.gov.pl.
Wzory wniosków oraz ogłoszenia dotyczące poszczególnych modułów dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/archiwum-biuletynu-mnisw/archiwum-biuletynu-mnisw/artykul/30-marca-2011-r/ ☐
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.